Czy duże psy żyją krócej niż psy małe?

Czy wiedziałeś, że między psami ras dużych a psami małymi różnica w długości życia może sięgać nawet 10 lat? Tylko które żyją dłużej i dlaczego? Czy duże psy żyją krócej?

czy duże psy żyją krócej

Jeżeli ktoś trochę interesuje się życiem zwierząt, ten pewnie zauważył, że można przyjąć pewną regułę co do długości życia ssaków. Mianowicie im zwierzę większe, tym dłużej żyje. Dla przykładu wielkie słonie potrafią dożyć 70 lat i więcej, w momencie gdy małe myszki żyją zaledwie dwa lata. Coś bliżej naszego podwórka to np. koń żyjący 30 lat i króliki domowe dożywające niespełna dekady.

A jak sytuacja wygląda w obrębie jednego gatunku? Sprawdźmy to na przykładzie gatunku szczególnie bliskiemu naszemu sercu, czyli psa.

Czy duże psy żyją krócej?

Nie raz spotkałam się ze stwierdzeniem, że duże psy żyją krócej. Aczkolwiek dopiero teraz postanowiłam zrobić mały research w tej sprawie i dowiedzieć się, czy to rzeczywiście prawda i skąd to się bierze. Przecież w królestwie zwierząt obowiązuje odwrotna zasada, czyli wspomniane wyżej przykłady chociażby słonia i myszy. Wobec tego dlaczego w świecie psów miałoby być inaczej?

Wychodzi na to, że różnice gatunkowe a międzygatunkowe to zupełnie co innego. Bowiem w obrębie jednego gatunku dochodzi więcej czynników wpływających na omawianą chociażby długość życia.

U psów takim czynnikiem jest chociażby szybkość wzrostu. Małe psy przyrastają na wadze raczej powoli. Z kolei psy dużych ras muszą rosnąć w bardzo szybkim tempie, aby w wieku pół roku osiągnąć już znaczną część swojej docelowej (wysokiej) wagi. To wiążę się z ogromną mobilizacją organizmu psa i tym samym dużym jego obciążeniem. Komórki organizmu muszą się szybciej rozwijać, ale tym samym szybciej zaczną się starzeć. Dlatego duże psy żyją krócej.

Ponadto u psów ras dużych częściej spotyka się wady rozwojowe, spowodowane właśnie zbyt szybkim wzrostem. A to również może przyczyniać się do skracania długości życia.

dlaczego duże psy żyją krócej

Jak duże są różnice w długości życia między psami?

Ogromne. Ze zbioru różnych danych wynika, że najdłużej żyją pinczery, pudle i szpice miniaturowe oraz jamniki. Średnia długości ich życia wynosi ponad 14 lat, ale liczne są przypadki, gdy te psy dożywają nawet 17 lat i więcej. Z kolei najkrócej żyją takie psy jak: dog niemiecki, berneński pies pasterki i buldog angielski. Tutaj średnia życia wynosi 7 lat. A jeszcze krócej żyje wilczarz irlandzki. Najczęściej nie dożywa nawet 7 urodzin…


Sprawdź kiedy dokładnie Twój wpis staje się seniorem!


Czyli różnice między rasami mogą sięgać nawet 10 lat. To bardzo ważna kwestia przy wyborze psa, z której niewiele właścicieli zdaje sobie sprawę. W przypadku, gdy 6 letni berneński pies pasterki to już staruszek, to jamnik mając tyle samo lat to pies w średnim wieku. Warto wiedzieć takie rzeczy decydując się przygarnąć psa do domu, aby uniknąć rozczarowania i dostosować życie psa do jego faktycznego wieku  fizjologicznego. Warto wtedy zadbać o odpowiednią suplementację dla psów seniorów. A więcej o suplementacji znajdziesz we wpisie: naturalne suplementy dla psa oraz suplementy diety dla psa – czy warto stosować?

Podsumowanie

Pies staruszek może być psem 13-letnim, ale również psem 6-letnim. Wszystko zależy od rasy i wielkości naszego pupila. Warto być świadomym różnic między rasami psów i być wcześniej gotowym na psią starość.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment