Najlepsza karma dla królika – #5NAJ

Można powiedzieć, że najlepsza karma dla królika była moim tematem pracy magisterskiej. Dlatego chyba mogę się uznać za małego eksperta w tym temacie. A ze względu na brak takiej listy w internecie, tym bardziej musiałam stworzyć #5NAJ – lista najlepszych karm dla królików domowych. Jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego królika to koniecznie przeczytaj!

najlepsza karma dla królika

Od 4 lat jestem opiekunką królika miniaturowego – samiczki baranka japońskiego o imieniu Abi. Nie będę tutaj opowiadać naszej historii, aczkolwiek jeśli chcesz się o nas dowiedzieć więcej to zajrzyj do wpisu: życie z królikiem – jak się na to przygotować? Tym wstępem chciałam tylko podkreślić, że przez te cztery lata zdążyłam się już wiele dowiedzieć o prawidłowym żywieniu królików.

Ponadto kilka miesięcy temu obroniłam tytuł magistra, a tematem mojej pracy była: „Charakterystyka wybranych aspektów sposobu żywienia królika domowego„. Podczas prowadzenia badań oraz pisania magisterki, jeszcze bardziej pogłębiłam swoją wiedzę w zakresie potrzeb żywieniowych królika, a tym samym zrozumiałam, które karmy dostępne na rynku są najlepsze.

Nie chcę tej zdobytej wiedzy zatrzymywać tylko dla siebie. Dodatkowo nie spotkałam się w internetach z podobnym artykułem. Dlatego uznałam za koniecznie zrobienie listy #5NAJ najlepsza karma dla królika. Oprócz tego podpowiadam tu jakie potrzeby mają króliki i w jaki sposób samemu szukać na sklepowych półkach dobrych karm dla uszaków.


Pamiętaj jednak, że karma w diecie królika to tak naprawdę tylko dodatek. Podstawą żywienia uszaka jest dobrej jakości siano. W tym miejscu odsyłam Cię do wpisu o prawidłowej diecie królika. Później tutaj wróć i wybierz karmę jako dodatek 😉


Najlepsza karma dla królika – czyli jaka?

Króliki to mali roślinożercy, w związku z tym potrzebują w swojej diecie produktów pochodzenia roślinnego. Miniaturowy królik trzymany w domu ma za zadanie być towarzyszem człowieka. W związku z tym nie potrzebuje do tego zwiększonej dawki energii w diecie. Dlatego w przypadku karm dla królików powinniśmy unikać wszelkich produktów zawierających zboża. Zboża to ogromna ilość kalorii, który mały miniaturowy królik na pewno nie potrzebuje zbyt wiele. A za duża jej ilość może powodować szybki otłuszczanie się biednych uszaków.

Ponadto ważne jest, aby w karmie dla królika było jak najwięcej włókna surowego. Jest to najważniejszy składnik w króliczej diecie. Jego duża ilość pozwoli na prawidłowe trawienie oraz ścieranie zębów, co jest niezwykle istotne. Według mnie niezbędne minimum włókna surowego to 15%.

Kolejną sprawą jest optymalna ilość białka i tłuszczu – im mniej tym lepiej. W tym wypadku, podobnie jak we fragmencie o zbożach, chodzi o nie przesadzanie z energią w dawce pokarmowej.

Na koniec pozostaje nam jeszcze forma karmy. Przede wszystkim stawiajmy na karmy w formie granulatu. Umożliwiają one dostarczenie królikowi wszelkich niezbędnych substancji w jednym kęsie. Z kolei mieszanki ułatwiają królikowi przebieranie w składnikach i wybieranie tylko najsmaczniejszych dla niego kąsków. Nie jest to dobre, ponieważ szybko może prowadzić do niedoborów pewnych składników, a nadmiaru innych. W tym temacie nie mam żadnych wątpliwości, bowiem moje badania do pracy magisterskiej potwierdziły wyższość granulatów nad mieszankami.

Wszystko jasne? To sprawdźmy, które karmy dla królików dostępne na rynku są najlepsze!

 

#5NAJ – najlepsza karma dla królika – LISTA

 

5. Versele-Laga Nature Cuni

To jedyna na tej liście propozycja mieszanki, a nie granulatu. Jednakże może są osoby, które chcą koniecznie żywić królika mieszanką. W związku z tym musiałam dać choć jedną propozycję takiej karmy. A karma Versele-Laga Nature jest chyba jedyną dostępną na rynku, która spełnia moje oczekiwania. Zero zbóż oraz poziom włókna surowego na całkiem dobrym poziomie (jak na mieszankę paszową).

Aczkolwiek nie bez powodu przyznałam miejsce 5. Włókna surowego jest najmniej ze wszystkich pozycji, a tłuszczu najwięcej. Ponadto cena jest wyjątkowo wysoka jak na mieszankę.

Składniki analityczne:

versele laga karma

białko: 14,5%

tłuszcz: 3,5%

popiół: 8,5%

włókno: 16,5%

CENA: około 22 złote/kilogram

 

4. Royal One Cuni

Po pierwsze bez zbóż. Po drugie ma dużo włókna. A po trzecie jest w dobrej cenie. Dodatkowo jest wzbogacona probiotykiem. A oprócz tego zawiera sporą dawkę witamin i minerałów. Jednakże nigdy nie podawałam tej karmy swojemu królikowi ani nie miałam z nią styczności. Dlatego daję jej bezpiecznie czwarte miejsce.

Składniki analityczne:

royal one karma dla królika

białko: 15%

tłuszcz: 3%

popiół: 7,5%

włókno: 21%

CENA: około 19 złotych/kilogram

 

3. Versele-Laga Cuni Complete

Karma cechująca się długimi, niezmielonymi włóknami, które wymagają od królika dłuższego żucia. Dzięki temu zapewniają odpowiednie ścieranie zębów. Ponadto wspomagają one pracę układu pokarmowego królików. Z kolei dodatek prebiotyków poprawia trawienie.

Oprócz tego producent gwarantuje mało kalorii, wzmocnienie odporności, poprawę wyglądu skóry i sierści oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania kulek włosowych w przewodzie pokarmowym. Brzmi nieźle!

Składniki analityczne:

najlepsza karma dla królika

białko: 14%

tłuszcz: 3%

popiół: 7,5%

włókno: 20%

CENA: około 26 złotych/kilogram

 

2. Beaphar Nature Rabbit

Nie spodziewałam się tego po tej firmie, aczkolwiek zachwyciłam się i daję jej drugie miejsce. Włókno surowe na wysokim poziomie 25%. Ponadto różnorodność i bogactwo składników: do produkcji tej karmy wykorzystuje się 30 różnych gatunków traw i ziół. A na dodatek karma jest w świetnej cenie. Super!

Składniki analityczne:

beaphar królik

białko: 13%

tłuszcz: 3%

popiół: 7,5%

włókno: 25%

CENA: około 17 złotych/kilogram

 

1. Cunipic Alpha Pro

To naprawdę najlepsza karma dla królika, z jaką kiedykolwiek miałam styczność. Fajny, przejrzysty skład bez ubocznych produktów pochodzenia roślinnego. Co więcej, karma jest oparta przede wszystkim na tymotce łąkowej (aż 29% w składzie!). Dzięki temu udało się producentowi osiągnąć włókno na poziomie aż 26%, a tłuszcz ograniczyć do lekko ponad 2%. I na koniec jeszcze dodatek probiotyków wspomagających pracę układu pokarmowego. Czego chcieć więcej?

Jedyny minus tej karmy to jej cena. Ale raz jeszcze powtórzę: za dobrą jakość trzeba zapłacić trochę więcej…

Składniki analityczne:

cunipic

białko: 13,3%

tłuszcz: 2,3%

popiół: 7,8%

włókno: 26%

CENA: około 40 złotych/kilogram

 

Podsumowanie

Królik, jak każde zwierzę pod naszą opieką, zasługuje na wszystko co najlepsze. Przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji królika, koniecznie należy się zapoznać z wymaganiami tego stworzonka. Jednym z najważniejszych podpunktów powinno być właśnie poznanie wymagań pokarmowych i specyfiki trawienia królika domowego. Wówczas będziemy mogli wybrać dla niego najlepszą karmę, a co za tym idzie zapewnić mu zdrowie oraz długie życie. Warto, prawda?

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.