Buldog francuski – wszystko o rasie buldożków

Wesoły, towarzyski i uroczy. Ponadto niewiele szczeka, lubi się bawić, a także przytulać. To krótka charakterystyka buldożka francuskiego w kilku słowach. Ale to nie wszystko! Czym jeszcze cechują się psy rasy buldog francuski?

buldog francuski buldożek

Buldog francuski – niegdyś mało znany, dziś niezwykle popularny. Czym zawdzięcza sobie ten nagły wzrost popularności? Buldożki na pewno mają wiele zalet i zapewne okażą się idealnym towarzyszem dla niejednego miłośnika psów. Aczkolwiek nie są pozbawione wad. Przejdźmy zatem do ich szczegółowej charakterystyki.

Dla kogo Buldog francuski?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – buldożki francuskie zostały stworzone dla wszystkich. To typowe pieski do towarzystwa, które będą odpowiednie dla rodzin z dziećmi, do mieszkania w centrum miasta czy dla osoby, która nigdy wcześniej nie posiadała psa.


Jeżeli należysz do ostatniej grupy wymienionych osób (czyli nigdy nie posiadałeś psa) to zachęcam do przeczytania wpisu o tym,
dlaczego warto mieć psa i czego może nauczyć Cię pies?


To psy łagodne i inteligentne, bardzo skore do zabaw. Wniosą wiele życia i radości do każdego domu, nawet przy obecności małych dzieci. Przy odrobinie nauki potrafią wykonywać polecenia nawet 10-latków. Ponadto nie wymagają długich spacerów i nie straszne im mieszkanie w centrum miasta. Nie są skomplikowane w wychowaniu, więc każdy powinien sobie poradzić z ich ułożeniem.

Czy już jesteś przekonany, że to idealny pies dla Ciebie? 😉 Ale to jeszcze nie wszystko! Bowiem charakter mają nieskazitelny, ale ich zdrowie i pielęgnacja wymaga już większej uwagi.

Buldog francuski – wygląd ogólny

Buldogi francuskie to małe psy, ale z krępą i muskularną sylwetką. Osiągają masę ciała w przedziale 8-14 kilogramów. Pierwsze, co rzuca się w oczy to ich duże, okrągłe i sterczące uszy. Często spotykam się z określeniem „uszy nietoperza” i niewątpliwie widać podobieństwo.

Buldogi francuskie zaliczane są do typu budowy brachycefalicznej, ze względu na swoją stosunkowo dużą i szeroką głowę połączoną ze spłaszczonym pyszczkiem. Ten kształt czaszki niestety sprawia, że psy te mają problemy z oddychaniem i bardzo często głośno chrapią.

Sierść buldożków jest krótka, miękka i lśniąca. Występuje w wielu umaszczeniach, może być płowa, pręgowana, ze średnią lub dużą ilością bieli. Najpopularniejsze maści buldogów to: blue (niebieski), beżowy, czarny lub brązowy.

buldog francuski wszystko o rasie

Charakter Buldoga francuskiego

Pies niezwykle towarzyski, ciągle szukający kontaktu z człowiekiem. Uwielbia wszelkie rodzaje aktywności ze swoim opiekunem. Ponad wszystko cenią swoją rodzinę, do której silnie się przywiązuje. Na początku są nieufne w stosunku do obcych osób, ale szybko przekonają się do każdego nowego gościa.

Buldożki preferują raczej krótkie spacery i często nie mają w ogóle ochoty wychodzić w niesprzyjającą pogodę. Praktycznie nie szczekają, ale wydają z siebie wiele innych dźwięków (charakterystyczne chrumkanie). Ponadto uwielbiają spać ze swoim opiekunem i zrobią wszystko, aby wgramolić się do łóżka.

Buldog francuski jest raczej łatwy w wychowaniu – potrzebuje jedynie uwagi, cierpliwości i konsekwencji. Jest ciekawskim psem, który uwielbia się bawić. Jednak mimo chęci dość szybko się męczą, na co należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim w okresie letnim.

Pielęgnacja i zdrowie

Wspomniany wyżej brachycefaliczny kształt czaszki powoduje kilka przeszkód w życiu tych uroczych psiaków. Po pierwsze jest przyczyną wad podniebienia, nozdrzy, krtani i tchawicy. Po drugie taka budowa czaszki powoduje tym samym wymienione wcześniej problemy z oddychaniem, a także chrapanie i częste chrumkanie (dla jednych urocze, dla innych nie do zniesienia). To wszystko sprawia, że buldogi bywają częstymi gośćmi w klinikach weterynaryjnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić w okresie letnim na spacerach oraz przy zabawach. Buldożka trzeba chronić przed upałami, ponieważ szybko może dojść do przegrzania ze względu na utrudnioną wentylację. Dlatego w gorące dni najlepiej nie wychodzić z psem na spacery w czasie pełnego słońca.

Buldogi francuskie wymagają regularnych pielęgnacji pyszczka – należy czyścić i przemywać fałdy przy oczach i nosie. Oprócz tego w utrzymaniu dobrej kondycji sierści pomoże systematyczne wyczesywanie martwego włosa. Ponadto standardowo jak u wszystkich psów należy pamiętać o czyszczeniu zębów i uszu oraz o obcinaniu pazurków.

Podsumowanie

Buldog francuski, czyli mały i wesoły elegant, który potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki zdrowotnej. Zawsze odwdzięczy się ogromną dawką miłości i radości, ponieważ jedyne na czym mu zależy, to być blisko opiekunów i swojej rodziny.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.