Koty syberyjskie – rasa pełna gracji i zwinności

Koty syberyjskie należą do jednych z największych kotów domowych. Pod pięknym futrem kryje się mnóstwo gracji i zwinności. Ponadto są to koty niezwykle towarzyskie, podążające wszędzie za swoim opiekunem. Co jeszcze charakteryzuje kota syberyjskiego?ras

koty syberyjskie

Koty syberyjskie, czyli puchacze pełne energii i gracji

Wzrok przyciąga przede wszystkim imponujące półdługie i gęste futro kota syberyjskiego. Włos okrywowy jest twardy i lśniący, a pod nim znajduje się miękki i puszysty podszerstek. Dzięki temu jest niezwykle miękkie w dotyku.

Następne na co od razu można zwrócić uwagę to sposób w koty syberyjskie się poruszają, sposób przepełniony gracją i zwinnością. Podobno krąży powiedzonko, że kot syberyjski to siłacz i baletnica w jednym. Bowiem z jednej strony są to duże i umięśnione koty, a z drugiej podczas poruszania się sprawiają wrażenie lekkich jak piórko.

Wygląd ogólny kotów syberyjskich

Kot syberyjski pochodzi z Rosji i jest przedstawicielem kotów dużych. Kocury mogą osiągać wagę od 7 do nawet 12 kilogramów, a kotki jak zwykle proporcjonalnie mniej. Tułów mają lekko wydłużony, a jednocześnie silny i dobrze zbudowany.

Głowa jest trójkątna, a kości policzkowe mocno zarysowane. Uszy są duże i szerokie u nasady, zaokrąglone na końcach, a wewnątrz porośnięte kępkami włosów. Oczy duże, skośnie osadzone, zawsze o zielonym lub bursztynowym kolorze. Ich klatka piersiowa jest pokrytą pięknym kołnierzem, czyli gęstą i nieco dłuższą sierścią rosnącą wokół brody.

Ogon jest długi i puszysty, całkiem podobnie jak u rasy maine coon. Z kolei łapki kotów syberyjskich są duże i owłosione między palcami.

Sierść, tak jak wspomniałam wyżej, jest półdługa i gęsta. Jeżeli chodzi o maść to obecnie dzieli się te koty na dwie grupy: odmiany klasyczne oraz Neva Masquarade. W odmianach klasycznych dopuszczone są praktycznie wszystkie kolory, z wyjątkiem czekoladowego, liliowego i cynamonowego.

kot syberyjski

Koty syberyjskie – charakter

Koty syberyjskie uwielbiają ludzi i są bardzo towarzyskie. Podążają za swoim opiekunem jak cień, ale niekoniecznie po to, by od razu siedzieć mu na kolanach. Po prostu lubią towarzystwo człowieka, ale raczej pozostają obok. Choć nierzadko okazują swoje uczucia wobec człowieka, jednak tylko wtedy gdy mają na to ochotę. Bowiem nikt nie zmusi kota syberyjskiego do przytulanek, gdy on nie będzie tego chciał. Pod tym względem pozostaje bardzo niezależny.

Syberiany należą do kotów żywiołowych i ruchliwych. Uwielbiają się wspinać i odpoczywać na wysokościach. Mimo swojej dużej aktywności raczej nie przejawiają skłonności niszczycielskich. Koty syberyjskie są ponadto wspaniałymi skoczkami i zawsze lądują dokładnie tam, gdzie chcą. Przy skokach towarzyszy im dużo gracji.

Koty te są z reguł odważne i bardzo samodzielne. Podobno to także potworne gaduły, które będą gadać z człowiekiem dopóki on nie zrozumie o co mu chodzi.

Pielęgnacja

Futro kotów syberyjskich się nie kołtuni, jednakże należy je przeczesać przynajmniej raz w tygodniu. Kiedy nadchodzi okres wymiany sierści, należy robić to odrobinę częściej.

Ważna jest odpowiednia dbałość o zęby kota syberyjskiego. Niestety mają tendencję do odkładania kamienia nazębnego, który należy regularnie usuwać. Jeśli chodzi o inne zabiegi pielęgnacyjne, to wyglądają one podobnie jak u innych ras.

opis rasy koty syberyjskie

W dzisiejszym wpisie gwiazdą została Amber, 12-letnia kotka syberyjska. Ogromne podziękowania dla Oliwii, która udostępniła zdjęcia swojej kotki i opowiedziała mi czego dowiedziała się o tej rasie przez tyle lat wspólnego życia. Wieloletni opiekun danej rasy to najlepsze źródło informacji. Dziękuję!

Podsumowanie

Koty syberyjskie mogą zostać wspaniałym przyjacielem człowieka na wiele lat, a jedyne czego będą oczekiwały w zamian to ludzkiej obecności. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i podobno to idealne koty dla alergików. Nie pozostaje nic innego jak tylko pokochać!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment