6 powodów, dla których warto bawić się z psem

Rzucanie psu piłki jest lub przeciąganie liny czymś więcej niż tylko zabawą. Korzyści z takiej zabawy mogą wyciągać zarówno psy, jak i my! Zobacz 6 powodów, dla których warto bawić się z psem.

dlaczego warto bawić się z psem

Dlaczego warto bawić się z psem?

Zabawa uczy

Podczas zabawy z psem, fundujesz zwierzakowi naukę nawet o tym nie wiedząc. Bowiem nie chodzi mi o samą w sobie naukę komend i sztuczek, a raczej o wzmacnianie pozytywnych zachowań. Oczywiście na przykład zabawa szarpakiem jest świetną okazją do wyjaśnienia psu komend „łap” i „puść”, ale oprócz tego bawienie się z psem daje nam jeszcze szereg innych korzyści.

Gdy będziemy regularnie bawić się z psem, nauczymy go przestrzegania podstawowych zasad, wzmocnimy jego koncentrację i zaangażowanie. Wówczas podczas treningów, zabawę można traktować jako nagrodę (zamiast przysmaków) lub przerywnik między zadaniami.


A jeżeli stosujemy przysmaki w formie nagrody, to wybierajmy te najlepsze. Sprawdź nasze #5NAJ – Najlepsze przysmaki dla psa


Ćwiczenia fizyczne

Psy wymagają regularnych ćwiczeń fizycznych, a czas spędzony na zabawie z psem jest jednym z najlepszych sposobów, aby uwolnić z pupila całą jego energię. A ponieważ zabawa z psem wymaga zaangażowania również od opiekuna, oznacza to, że oboje poprawicie swoją aktywność fizyczną.

Bawiąc się ze swoim psem zapewniasz jemu i sobie lepszą równowagę, koordynację ruchową i zwiększasz świadomość ciała. A to wszystko przy dobrej zabawie! Chyba warto, prawda?

Stymulacja mózgu

Większość zdaje sobie sprawę, jak ważne są wspomniane wyżej ćwiczenia fizyczne dla naszych psów. Jednak dość często jeszcze zapominamy o ćwiczeniach umysłowych, które są równie istotne w życiu naszego czworonoga. Uwierzyłbyś, że regularne zabawy mogą wpływać na powstawanie nowych neuronów i odbudowę tych uszkodzonych? To z kolei wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu naszego psa.

Ponieważ zabawy często opierają się na kilku podstawowych zasadach, takich jak „musisz przynieść piłkę, jeśli chcesz grać dalej”, dają Twojemu psu szansę na podejmowanie własnych decyzji. To natomiast zmusza psa do skoncentrowania się. Dodanie kilku regularnych zabaw do rutyny życia naszych psów jest świetnym sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ćwiczeń umysłowych każdego dnia.

powody dla których warto bawić się z psem

Budowanie więzi

Jedną z największych zalet zabawy z psem jest to, jak bardzo wzmacnia on więź pomiędzy Wami. W przypadku psów, czas zabawy jest jednym z ich ulubionych form spędzania czasu, a to z kolei jest idealny moment na budowanie relacji między Tobą i Twoim psem. Podczas zabawy nie tylko zapewniasz psu rozrywkę, ale również zapewniasz mu rutynę i utwierdzasz w przekonaniu, że to dzięki Tobie może się pobawić.

Sposób na stres

Chwile beztroski w formie zabawy mogą zmieniać zachowanie psa w sytuacjach powodujących stres. Spędzanie czasu z psem ma działanie uspokajające. Pies jest wówczas w lepszej kondycji psychicznej, dzięki czemu lepiej poradzi sobie w sytuacjach niepewności.

Lek na depresję

Zabawa to cudowny sposób na poprawę samopoczucia Twojego psa. Kiedy regularnie będziesz bawić się z psem, zniwelujesz u niego ryzyko stanów depresyjnych i objawy lęku. Wystarczy spojrzeć na psa podczas zabawy – to czysta radość, której wysokie dawki z automatu przekreślają możliwość wystąpienia u psa depresji.

Podsumowanie

Zobaczcie ile korzyści płynie z zabawy z psem. I nie muszą one wcale oznaczać dwugodzinnych sesji zabawy każdego dnia. Wystarczy poświęcić codziennie 30 minut na beztroską zabawę, aby naszemu psu żyło się lepiej. I chyba nie muszę do tego nikogo zbytnio namawiać, prawda? Przecież harce z naszym czworonogiem to czysta przyjemność!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

 

.

Leave a Comment