Kiedy pies staje się seniorem?

Czy Twój pies przeszedł już na psią emeryturę? Dla każdego czworonoga moment starości przychodzi w innym momencie. Zobacz jakie są powszechnie przyjmowane granice pomiędzy psem dorosłym a starym, czyli kiedy pies staje się seniorem?

kiedy pies staje się seniorem

Przyjdzie taki moment, kiedy Twój pies będzie miał nieco mniej energii do zabaw, szybciej zacznie się męczyć, poruszanie się będzie sprawiało więcej trudności, a sierść powoli zacznie siwieć. W którym momencie życia czworonoga możemy zacząć mówić o psiej starości?

Kiedy pies staje się seniorem?

Procesy starzenia się psów wyglądają odmiennie u różnych ras. Natomiast ogólnie zwykło się mówić, że pies kończąc 7 rok życia przechodzi granicę z psa dorosłego na psiego seniora. Jednakże jest to tylko szacunkowy wyznacznik. Bowiem u każdego osobnika ten proces będzie przebiegał inaczej i z różną prędkością.

Podobnie jak u ludzi istnieje szereg czynników, które wpływają na procesy starzenia się u psów. Między innymi będą to czynniki genetyczne, ogólne zdrowie psa, aktywność ruchowa, dieta. Tak naprawdę jakość zdrowia i życia psa od samego okresu szczenięcego aż po starość wpływa na jego starzenie się.

Za moment kiedy pies staje się seniorem odpowiada w dużej mierze jego rasa i wielkość. Będzie to dość duży przedział czasowy, bowiem o psim staruszku możemy mówić już w wieku 5 lat (u ras dużych i olbrzymich) bądź dopiero po 11 roku życia (u ras małych i średnich).


Pisałam już na ten temat we wpisie, w którym odpowiadam na pytanie: Czy duże psy żyją krócej niż psy małe?Tłumaczę tam nieco dokładniej z czego wynika taka przypadłość, dlatego zachęcam do lektury.


Mówiąc bardziej naukowo: wielkość psa jest odwrotnie proporcjonalna do długości jego życia. To znaczy, że im pies większy, tym krócej żyje. W literaturze przyjmuje się, że psa możemy nazwać seniorem, gdy osiągnie etap 75-80% przewidywanej długości życia. Dla poszczególnych wielkości psów będą to inne lata:

  • pies poniżej 10 kilogramów: staje się seniorem w wieku 10-13 lat
  • psy o wadze 11 – 25 kilogramów: staje się seniorem w wieku 9-12 lat
  • psy o wadze 26 – 40 kilogramów: staje się seniorem w wieku 7-10 lat
  • pies powyżej 40 kilogramów: staje się seniorem w wieku 5-9 lat

Prawidłowa opieka nad psim seniorem

Psi seniorzy mogą się zmagać z różnego rodzaju problemami wcześniej  u nich nie spotykanymi. Bóle stawów, problemy trawienne czy nietrzymanie moczu to najczęściej występujące kłopoty seniora. Pamiętaj, że psi senior powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii, a badania kontrolne powinno się wykonywać częściej niż dotychczas.

Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie psiego seniora, które może wydłużyć życie naszego psa! Zatem w tym miejscu koniecznie przeczytaj artykuł Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psa seniora?

pies senior

Podsumowanie

Psi senior może mieć inne potrzeby niż pies w średnim wieku, dlatego warto wiedzieć kiedy nasz pies staje się seniorem. Warto dopasować jego aktywność i dietę pod specjalne wymagania starzejącego się organizmu. W tym miejscu wszystkim psim seniorom życzę długiego życia u boku ich wspaniałych opiekunów!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.