Odpowiednia dieta przy cukrzycy jest niezwykle ważna. Jaka karma dla kota z cukrzycą będzie zatem najlepsza? We wpisie poznasz najważniejsze zasady zdrowego żywienia kota chorego na cukrzycę.
Wybierasz się z kotem na badania kontrolne. Po utrzymaniu wyników słyszysz diagnozę: cukrzyca. Co to oznacza dla Was? Co zmieni się w Waszym życiu?
Cukrzyca u kota – diagnoza
Zdiagnozowanie cukrzycy jest niezwykle proste. Chorobę można bowiem zdiagnozować na podstawie badań moczu i krwi. Dlatego przede wszystkim pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych (najlepiej raz do roku). Po drugie czym prędzej udaj się do lekarza weterynarii jeśli pojawią się niepokojące objawy. W przypadku cukrzycy będą to: picie nadmiaru wody, zwiększone wydalanie moczu i zwiększony apetyt.
Pamiętaj, że koty niechętnie okazują ból i problemy zdrowotne. Dlatego obserwuj swojego zwierzaka dokładnie, a każdą zmianę w zachowaniu najlepiej skonsultuj z lekarzem. Przeczytaj koniecznie wpis: Objawy bólu u kota.
Jakie koty cierpią na cukrzycę? Największą skłonność do cukrzycy mają koty z nadwagą. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią masę ciała zwierzaka.
Leczenie cukrzycy u kota
Z kolei leczenie cukrzycy jest dużo bardziej skomplikowane niż jej diagnoza, ponieważ wymaga od opiekuna pełnego zaangażowania i to do końca życia chorego zwierzaka. Po rozpoznaniu cukrzycy należy podjąć leczenie, które jest automatycznie swego rodzaju zobowiązaniem opiekuna.
Terapia trwa bowiem przez całe życie kota i wymaga podawania insuliny, zmian w diecie oraz regularnych badań kontrolnych. Konieczna jest przy tym ścisła współpraca z lekarzem weterynarii, który będzie prowadził nas przez drogę polepszania zdrowia i samopoczucia u chorego zwierzaka.
Karma dla kota z cukrzycą – najważniejsze zasady
Postępowanie przy cukrzycy u kota w dużej mierze opiera się na zmianie diety. Najlepiej żywić chorego kota posiłkami świeżymi (BARF, gotowany BARF), ale dobre karmy komercyjne również się sprawdzą. Jaka karma dla kota z cukrzycą będzie najlepsza?
Karma dla kota z cukrzycą powinna przede wszystkim składać się z małej ilości węglowodanów. Tym samym z góry powinniśmy odrzucić wszelkie karmy suche, bowiem nie istnieje karma sucha z zawartością węglowodanów poniżej 5%.
Chcesz poznać szczegóły? Przeczytaj zatem artykuł: Sucha karma szkodzi kotu!
Dlaczego węglowodany w diecie jota cukrzyka są tak ważne? Ponieważ duże ilości spożywanych węglowodanów prowadzą do szybkiego wzrostu cukru we krwi. Ograniczenie ich ilości w diecie wpływa na cukrzycę w dwojaki sposób.
Po pierwsze, niska ilość węglowodanów pozwala załagodzić skoki cukru we krwi po posiłku. Po drugie, dieta z małą ilością węglowodanów pozwala kotu schudnąć. A im mniej tkanki tłuszczowej w organizmie, tym lepsze warunki pracy dla trzustki (i insuliny) i lepsza kontrola cukrzycy.
Zatem podsumowując: dieta dla kota z cukrzycą powinna być bogata w białko, mieć średnią lub niską zawartość tłuszczu i niską ilość węglowodanów. Ograniczenie zawartości węglowodanów wydaje się jednak najważniejsze, dlatego stawiaj na wysokiej jakości mokre karmy dla swojego kota cukrzyka.
Zobacz listę najlepszych karm mokrych na rynku: Ranking najlepszych karm mokrych dla kota
Karma dla kota cukrzyka – checklista
- wysokomięsna karma mokra
- bez nadmiaru składników roślinnych w składzie
- niska ilość węglowodanów – poniżej 5% w suchej masie
- dieta bogata w białko, o średniej zawartości tłuszczu
Przypominam, że zupełnie inaczej porównujemy składy karm suchych do składów mokrych. Jak to robić poprawnie? Przeczytaj tutaj: Karma sucha a mokra – jak porównywać?
Uwaga na koniec
Zmiana diety może przyczyniać się do ograniczenia lub zupełnego wyeliminowania podawania zastrzyków z insuliną (!). To bardzo dobra wiadomość, ponieważ możemy wiele zdziałać samym żywieniem ograniczając przy tym cierpienie zwierzaka.
Jednak insulinozależność kotów może się zmieniać dosłownie z dnia na dzień. Dlatego musimy być bardzo uważni przy wprowadzaniu wszelkich zmian w diecie kota chorego na cukrzycę. Bardzo ważna jest stałą współpraca z lekarzem weterynarii, monitorowanie zachowań zwierzęcia i częste badania kontrolne.
Ściskam, Kasia