Koty bengalskie – o rasie

Niezwykle urodziwe, żywiołowe i inteligentne. Ta egzotyczna rasa rozkochała już w sobie mnóstwo kociarzy. Czym charakteryzują się koty bengalskie i czy jest to odpowiednia rasa dla Ciebie?

koty bengalskie
Co znajdziesz we wpisie?

Koty bengalskie, czyli nutka egzotyki w domu

Niedawno zauważyłam, że po moim osiedlu codziennie spaceruje Pan z kotem bengalskim na smyczy. Ten kot zachowywał się na spacerze pewniej, niż niejeden pies. Miałam wrażenie, że to on rządzi naszą „ośką” i nic mu nie straszne. Z jego oczu biła nie tylko pewność siebie, ale można również dostrzec błysk mądrości. Oprócz tego wyglądał niesamowicie w wszechobecnej budzącej się do życia zieleni.

Jako, że ta rasa kotów od zawsze mnie fascynowała, postanowiłam przyjrzeć się im bliżej i nieco lepiej je poznać. Stąd dzisiejszy wpis.

Przy wyszukiwaniu informacji o rasie natrafiłam na historię jej powstania, która jest relatywnie krótka, ale bardzo interesująca. Nie będę jej tu opisywać, aczkolwiek zachęcam Cię do samodzielnego wyszukania i zapoznania się z nią. Obiecuję – nie jest długa 😉

My zajmiemy się jednak innymi kwestiami – sprawdźmy jak dokładnie wygląda kot bengalski i jaki ma charakter.


Jesteś kociarzem? Zatem koniecznie poznaj także inne rasy kotów!


Wygląd kotów bengalskich

Kot bengalski wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przez skrzyżowanie dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym, powstała nowa rasa.

Rozmiarem przypomina inne koty domowe, nie odbiegając od nich wielkością. Stąd waga tego kota waha się w granicach 3-8 kg, z czego kotki zawsze są nieco lżejsze od kocurów. Jego ciało jest wydłużone i dobrze umięśnione. Przypomina tym nieco swoich dzikich przodków.

Tylne nogi kota bengalskiego są nieco dłuższe niż przednie, dzięki czemu porusza się on w nieco specyficzny sposób przypominający skradanie się. Według mnie jest to bardzo elegancki chód. Ponadto dłuższe nogi i silne umięśnienie pomagają również przy wykonywaniu wysokich skoków.

Głowa jest raczej mała w stosunku do reszty ciała. Zatraciła nieco wygląd dzikiego przodka, jednakże obecnie celem hodowców jest przywrócenie egzotycznego i dzikiego wyrazu. Oczy są duże i przepełnione mądrością. Mogą być owalne lub lekko migdałowe. Ich kolor to najczęściej żółta-zieleń. Uszy stosunkowe niewielkie, osadzone bocznie. Sprawiają wrażenie jakby ciągle czegoś nasłuchiwały.

Futro to jedna z cech charakterystycznych bengali. Mają bowiem krótki włos, ściśle przylegający do ciała, który jest niezwykle gładki i jedwabisty w dotyku. Ponadto sierść jest pięknie błyszcząca, a w promieniach słońca wygląda jak oprószona brokatem.

Chyba najważniejsza cecha charakterystyczna to umaszczenie w formie cętek. Ich kształt jest najróżniejszy i wyłania się nawet do 6 miesiąca życia kota.

Inne cechy charakterystyczne do litera M na czole, poprzeczne paski na policzkach i szyi, które koty odziedziczyły po dzikim przodku. Ponadto mają prążkowany ogon, a także nakrapiany brzuch.

Podsumowując: piękne, pełne gracji i uroku egzotyczne koty w ludzkich domach.

koty bengalskie opis rasy

Koty bengalskie – charakter

Po pierwsze – są to koty niezwykle inteligentne. Potrafią z wielką łatwością nauczyć się kilku sztuczek, często aportują i szybko uczą się chodzenia na smyczy. Ponadto słyszałam, że otwieranie drzwi czy szafek to również raczej bułka z masłem, co może nie być już aż tak pożądane 😉

Po drugie są to koty towarzyskie. Uwielbiają być blisko ludzi, do tego nie straszne im dzieci – wręcz przeciwnie. Silnie przywiązują się do swojego opiekuna. Ponadto bardzo lubią towarzystwo innych zwierząt. Uważaj jednak – to koty, które źle znoszą samotność. Dlatego jeśli często nie ma Cię w domu, zrezygnuj z tej rasy.

Oprócz tego są to koty niezwykle żywiołowe. Kochają wszelką aktywność, stąd często opiekunowie decydują się na regularne spacery z kotami bengalskimi. To dla nich znakomity moment na wyładowanie części energii. Jednak należy pamiętać, że koty łatwo przyzwyczajają się do spacerów i z czasem zaczną się ich domagać… głośno i wyraźnie. Oprócz tego wskazane są częste zabawy.


Zabawa z kotem – jak to robić poprawnie? Zobacz wskazówki we wpisie: Jak bawić się kotem?


Odpowiednia dawka aktywności to w przypadku tych kotów codzienna konieczność. Jako opiekunowie musimy im zapewnić idealne miejsca do zabawy i spędzania czasu w ciągu dnia. Wskazane są wszelki półki na wysokościach, które pozwolą wyzwolić skoczną naturę tych kotów, oraz liczne pionowe drapaki, po których kot bengalski będzie mógł się wspinać.

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o tym, że koty bengalskie są dość gadatliwe. Ich gama dźwięków jest zdumiewająco bogata. Potrafią wydobywać z siebie różne dźwięki. Oprócz miauczenia może to być gruchanie, warczenie, a nawet szczekanie.

Podsumowując: koty bengalskie to niezwykle inteligentne i żywiołowe istoty, potrzebujące naszej uwagi. Jesteś w stanie im to zapewnić?

Pielęgnacja

Koty bengalskie są z natury silne i odporne, rzadko bowiem chorują. Czego możecie dowiedzieć się z ich historii – są całkowicie odporne na kocią białaczkę! Oprócz tego nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie linieją, więc nie trzeba ich często przeczesywać – wystarczy kilka razy w miesiącu. Mimo, że są to koty, które uwielbiają wodę, nie należy ich kąpać zbyt często.

Podsumowanie

Chyba zgodzisz się ze mną jeśli powiem, że kot bengalski zdecydowanie ma wiele zalet. Jednak przed decyzją o wybraniu właśnie tej rasy na nowego kociego domownika musisz się zastanowić, czy na pewno jest to rasa idealna dla Ciebie. Jesteś w stanie zapewnić kotu bengalskiemu odpowiednią dawkę codziennego ruchu? Nie przebywasz zbyt często za długo poza domem? Czy w Twoim domu nie mieszka inny zwierz, któremu nadmierna aktywność bengala by przeszkadzała? Przemyśl to 🙂

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment