Kastracja psa lub kota – tak czy nie?

To pytanie nadal budzi dużo kontrowersji. Z resztą nic dziwnego, ponieważ kastracja psa i kota niesie za sobą zarówno wady, jak i zalety. Tylko czego jest więcej: plusów czy minusów?

sterylizacja psa

Odpowiedzi na to pytanie udzieli nam tech. wet. Marta Kurpińska, która pracuje w jednym z gabinetów weterynaryjnych w Szczecinie i każdego dnia ma styczność z tego typu zabiegami. Marta postanowiła podzielić się z nami swoimi obserwacjami i doświadczeniem w tej kwestii, za co niezmiernie jej dziękuję.

KASTRACJA PSA I KOTA – tak czy nie?

Wypowiedź tech. wet. Marty Kurpińskiej:

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę nie ma żadnych medycznych wskazań do kastracji psów czy kotów. Wyjątek stanowią tutaj koty wychodzące, które powinno się kastrować. W przypadku kastracji psów nie naciska się na nią w gabinetach weterynaryjnych, często jest to tylko i wyłącznie decyzja właścicieli.

WADY KASTRACJI

Jeśli chodzi o minusy kastracji oraz wątpliwości właścicieli to jest to temat rzeka, ponieważ każdy z właścicieli boi się czegoś innego.

Ból podczas i po zabiegu

Tematy związane z bólem zabiegowym często są pierwszym pytaniem na wizycie przed zabiegowej. Tutaj obawa właścicieli jest jak najbardziej na miejscu, bowiem naturalnie opiekunowie chcą żeby ich zwierzę nie cierpiało.

Czas rozwiać wątpliwości. Pies czy kot przed zabiegiem zostaje zabezpieczony lekami przeciwbólowymi oraz antybiotykami. Sam zabieg trwa ok. 20-40 minut w zależności od gatunku czy wielkości zwierzęcia.

Podczas zabiegu zwierzę jest cały czas monitorowane przez pielęgniarkę, aby w razie potrzeby dołożyć leki przeciwbólowe (co raczej się nie zdarza). Po wybudzeniu zwierzę także jest monitorowane oraz nawadniane płynami. Rzadko kiedy leki przeciwbólowe są  podawane ponownie, ze względu na małą inwazyjność zabiegu jakim jest kastracja. Dodatkowo przy odbiorze zwierzęcia po zabiegu właściciel dostaje leki przeciwbólowe w tabletkach, aby podać je zwierzakowi w razie konieczności. Stąd kastracja psa lub kota nie wiąże się dla niego z bólem.

Tendencja do nadwagi

Tutaj nie ma co się rozpisywać, ponieważ pewnie każdy wie o co chodzi. Po kastracji zwierzęta, którym nie zmienimy diety i stylu życia zaczynają przybierać na wadze. Do nas jako odpowiedzialnych właścicieli należy temu przeciwdziałać.


W tym miejscu koniecznie zajrzyj do wpisu: żywienie kota po kastracji. Znajdziesz tam szczegółowe wskazówki jak powinna wyglądać dieta kota po kastracji, aby nie doprowadzić do przybrania na wadze.


Nasze zadanie polega głównie na zmianie karmy na taką o mniejszej wartości energetycznej oraz podawanie jej odpowiednie ilości.


Karma o mniejszej wartości energetycznej – czyli jaka? Odpowiedź znajdziesz w rankingu #5NAJ najlepsza karma dla psa z nadwagą!


Często słyszymy w gabinecie, że kot/pies je specjalną karmę a jednak i tak tyje. Ale jak on ma nie tyć, jak dostaje pełną miskę na dzień i drugą pełną na noc i jeszcze do tego przekąski. Zwierzę nie jest w stanie stracić takiego nadmiaru energii, chyba że każdego dnia zafundujemy mu kilkugodzinny trening. Musimy odpowiednio dozować karmę w ilości jaką podaje producent lub samemu obliczyć dzienną porcję pokarmu. Sprawdź jak obliczyć, ile powinien jeść Twój pies.

Ponadto zwróćmy również uwagę na więcej ruchu naszego zwierzaka. Po kastracji zwierzęta robią się bardziej leniwe i ospałe, więc trzeba jeszcze bardziej zachęcać je do aktywności w postaci zabawy w domu czy dłuższych spacerów.

ZALETY KASTRACJI PSA I KOTA

Mniej intensywne zapachy z kuwety

Zapach kociego moczu przed kastracją jest bardzo intensywny. Mimo opróżniania kuwety można go poczuć w całym domu. Do tego dochodzi znaczenie kątów przez kota, co dla nas oznacza sporo sprzątania. W tym przypadku kastracja może nam rozwiązać problem. Po zabiegu zapach moczu nie jest już tak intensywny, a posikiwanie ustępuje.

Dłuższe życie dla kotów wychodzących

Bardzo często słyszę w gabinecie od właścicieli zwierząt, że wychodzących kotów się nie kastruje, bo sobie nie dadzą rady, gdyż nie będą waleczne, a co za tym idzie szybciej padną. Niestety ale nie jest to prawda.

Koty, które wychodzą a nie są kastrowane, są bardziej narażone na walki. Wiąże się to z tym, że
mają popęd seksualny, więc będą brały udział w walkach o samice. Dodatkowo walczą o
terytorium z innymi zabłąkanymi kotami. I na koniec zagrożenie zarażeniem FIV, które jest zabójcze dla naszych kociaków. Wirus przenosi się najczęściej podczas kopulacji lub podczas walki. Wysterylizowanego kota to nie będzie już dotyczyć, gdyż nie mają już popędu.

Pomoc przy agresji i nadpobudliwości

Kastracja u psów zalecana jest przy nadpobudliwości i agresji. Zabieg zmniejszy ilość hormonów w organizmie zwierzaka i to powinno pomóc przy jego problemach behawioralnych. Należy jednak pamiętać, że agresja nie minie w dzień lub dwa po zabiegu. Wymaga to czasu. W takich sytuacjach oprócz zabiegu zaleca się również pracę z behawiorystą.

Ropomacicze i guzy sutka

Sterylizacja ogranicza występowanie ropomacicza, zarówno zamkniętego jak i otwartego. Nie jest to ochrona 100-procentowa, ale ryzyko jest znacznie mniejsze. Dodatkowo sterylizacja ogranicza występowanie guzów sutka, które często są nowotworowe. Co za tym idzie nie będą potrzebne kolejne operacje i narkozy w celu usunięcia listw mlecznych.

Zmniejszenie populacji dziko żyjących zwierząt

Chyba najważniejsza zaleta zabiegów sterylizacji. Schroniska w całym kraju są przepełnione. Wychwytywanie dziko żyjących psów oraz kotów i pozbawianie ich możliwości rozmnażania to potężna broń w walce z wzrastającym wskaźnikiem bezdomności zwierząt.

Podsumowując:

Jako właściciele zwierząt sami musimy podjąć decyzję czy kastracja psa lub kota będzie korzystna dla naszego zwierzaka. Nie ma jednej reguły odnoszącej się do wszystkich zwierząt. Weterynarz powinien pomóc nam zdecydować.

Pozdrawiam, Marta Kurpińska

Słówko od Kasi: Pamiętajmy, że sterylizując zwierzę nie pozbawiamy go „przyjemności seksualnej”. Zwierzęta nie kopulują dla przyjemności, to nie działa tak jak u ludzi. Zwierzęta robią to tylko w celu wydania na świat potomstwa, tak im nakazuje natura. Jeśli jednak nie planujemy rozmnażać naszego zwierzaka, lepszym pomysłem jest pozbawienie go zdolności rozrodczej. Możemy w ten sposób uchronić go przez niektórymi chorobami, wydłużyć życie, zmniejszyć nadpobudliwość czy terytorialność.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.