Labrador retriever – o rasie

Labrador retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Czemuś zawdzięczają tak dużą popularność. Tylko czemu? Łagodnemu usposobieniu, inteligencji czy radosnemu spojrzeniu? Sprawdźmy to!

labrador retriever charakterystyka i opis rasy

Chyba wszystkie te czynniki wpłynęły na tak ogromną liczbę psów rasy labrador retriever na świecie. Ponadto posiadają one jeszcze inne charakterystyczne cechy, dzięki którym ludzie kochają tę rasę. Wszystko opisane poniżej, zapraszam.

Dla kogo Labrador retriever?

Labradory są uznawane za najbardziej wszechstronne psy na świecie. Nic w tym dziwnego! Po pierwsze labradory to z założenia rasa myśliwska. Po drugie jest to rasa psów pomocników, pracujących jako asystenci osób niepełnosprawnych lub ratownicy. Ponadto świetnie sprawdzają się w psim sporcie. A jakby tego wszystkiego było mało, mogą być także ukochanymi kanapowcami!

Skąd bierze się ta wszechstronność użytkowania? Wszystko zawdzięczają swojemu przyjaznemu charakterowi oraz budowie ciała, która sprawdza się chociażby w ratownictwie (szczegóły poniżej). Dlatego jeżeli zastanawiasz się czy labrador jest właśnie dla Ciebie, bez wahania odpowiem – zdecydowanie!

Labrador retriever – wygląd ogólny

Rasa Labrador retriever należy do ras średnich. Psy te osiągają masę ciała na poziomie 25 – 35 kilogramów (suczki mniej niż samce). Odznaczają się mocną i zwartą budową ciała, szeroką klatką piersiową i grubym ogonem.

Cechą charakterystyczną labradora jest jego krótka, ale za to gęsta sierść, niefalista i przylegająca do ciała. Przez to jest twarda w dotyku i często w znacznej ilości pozostaje na dłoni podczas głaskania (labradory dość mocno gubią sierść). Wyróżniamy trzy odmiany barwne tej rasy: biszkoptową, czekoladową oraz czarną.


Koniecznie sprawdź inne wpisy z serii O RASIE!


Poza tym labradory słyną ze swojego mądrego i głębokiego spojrzenia. Ich oczy bowiem są dość duże, mają inteligentny wyraz, a kolor brązowy lub orzechowy. Uszy niezbyt duże, zwisające swobodnie po bokach głowy.

Wspomniany wcześniej gruby ogon również jest cechą charakterystyczną tej rasy. Najgrubszy jest u nasady i zwęża się ku końcowi. Labradory pływając używają ogona niczym steru. Dlatego często nazywa się go „ogonem wydry”.

labrador retriever charakter i wygląd

Labrador – charakter

Jest to rasa żywiołowa, chętna do zabawy zarówno z człowiekiem, jak i z innymi psami. Ponadto, co już nam zdradził ich wygląd, są stworzone do pływania! Uwielbiają spędzać czas w wodzie, więc decydując się na tę rasę powinniśmy o tym pamiętać i często zabierać psa nad zbiorniki wodne.

Co więcej Labradory to psy przyjacielskie, pogodne i bez skłonności do agresji. Świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ uwielbia ludzi, również i tych małych. Co ważne – dobrze wychowane labradory prawie wcale nie szczekają.

Labradory są spokojne i inteligentne, ale to nie znaczy, że nie potrzebują odpowiedniego wychowania i treningu. Szkolenie Labradora jest wręcz zalecane, ponieważ te psy uwielbiają współpracę z człowiekiem, a dobrze ułożony labrador może stać się psem idealnym!

Należy również pamiętać o ich znacznej potrzebie ruchu. Aportowanie, zabawy węchowe czy pływanie to coś, bez czego te psiaki nie mogą żyć.

Na koniec muszę również poruszyć temat otyłych Labradorów, które często można spotkać na ulicach. Z powodu ogromnego apetytu psów tej rasy, mają one skłonności do szybkiego przybierania na wadze. Zjedzą praktycznie wszystko, co spotkają na swojej drodze. Stanowi to problem przede wszystkim na spacerach, gdzie nie pilnowany Labrador retriever może szybko pożreć coś nieodpowiedniego. Koniecznie trzeba pilnować diety psa i nie podawać mu zbyt wielu smakołyków, o które tak bardzo proszą.

Pielęgnacja Labradora

Pielęgnacja Labradora nie jest skomplikowana. Sprowadza się głównie do wyczesania sierści przynajmniej raz w tygodniu. Poza tym obowiązują te same zabiegi, jak u wszystkich pozostałych psów: regularne czyszczenie zębów, kontrola stanu uszu i obcinanie pazurków.

W szczególności należy dbać o narząd ruchu tej rasy, ponieważ ze względu na swoją wielkość, często spotyka się choroby związane ze stawami. Warto zadbać o odpowiednią suplementację: naturalne suplementy dla psów.

Podsumowanie

Dobrze wychowany Labrador może stać się psem idealnym! Przyjazny, inteligentny i żywiołowy, który obdarzy całą swoją rodzinę ogromną dawką miłości!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment