Kot rasy Maine Coon – o rasie

Kot rasy Maine Coon to niezwykły czworonożny towarzysz, którego nie sposób nie lubić. Wyróżnia go przede wszystkim jego wielkość, połączona z wrodzoną dostojnością. W moim przekonaniu jest to domowy lew, który może stać się najlepszym przyjacielem swojego opiekuna.

kot rasy maine coon

Kot rasy Maine Coon – kolejny pies w ciele kota?

Panuje powszechna opinia, że podobnie jak Devon Rexy, Maine Coony to koty z psim charakterem. Zawdzięczają to swojemu niezwykle towarzyskiemu usposobieniu, dzięki czemu niezwykle szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Ponadto nie straszne im wizyty gości, dzieci lub innych gatunków zwierząt. A to nie wszystkie ich zalety! Co jeszcze jest charakterystyczne dla Majkunów?

Maine Coon – wygląd ogólny

Majkun to największa rasa kota domowego, która nie jest spokrewniona z dzikimi kotami. Statystyczna waga kota rasy Maine Coon wynosi 10 kilogramów! Oczywiście ta liczba może się wahać, od 5 do nawet 12 kilogramów lub więcej. To największe koty domowe, jakie miałam okazje zobaczyć. Tyle futra do tulenia!

Oprócz swojej wielkości, Maine Coony posiadają również inne cechy charakterystyczne. Jedną z nich są ich duże uszy, zakończone długimi, rysimi pędzelkami. Ponadto uwagę przyciągają ich owalne oczy z tzw. sowim spojrzeniem. Kolejną cechą charakterystyczną jest ich bujna grzywa na szyi. Moje pierwsze skojarzenie na jej widok to:

kot rasy maine coon majkun

Maine Coony na całym ciele mają bardzo bujną sierść, która optycznie jeszcze bardziej powiększa ich ciało. Sierść jest nieco dłuższa w kilku miejscach (przede wszystkim na szyi, bokach, brzuchu oraz tylnej stronie ud), a wszędzie jest gładka i jedwabista. Dopuszczane jest praktycznie każde ubarwienie, z wyjątkiem umaszczenia colorpoint, czekoladowego, cynamonowego i płowego.

Kolejna cecha charakterystyczna to ich długi i bardzo puszysty ogon. Służy im do okrywania ciała podczas snu oraz w warunkach niskich temperatur, do czego koty te zostały dobrze przystosowane.


Przeczytaj inne opisy kocich ras z serii O RASIE


Charakter kota rasy Maine Coon

Koty te są bardzo żywiołowe i energiczne, z czego podobno to kocury mają najwięcej energii, a kotki są nieco spokojniejsze. W przypadku przywiązywania się do człowieka płeć już nie ma większego znaczenia. Zarówno kotki jak i kocury szybko i mocno zaprzyjaźniają się ze swoimi opiekunami. Bardzo lubią bliskie kontakty z opiekunami, dlatego nie będzie to dobra rasa dla osób często wyjeżdżających lub pracujących wiele godzin poza domem w ciągu dnia. Maine Coon potrzebuje być zawsze i wszędzie koło swojego właściciela.


W nawiązaniu do wyjeżdżania: koniecznie przeczytaj co można zrobić z kotem na czas naszej nieobecności? 


Oprócz tego kot rasy Maine Coon nie będzie miał problemu z innymi gatunkami zwierząt, dziećmi oraz z częstymi odwiedzinami gości. Są to towarzyskie koty, które uwielbiają być w centrum wydarzeń. A najlepiej, gdy one same są w centrum zainteresowania.

Ponadto Maine Coony są niezwykle inteligentne. Szybko się uczą co jest dobre, a co nie. Dodatkowo poświęcając trochę czasu na tresurę, można nauczyć Majkuna wielu ciekawych sztuczek.

Jest również kotem łatwo dostosowującym się do nowych miejsc. Nie boi się wprowadzania zmian i raczej nie stwarza problemów przy nagłej zmianie zachodzącej w życiu opiekunów.

Pielęgnacja

Co ważne, Maine Coony to duże koty, w związku z czym potrzebują większych ilości jedzenia oraz najlepiej karm przystosowanych dla dużych ras kotów. Ponadto takie przedmioty jak legowiska, drapaki czy kuweta również powinny być większych rozmiarów, aby tak duży kot jakim jest Maine Coon spokojnie się w nich mieścił.

Co więcej te koty również obowiązują standardowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak regularne czyszczenie zębów i obcinanie pazurów. Zapewni mu to zdrowie i dobre samopoczucie zwierzaka. Dodatkowo warto wyczesać jego bujną sierść raz na kilka dni.

Podsumowanie

Kot rasy Maine Coon uwielbia towarzystwo człowieka i szybko przywiązuje się do swoich opiekunów. Pozostaje wobec nich lojalny i chętnie spędza z nimi czas. W zamian za to nie potrzebuje wiele zabiegów pielęgnacyjnych, wymaga jedynie trochę większego drapaka i kuwety, ze względu na swoje duże rozmiary. Najważniejsze z kociego punktu widzenia jest częste przebywanie z opiekunem, co koniecznie należy zapewnić kotom rasy Maine Coon.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment