Mimo, że koty i psy należą do tego samego rzędu ssaków (drapieżne), to sposób ich żywienia diametralnie się różni! Dlatego wyjaśniam jak często karmić kota, aby było to zgodne z jego naturą i dobre dla jego zdrowia.
Na samym początku zaznaczam, że każdy kot jest inny i indywidualne potrzeby konkretnego kota mogą się różnić od ogólnie przyjętych reguł. Jako właściciel zwierzęcia mamy (albo powinniśmy mieć) największą wiedzę o tym, co jest najlepsze dla naszego kota.
Jednak jest jedna zasada, którą powinien spełnić każdy właściciel kota. I żeby odpowiedzieć sobie na pytanie jak często karmić kota, musimy na chwilę cofnąć się do przeszłości.
Przodek kota domowego
Jeśli próbujemy sobie wyobrazić przodka naszego kota domowego, zazwyczaj na myśl przychodzą nam wielkie i dzikie współczesne kotowate. Widzimy wtedy dumne lwy i potężne tygrysy, polujące na duże zwierzęta roślinożerne, takie jak zebry czy antylopy. Duża zdobycz = duży obiad = duże przerwy pomiędzy posiłkami.
Tymczasem przodkiem naszych mruczków był dziki, ale mały Felis lybica. Jego sposób życia znacząco się różnił od znanych nam z seriali przyrodniczych zachowań lwów czy tygrysów. I to właśnie po nim nasze współczesne koty odziedziczyły pewne nawyki żywieniowe.
Zachowanie przodków a żywienie kotów domowych
Ten mały, dziki, afrykański kotek żył i polował samotnie. Zjadał swą zdobycz od razu po upolowaniu i nie musiał konkurować z innymi zwierzętami o posiłek (tak jak w przypadku lwów czy chociażby wilków). A na co polował? Żywił się przede wszystkim małymi gryzoniami, które przypominały wielkością dzisiejsze myszy. Ponieważ były to małe zdobycze, kot musiał polować często. To oznaczało nawet 16 posiłków dziennie!
Jak przełożyć to na żywienie dzisiejszych kotów domowych?
Przodek nie musiał konkurować z innymi o posiłek, stąd też dzisiejsze koty jedzą pokarm raczej powoli (nie tak jak w przypadku psów, które często nawet nie zdążą pogryźć jedzenia). Polował na małe ssaki, w związku z czym domowe koty nie są przystosowane do zjadania dużych posiłków. Musiał polować często, dlatego też współczesny kot potrzebuje częstego karmienia.
Wnioski?
Jak często karmić kota – podstawowa zasada
Ci spostrzegawczy pewnie zauważyli, że jest różnica w normach karmienia psów a kotów. U psów było aż 10 zasad, których należy przestrzegać (więcej we wpisie: jak często karmić psa?). U kotów jest jedna podstawowa reguła. Tylko jedna, ale bardzo ważna.
Kot musi jeść często, ale niewielkie posiłki. W ciągu doby koty chętnie jedzą nawet 9-16 razy! Podobno za każdym razem pobierają taką ilość pokarmu, jaka odpowiada zjedzeniu jednej myszy (ok. 30 kcal). Oczywiście mowa tu o kotach, które mają stały dostęp do karmy, przez cały dzień.
No właśnie – jak to zrobić, żeby kot jadł często, ale mało?
Jak karmić kota?
Skoro już wiemy jak często karmić kota, to pora się dowiedzieć jak można to zrobić. Każdy właściciel powinien dostosować żywienie swoich podopiecznych pod swój tryb życia, jednak zawsze mieć na uwadze, że kot powinien jeść mało, ale często.
Najłatwiej mają Ci, którzy podają kotu karmę suchą. Karma sucha nie zepsuje się i nie wyschnie tak szybko jak karma wilgotna lub posiłek domowy.
Pamiętaj jednak, że karma sucha jest nieodpowiednia dla kota, powodując u niego między innymi cukrzycę. Przeczytaj więcej na ten temat we wpisie: Sucha karma dla kota powoli zabija Twojego kota!
Nie dawaj kotu jedzenia do woli. Zawsze polecam podawać konkretną, wyliczoną ilość karmy na dzień. Spróbuj obliczyć ile powinien jeść kot i taką ilość podawaj mu każdego dnia. Łatwiej w ten sposób zapobiegać otyłości i szybciej można zauważyć brak apetytu, który może być zwiastunem choroby.
Dla tych, którzy karmią koty pokarmami domowymi lub karmą wilgotną, również najpierw polecam wyliczyć konkretną ich ilość, a następnie podzielić to na możliwie jak najwięcej małych posiłków w ciągu dnia. Minimum 3-4, a im więcej tym lepiej.
Podsumowanie
Niby prosta sprawa, bo tylko jedna zasada. Jednak dla wielu właścicieli trudna do spełnienia. Żyjemy szybko, często długo bywamy poza domem, nie mamy w tym wszystkim czasu odpowiednio często karmić kota. A to z kolei może odbić się na jego zdrowiu. Warto więc wziąć sobie tą jedną regułę do serca i jej przestrzegać.
A Ty jak często karmisz swojego kota? 😉
Ściskam, Kasia