Karma dla kota dorosłego – od kiedy podawać?

Jeśli jesteśmy opiekunami kociaka to zapewne przyjdzie taki moment, w którym zaczniemy się zastanawiać od kiedy kociak staje się kotem dorosłym. A tym samym od kiedy w jego diecie powinna pojawić się karma dla kota dorosłego. Zatem spróbujmy sobie dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

karma dla kota dorosłego od kiedy

Jak wszystkie zwierzaki, tak i kociaki rosną na naszych oczach w zastraszającym tempie. Nawet nie zwrócimy uwagi kiedy dokładnie z małej, puszystej i słodkiej kuleczki, kociak zmieni się w większą i dalej słodką kuleczkę. Jak zatem określić w którym momencie w diecie naszego młodego kota powinna pojawić się karma dla kota dorosłego? 


Jeżeli posiadasz psiaka i masz podobną  zagwozdkę, to koniecznie przeczytaj wpis
Kiedy przestawić szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów?


Kiedy kociak staje się dorosłym kotem?

Podobnie jak u psów, tak i u kotów okres dojrzewania przypada różnie, w zależności od rasy i wielkości kota. Jednakże u kotów nie ma aż tak wielkich różnic pomiędzy poszczególnymi rasami, jak u psów. Bowiem wszystko zależy przede wszystkim od wagi zwierzaka. A skoro najmniejszy pies waży około kilograma, a największy może osiągać wagę 50 kilogramów, to rozbieżność jest ogromna. Z kolei u kotów są to różnice na poziomie kilku kilogramów.

Zatem możemy uznać, że u kotów jest to mniej skomplikowane niż u psów. Jednak i tak nie pozostaje to kwestia jednoznaczna i z góry ogólnie dokładnie określona.

Karma dla kota dorosłego – od kiedy podawać?

Koty rosną najszybciej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Wówczas kociak powinien otrzymywać bogatą w składniki mineralne karmę dla kotów rosnących. Po tym okresie tempo wzrostu stopniowo zwalnia, ale dalej pozostaje zauważalne. Stąd młode koty dalej powinny być żywione karmami Kitten lub Junior.

Za moment osiągnięcia dojrzałości u kotów najczęściej uznaje się ukończenie 12 miesięcy. Jednakże nie jest to wiek ściśle dotyczący wszystkich kotów. Bowiem niektóre koty mogą być dojrzałe mając 9-10 miesięcy, a niektóre potrzebują więcej czasu. Przede wszystkim większe rasy kotów osiągają dojrzałość w nieco późniejszym terminie.

od kiedy karma dla kota dorosłego

Uogólniając można jednak stwierdzić, że karma dla kotów dorosłych może zostać wprowadzona między 10 a 14 miesiącem życia kota. Jeśli nasz kot będzie w przyszłości niewielkim kotem, to możemy wprowadzić karmę dla kotów dorosłych szybciej. Jeżeli nasz kot jest jednym z większych kotów, to możemy zrobić to nieco później.

Ważne jest także zwrócenie uwagi na kastrację kota. W momencie, gdy to nastąpi, możemy przejść na karmę dla kotów kastrowanych lub taką o niższej zawartości energii. Konieczne jest obliczenie konkretnej dawki karmy i ścisłe się jej trzymanie, aby nie odpuścić do otyłości u kota.

Jak wprowadzić i ile?

Niezwykle istotne jest ostrożne wprowadzanie nowej karmy. Wszystko powinno odbywać się stopniowo i zająć tydzień czasu lub nawet dłużej. Dokładny opis jak to zrobić znajdziesz tutaj: Nowa karma dla psa i kota – jak poprawnie wprowadzić nową karmę?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia ilość podawanego pożywienia. Tutaj niezwykle pomocny może okazać się wpis: Ile powinien jeść kot? – Oblicz to sam! Pomoże Ci on określić konkretną porcję dziennej dawki karmy dla Twojego kota.

Podsumowanie

Wszystkie maluchy są niezwykle słodkie, ale czasu nie da się zatrzymać. Mając małego kociaka powinniśmy wiedzieć, kiedy nadejdzie etap przestawienia go na karmę dla kotów dorosłych. Ten moment nadejdzie zanim się obejrzymy…

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment