Karma dla psa po kastracji – hit czy kit?

Czy pies po kastracji powinien dostawać inną karmę niż przed zabiegiem? A może karma dla psa po kastracji to tylko zwykły chwyt marketingowy? Sprawdźmy to!

karma dla psa po kastracji
Co znajdziesz w artykule?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, muszę zaznaczyć, że temat w domyśle dotyczy psa jako gatunku, a nie psa jako samca (płci). Opiekunowie suń również znajdą tutaj coś dla siebie.

Na początek – teoria

Kastracja (gonadektomia) to termin zarezerwowany zarówno dla samców, jak i samic. Polega na usunięciu jąder u samców (orchidektomia) oraz jajników  (owariektomia) bądź jajników z macicą u samic (owariohistektomia).

Rozróżnienie zabiegu kastracji u samców a sterylizacji u samic jest często spotykane w gabinetach weterynaryjnych, lecz zwykle jest ono błędne. Rzadko kiedy bowiem wykonuje się zabieg sterylizacji, ponieważ polega on tylko na podwiązaniu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. Tym samym nie eliminuje zagrożenia chorób narządów rodnych, a to stanowi jedną z największych zalet kastracji.


Więcej na temat wad i zalet kastracji opowiedziała na naszym blogu Pani technik weterynarii: Kastracja psa lub kota


Wpływ kastracji na organizm psa

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy karma dla psa po kastracji to dobry wybór, musimy na chwilę spojrzeć na zmiany jakie zachodzą w organizmie psa po zabiegu.

Zabieg kastracji w sobie nie jest skomplikowany, ale to nie znaczy, że pozostaje obojętny dla organizmu. W ciele psa zachodzi wiele zmian po usunięciu gruczołów płciowych.

Mówiąc w skrócie u psów, podobnie jak u kotów: kastracja powoduje zmniejszenie tempa metabolizmu i obniżenie aktywności ruchowej. To z kolei bez odpowiedniej zmiany diety może szybko doprowadzić do nadmiernego przybierania na wadze.


Metabolizm spowalnia również u kotów po kastracji. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Żywienie kota po kastracji


Żywienie psa po kastracji

Metabolizm psa zwalnia, przez co zwiększa się ryzyko otyłości. Niedobrze. Mam jednak dobrą wiadomość! Przyrost masy ciała po kastracji wcale nie jest koniecznością. Można temu zapobiec stosując odpowiednią dietę.

żywienie psa po kastracji

Co w tym wypadku oznacza odpowiednia dieta? Oznacza dietę o odpowiedniej (zmniejszonej) ilości kalorii. Choć zabieg naraża Twojego psa na zwiększone ryzyko przybierania na wadze, można łatwo temu zapobiec i kontrolować to poprzez zmniejszenie liczby kalorii, które Twój pies spożywa.

Wystarczy dawkę karmy dla psa wyliczyć na nowo, stosując się do współczynników zalecanych dla psów kastrowanych. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator: Kalkulator, który obliczy ile powinien jeść Twój pies.


Dawkę karmy dla psa możesz również obliczyć samemu z naszym poradnikiem: Ile powinien jeść pies? Oblicz to sam!


Karma dla psa po kastracji – hit czy kit? Ostateczna odpowiedź

Czy w związku z tym karma dla psa po kastracji to coś, w co powinieneś się zaopatrzyć zapisując psa na zabieg? NIE!

Psu po zabiegu nie zmienia się układ pokarmowy, a jedynie układ rozrodczy. Zapotrzebowanie żywieniowe psa na poszczególne składniki (pochodzenia zwierzęcego) pozostaje bez zmian.

Niestety jednak, karma dla psa po kastracji zwykle ma niższą jakość niż ich odpowiedniki dla pozostałej grupy psów. Powszechną praktyką jest zamiana wartościowych dla psa produktów pochodzenia zwierzęcego, na większe ilości produktów roślinnych (w tym zbóż). Jest to zabieg nie mający uzasadnienia żywieniowego, dlatego w tych wypadkach karma dla psa po kastracji to jedynie zabieg marketingowy.


Jeśli chcesz, możesz zmienić psu karmę na taką o obniżonej kaloryczności. Zaliczają się do nich karmy dla psów z nadwagą. Sprawdź nasz ranking: #5NAJ karma dla psa z nadwagą.


Podsumowanie

Podsumowując: kastracja wcale nie oznacza drastycznych zmian w diecie. Nie trzeba stosować dedykowanej karmy dla kastratów. Wystarczy mieć pod kontrolą ilość podawanych kalorii, a pies będzie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.