Border Collie – wszystko o rasie

Psy rasy Border collie to owczarki zaklasyfikowane do psów pasterskich. To właśnie w tej dziedzinie świetnie się spełniają. Aczkolwiek nie tylko w stadach owiec czują się dobrze! Sprawdź jakie cechy charakteryzują psy rasy Border collie i czego potrzebują one od swoich opiekunów.

Border collie opis rasy
Co znajdziesz we wpisie?

Nazwa tej rasy odnosi się do jego pochodzenia, ponieważ zamieszkiwał on granice Szkocji z Anglią (ang. 'border’ – granica). Głównym zajęciem psów BC było niegdyś zaganianie oraz pilnowanie owiec i bydła. Obecnie ich zwinność i temperament świetnie sprawdzają się także w ratownictwie, tropieniu oraz na różnego rodzaju torach przeszkód.


Poznaj także inne rasy psów! Zajrzyj do zakładki: Rasy psów


Dla kogo Border collie?

W związku z tym, że jest to rasa w typie zaganiającym (pasterskim) i od lat w tym kierunku była wykorzystywana, przyszły opiekun tego psa musi zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie psa tej rasy, należałoby się zastanowić, czy będziemy w stanie zapewnić psu kilkugodzinną aktywność w ciągu dnia (każdego dnia).

Border collie świetnie sprawdzają się w sportach kynologicznych. To chyba najczęściej startująca rasa w obiedence czy agility. Warto zatem przemyśleć starty w zawodach ze swoim przyszłym BC.


Także inne formy aktywnego spędzania czasu z psem będą świetnym rozwiązaniem dla tej rasy! Na przykład: Dogtrekking


Wygląd ogólny

Border collie to średniej wielkości owczarek o sportowej budowie ciała, które jest proporcjonalne i dobrze zbudowane.

Okrywowa sierść tych psów jest gęsta i trochę sztywna, z kolei podszerstek krótki, obfity i miękki. Miejsca, w których włosy są najdłuższe to: grzywa, nisko osadzony ogon, tylna strona uda. Sierść występuje w kilkunastu wariantach kolorystycznych.

Bardzo charakterystyczne są oczy, które emanują spokojem i czujnością. Najczęściej ich kolor to brąz, ale zdarzają się również niebieskie. Ponadto czasem występuje heterochromia – czyli dwa różne kolory tęczówek. Owłosione trójkątne uszy są najczęściej postawione bądź lekko uniesione. Z kolei ogon raczej trzymają nisko.

Border collie – charakter

Jak już wspomniałam, Border collie to bardzo aktywne psy, potrzebujące dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Ponadto są uważane za jedną z najinteligentniejszych ras na świecie. Dzięki temu szybko się uczą, co nie oznacza jednak, że nie wymagają treningu. To psiaki, które chętnie współpracują z człowiekiem.


Pamiętaj, że w przypadku psów sportowych ogromne znaczenia ma prawidłowe żywienie. Zobacz jak powinna wyglądać odpowiednia dieta psa sportowego


Jednakże psy tej rasy bardzo lubią przejmować kontrolę nad otoczeniem. Ich predyspozycje zaganiające są mocno zakorzenione, przez co czasem mogą zaganiać na przykład bawiące się dzieci. To po Twojej stronie jako opiekuna leży odpowiednie ukierunkowanie tych predyspozycji.

Oprócz tego BC to pies, który szybko się nudzi. Lubi wykonywać zadania i czuć się potrzebny. Przy odpowiednim zagospodarowaniu czasu na wspólną aktywność i treningi, pies ten okaże się wspaniałym towarzyszem życia!

border collie o rasie

Pielęgnacja i zdrowie

Bordery, jak na psa z długim włosem przystało, wymagają regularnego szczotkowania. Raz w tygodniu należy je porządnie wyczesać, przy czym w okresie linienia częstotliwość będzie jeszcze większa.

Ponadto psy te obowiązują zabiegi pielęgnacyjne jak u wszystkich pozostałych psów: regularne czyszczenie zębów, przycinanie pazurów i czyszczenie uszu.

Są to psy raczej o dobrym zdrowiu. Jednak należy zwrócić uwagę na ich skłonności genetyczne do problemów ortopedycznych oraz często występującej mutacji genu MDR1. Mutacja ta powoduje, że substancje ogólnie niegroźne dla psa mogą stać się zabójcze. Wówczas na liście substancji toksycznych u psa z mutacją pojawia się wiele powszechnie stosowanych leków w weterynarii. Warto badać swoje psy w celu sprawdzenia czy nie są nosicielami wadliwych genów!

Podsumowanie

Bordery to psiaki bardzo inteligentne i potrzebujące dużej dawki ruchu. Wymagają sporej uwagi i czasu opiekuna. Zatem jeśli szukasz kompana do wspólnego spędzenia czasu w aktywny sposób – to chyba właśnie znalazłeś ideał!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment