Husky syberyjski – charakterystyka rasy

Niezależne, przyjacielskie i z ogromem energii. Husky syberyjski to pies uroczy, pełny miłości i sierści do tulenia. Aczkolwiek jest też psem wymagającym, przede wszystkim pod względem aktywności fizycznej. Sprawdź czy to pies dla Ciebie!

psy husky syberyjski

Psy rasy husky syberyjski często widuje się na zdjęciach w zimowym krajobrazie. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie na mroźnych terenach czują się najlepiej i z nich pochodzą. Jest to rasa psów zaprzęgowych i pierwotnie właśnie do tego była wykorzystywana. Husky zaprzęgano w sanie, aby pomagały człowiekowi pokonywać tereny śnieżnej Syberii i Alaski. Jak historia wpłynęła na psa husky, którego znamy dzisiaj?

Dla kogo husky syberyjski?

Husky potrzebują dużej ilości ruchu. Czy to w postaci spacerów, czy treningów lub zabawy, ruch musi być! Dlatego od razu zaznaczę, że nie jest to rasa dla Ciebie jeżeli planujesz poświęcić czas maksymalnie 10 minut na trzy spacery dziennie z psem.

Powołaniem tej rasy było przemieszczanie się na dalekie odległości i mimo zamknięcia psów w domach, w tej kwestii niewiele się zmieniło. Husky bez odpowiedniej dawki aktywności fizycznej mogą szybko przybrać na wadze, a to skończy się problemami zdrowotnymi. To pies dla Ciebie, jeżeli sam uwielbiasz biegać, chodzić na długie wędrówki czy jeździć na rowerze. Możecie wówczas stworzyć idealną parę!


Wolisz mniejsze rasy psów? Przeczytaj zatem opis rasy:
Jack Russell Terrier lub West Highland White Terrier


Husky syberyjski – wygląd ogólny 

Są to psy muskularne i średniej wielkości. Jednak mimo swoich gabarytów, husky dają wrażenie psów pełnych elegancji i wdzięku.

Mają podwójną okrywę włosową, która pomagała psom przetrwać mroźne zimy tysiące lat temu. Podwójna okrywa składa się z miękkiego i gęstego podszerstka oraz  włosów okrywowych. Ogólnie sprawia wrażenie bardzo gęstej okrywy, ale nie jest na tyle długa aby przysłaniać kontury sylwetki. Umaszczenie jest różne – od prawie czarnego do czysto białego. Ponadto dopuszczalne są najróżniejsze znaczenia na głowie.

Ciekawe są oczy huskiego. Mają kształt migdałowy, a kolor niebieski, brązowy bądź często… jeden i drugi!

pies rasy husky syberyjski

Siberian husky – charakter

Husky są przyjaznymi psami, uwielbiającymi spędzać czas z człowiekiem. Ze względu na ich potrzebę towarzystwa nie lubią przebywać w samotności. Jednocześnie cechuje je niezależność – jeżeli poszukujesz psa, który będzie Ci w pełni posłuszny, ta rasa może okazać się błędnym wyborem.

Husky syberyjski uwielbia ruch i ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Dzięki temu uwielbia swobodne węszenie, jednakże w miejscach gdzie mogą występować inne zwierzęta (np. zające), lepiej trzymać go na smyczy.

Ponadto są to psy idealnie nadające się do domu z dziećmi lub innymi psami. Są przyjacielskie w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt.

Husky nie szczekają zbyt często, jeżeli mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Aczkolwiek zdarza im się wyć, szczególnie na dźwięk alarmów lub dzwonków do drzwi.

Pielęgnacja psa rasy husky syberyjski

Bardzo ważna jest pielęgnacja szaty tych psów. Porządne wyczesanie raz w tygodniu powinno pozwolić utrzymać włos w dobrej kondycji. Poza tym nie są konieczne częste kąpiele, wystarczy kilka razy w roku.

Oprócz tego husky nie wymagają innych, specjalnych zabiegów. Tylko standardowe mycie zębów, czyszczenie uszu i regularne obcinanie pazurów.

Podsumowanie

Psy rasy husky to cudowne stworzenia, pełne pozytywnej energii i uwielbiające spędzać czas z człowiekiem. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie mu zapewnić towarzystwa i dużej dawki aktywności fizycznej, pomyśl o innej rasie. Husky idealnie sprawdza się na wiejskich terenach, gdzie ma dużo terenu do odkrycia.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment