Czy królika można kąpać?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Królika odpowiemy sobie na pytanie: czy królika można kąpać i dlaczego nie? Oprócz tego zaproponuję Wam inne rozwiązanie. Zapraszam do lektury.

czy królika można kąpać

Dnia 26 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Królika. Warto pamiętać o tym dniu i sprawić, aby był dla naszego uszaka wyjątkowy. Nowa zabawka, garść ulubionych smakołyków, a może torcik ze świeżych ziół i warzyw? Cokolwiek by to nie było, ważne by królik poczuł, że to jego dzień.


Jeśli smakołyk dla królika, to z głową! Sprawdź listę zakazanych produktów w diecie królika, by przypadkiem mu nie zaszkodzić: Czego nie może jeść królik?


To, czego na pewno nie powinniśmy robić to kąpiel królika. Dlaczego?

Czy królika można kąpać?

NIE, królików nie kąpiemy, ponieważ uszaki (podobnie jak koty) same dbają o swoją higienę. Zwróć uwagę, że królik poświęca sporo czasu w ciągu dnia, aby wyczyścić swoje futerko. W przypadku, gdy królik nagle przestaje dbać o swoje futro, może to oznaczać problemy ze zdrowiem. Brak higieny to jeden z sygnałów bólu u królika. Przeczytaj więcej na ten temat we wpisie: Ból u królika – objawy.


Przypomnę raz jeszcze – kotów również nie kąpiemy. Wyjaśnienie dlaczego znajdziesz tutaj: Kąpiel kota.


Kąpiel dla królika to ogromny stres. Zwierzę nie jest świadome co się wówczas dzieje i bardzo panikuje. Dlatego nie róbmy tego naszemu pupilowi, jeśli nie ma do tego wyraźnych wskazań.

Kąpiel królika – wyjątki

Jednak świat mało kiedy jest zero-jedynkowy. W tym przypadku jest podobnie. Czasami sytuacja wymaga od nas kąpieli królika. Aczkolwiek ma to miejsce tylko w określonych okolicznościach.

Królika można kąpać tylko w wypadku niektórych chorób i problemów skórnych. Ten zabieg jest wówczas zlecany przez lekarza weterynarii. Dlatego jeśli coś ze skórą lub sierścią królika jest nie tak, natychmiast udaj się z nim do specjalisty (tzn. króliczego weterynarza).

kąpiel królika

Co zamiast kąpieli?

Zdarza się, że nasz królik ubrudzi swoje futro. Najczęściej dotyczy to okolicy odbytu i brudu wynikającego z nieprawidłowej jakości odchodów. Wówczas możemy pomóc królikowi pozbyć się brudu, tak aby nie doszło do zaschnięcia i dalszych problemów z tym związanych. Możemy to zrobić po prostu wilgotną szmatką, przecierając brudne miejsce kilkukrotnie.

Pamiętaj, że najlepszą profilaktyką przed problemami trawiennymi u królika jest odpowiednia dieta! Poznaj najważniejsze wskazówki żywieniowe we wpisie: Dieta królika – jak prawidłowo żywić królika?

Podsumowanie

Już wiesz jaka jest odpowiedź na pytanie „czy królika można kąpać?”. Teraz nieś zdobytą wiedzę w świat, aby innym uszakom żyło się lepiej 🙂

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment