Ile psów na świecie, tyle psich charakterów. Dlatego ciężko będzie uznać, że klatka dla psa do domu będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego psiarza. Aczkolwiek na pewno wielu osobom i im psom może ułatwić życie. Sprawdźmy zatem jakie zalety ma klatka dla psa w domu.
Do niedawna byłam przeciwniczką tego rozwiązania. I to do takiego stopnia, że na samo słowo „klatka” włos mi się jeżył na głowie. Bo przecież jak można tak ograniczać wolność swoim ukochanym zwierzętom? Ktoś musi nie mieć serca! Jednakże wolność naszych psów tak naprawdę skończyła się wraz z ich udomowieniem. Trzymanie psa w domu czy na ogródku nie jest dla niego naturalne ani nie oznacza w pełni swobody.
Z kolei klatka dla psa w domu to tylko kolejne wyzwanie rzucane psu przez jego opiekuna. I na pewno jest czymś więcej niż samym ograniczeniem wolności. Ma za zadanie ułatwić życie zarówno człowiekowi, jak i psu. Aczkolwiek stanie się tak tylko w momencie, gdy będziemy jej używać rozsądnie i z początku stopniowo przyzwyczaimy do niej psa.
Klatka dla psa do domu – dlaczego warto?
Zacznijmy od tego, że dobrze dobrana klatka oraz prawidłowe zapoznanie psa z nowym przedmiotem sprawi, że klatka przestanie mieć negatywny wydźwięk. Bowiem przy odpowiednim wprowadzeniu klatki do domu, psiak będzie ją używał jako posłania i swojego własnego azylu. Należy dołożyć wszelkich starań, aby klatka kojarzyła się psu tylko z dobrymi sytuacjami. Tylko wówczas uważam używanie klatki za dobre rozwiązanie.
Istnieje szereg sytuacji, w których klatka dla psa może okazać się zbawienna:
-
podczas nauki szczeniąt czystości – w tym wypadku jest to pomocne, bowiem psi instynkt nie pozwala im załatwiać się w miejscu w którym pies sypia;
-
w trakcie wizyty gości w naszym domu – zawsze należy mieć na uwadze, że nie każdy lubi psy. Wiele osób oraz dzieci się ich boi. Dlatego zamiast rezygnować z zapraszania takich osób do domu, można temu zaradzić i przyzwyczaić psa do korzystania z klatki podczas odwiedzin. Będzie to także dobry sposób na psy wyjątkowo mocno reagujące na dzwonek do drzwi lub skaczące na ludzi na przywitanie;
-
w celu wyciszenia się psa – w momencie, gdy pies jest poprawnie nauczony korzystania z klatki i uznaje ją jako swój mały azyl, to będzie jej używał w sytuacjach stresowych i emocjonujących do wyciszenia się. Wszystko zależy od charakteru psa oraz jego lęków, ale przede wszystkim dotyczy to psów nerwowych. Jednakże każdy pies może potrzebować chwili spokoju w innym momencie. Takie sytuacje to między innymi fajerwerki, wizyty gości, biegające po domu dzieci, udział w wystawach itp.;
-
w trakcie oswajania z zostawaniem samemu w domu – powinien być to stopniowy etap nauki psa zostawania samemu, ale to na pewno temat na osobny wpis. Klatka w tym wypadku może okazać się bardzo pomocna dla psów z lękiem separacyjnym i tendencjami do rozwalania rzeczy w domu podczas naszej nieobecności. Bowiem psy w mniejszych przestrzeniach stają się spokojniejsze (choć raz jeszcze powtórzę: muszą być do tego uprzednio dobrze przygotowane);
-
na wakacjach i wyjazdach z psami – klatka kennelowa daje im namiastkę domu oraz swój własny, bezpieczny kąt w obcym miejscu. Ponadto daje nam pewność, że podczas opuszczenia hotelu lub domu rodziny, pozostawiony w nim pies nie zdemoluje pomieszczenia;
-
w okresie rekonwalescencji – psy po operacjach (szczególnie zabiegach na kończynach) mają czasem zalecenie nie poruszać się zbyt często i intensywnie. Wtedy pies uprzednio przyzwyczajony do korzystania z klatki nie będzie czuł się źle, spędzając w niej większość dnia;
-
w celu separacji psa od otoczenia – czasem nie tylko my mamy potrzebę odgrodzić psa (np. podczas sprzątania), ale równie często to pies może chcieć pobyć samemu w bezpiecznym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkania z małymi dziećmi, które jeszcze nie rozumieją, gdy pies daje im znaki, że potrzebuje spokoju.
Klatka dla psa do domu – najważniejsze informacje
Pamiętaj! Nic na siłę! Klatka nie nada się dla każdego psa, ponieważ wiele psów może się jej bać i wpadać w panikę, gdy tylko do niej wchodzi. Takie psy często mają za sobą traumatyczne przeżycia i możliwe, że konieczna jest porada behawiorysty. Wówczas nie można psa do niczego zmuszać i próbować pokonać lęki na siłę.
Ponadto wszystkie sytuacje, które opisałam wyżej, nie muszą odbywać się z zamkniętymi drzwiczkami klatki. Pies nauczony odpowiednich komend oraz uznający klatkę za swój azyl, będzie posłusznie w niej przebywał nawet jeżeli jest otwarta. W związku z tym nie traktujmy tego jako więzienia, a bardziej jako posłanie i psi kąt w naszym domu.
Bardzo ważne jest, aby klatka kojarzyła się psu z czymś dobrym. Warto w pierwszych etapach nauki uzbroić się w cierpliwość, dużo smakołyków oraz gryzaków, których pies nie zje zbyt szybko. Takie gryzaki można przywiązać do klatki, aby pies nie mógł ich stamtąd wynieść.
Koniecznie przeczytaj wpis Daj psu żuć! i dowiedz się więcej o najlepszych naturalnych przysmakach i gryzakach dla psów
Rodzaje klatek dla psa do domu
Na sam koniec jeszcze tylko dodam, że klatka kennelowa nie musi być metalowym prostopadłościanem, który ni jak nie pasuje nam do wnętrza mieszkania. Obecnie wyróżniamy także klatki drewniane, które mogą przyjmować róże kolory i sprawować funkcję ozdoby pokoju. Ponadto są również klatki materiałowe, często używane podczas wyjazdów i wystaw. One jednak są cięższe do wyczyszczenia i łatwo się przewracają, gdy pies chce się oprzeć o jedną z jej ścianek.
Podsumowanie
Klatka dla psa do domu może okazać się naprawdę cudownym rozwiązaniem, zarówno dla właściciela jak i dla czworonoga. Z jednej strony pozwoli nam odseparować i unieruchomić psa, gdy tego potrzebujemy. Z drugiej strony pies otrzyma swój własny, bezpieczny kąt, w którym będzie mógł się skryć, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ja u swojego West Highland Terriera nigdy nie odczułam konieczności posiadania klatki, ale to dlatego że jest on bardzo towarzyskim psem i nigdy nie sprawiał żadnych kłopotów. Ponadto jeszcze 10 lat temu niewiele się słyszało dobrego o klatkach dla psów i na pewno kojarzyły się tylko z schroniskami i pseudo-hodowlami. Na szczęście teraz czasy się zmieniają i coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z posiadania klatki dla psa do domu. To dobrze! Niech tylko będą wykorzystywane w mądry sposób (czyli nie zamykanie psa na 10 godzin nieobecności opiekunów), to będę szczęśliwa.
Ściskam, Kasia