Dieta królika – jak prawidłowo żywić królika?

Odpowiednia dieta królika może zagwarantować uszakowi długie i zdrowe życie. Dlatego każdy opiekun królika powinien znać podstawy właściwego żywienia tych kicających futrzaków. Dziś tłumaczę jak powinna wyglądać prawidłowa dieta królika.

dieta królika

Błędy w diecie królika mogą doprowadzić do częstych i poważnych problemów zdrowotnych naszych pupili. Niestosowanie się do ogólnie przyjętych zaleceń żywieniowych prędzej czy później odbije się na organizmie królika, przynosząc mu ból. Dlatego koniecznie zapoznaj się z głównymi założeniami diety królika i wprowadź je w życie od zaraz!


Przy okazji przypominam wpis o tym, jak rozpoznać ból u królika. Nie życzę Ci takiej sytuacji, ale gdyby już miała się pojawić, to warto wiedzieć jak wyglądają objawy choroby u królika.


Właściwa dieta królika

Siano

Niewątpliwie podstawą diety królika jest dobrej jakości siano. To właśnie suszona trawa powinna stanowić większość dziennej dawki pokarmowej królika. Najlepsze siano to takie, które nie rozpada się na wiór, nie pyli się i ładnie pachnie. Należy je codziennie uzupełniać i wymieniać na świeżą porcję.

Twój królik powinien w największych ilościach spożywać siano właśnie. Jeżeli tego nie robi, to może znaczyć, że albo siano jest kiepskiej jakości i po prostu mu nie smakuje, albo królik przyzwyczaił się do wysokoenergetycznych i słodkich innych produktów, które je w za dużych ilościach. Albo jedno i drugie.

Dlatego powtarzam raz jeszcze: siano to fundament diety. Fundament, który zagwarantuje Twojemu  królikowi zdrowie i długie życie. Oczywiście samo siano to podstawa, ale nie wszystko. Warto uzupełnić żywienie królika w jeszcze kilka, niezbędnych produktów.

Zioła

Oprócz siana króliki potrzebują dużych ilości suszonych i świeżych ziół. Mogą one stanowić część dobrej jakości siana lub być podawane osobno. Króliki uwielbiają smak ziół i w naturze stanowią one dużą część króliczej diety. Przede wszystkim ważna jest różnorodność. Zaopatrz się w zioła takie jak między innymi:

  • Babka lancetowana
  • Babka szerokolistna
  • Mniszek lekarski
  • Skrzyp polny
  • Dziurawiec
  • Chmiel zwyczajny
  • Malwa
  • Mięta
  • Melisa

Granulat

Wydaje się, że gotowa karma to podstawa diety uszaków. Jak już wcześniej wspomniałam – nie do końca tak jest. Jednakże dobrej jakości karma dla królika może stanowić ciekawe urozmaicenie żywienia królika. Aczkolwiek bardzo ważna jest jakość właśnie. Musi to być karma z górnej półki.

Zachęcam Cię w tym miejscu do przeczytania mojego wpisu o najlepszych karmach dla królika. Wybierz dla swojego uszaka jedną z karm z tej właśnie listy, a będzie on żył długo i szczęśliwie.

Warzywa i owoce

Warzywa i (tym bardziej) owoce są jedynie dodatkiem w diecie królika. To produkty zawierające wiele witamin i minerałów, ale również dużo cukrów. Dlatego takie produkty można podawać jako na przykład dodatek do króliczej kolacji. Uszak może otrzymać od nas raz dziennie kilka cienkich plasterków między innymi:

  • cukinii
  • papryki
  • dyni
  • marchewki
  • pietruszki
  • buraka
  • jabłka

W większych ilościach można podawać natkę pietruszki lub koperek.


UWAGA! Młode króliki potrzebują innej diety, aby nie zaburzać pracy ich wrażliwego i nie w pełni rozwiniętego układu pokarmowego. Dlatego jeżeli masz królika poniżej 4. miesiąca życia koniecznie przeczytaj: Prawidłowe żywienie młodego królika


prawidłowa dieta królika

Nasiona, gałązki

Z dodatków w postaci nasion na szczególną uwagę zasługuje siemię lniane. Królik bardzo je polubi, a przyniosą mu one wiele zdrowotnych korzyści. Bowiem siemię lniane wspomoże perystaltykę jelit i zadziała jak pasta odkłaczająca.

Gałązki są ciekawym urozmaiceniem diety królika i stanowią dla niego rozrywkę same w sobie. Przyczyniają się do ścierania stale rosnących zębów króliczych i są po prostu zdrowe.

WODA

Ostatni punkt, ale nie najmniej ważny. Królik nie wielbłąd, pić musi! Dlatego podawaj mu świeżą wodę codziennie, najlepiej prosto z kranu lub wodę mineralną z butelki.

Podsumowanie

Powtórzę raz jeszcze: zdrowa dieta królika zapewni mu długie i radosne życie. Ponieważ wokół żywienia królików narosło wiele mitów i złych nawyków opiekunów, będę je systematycznie obalać. Wszystko po to, aby nasze uszaki były zdrowe i szczęśliwe!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.