Jak dbać o zęby psa i kota?

Nasze zęby myjemy codziennie. Dlaczego więc higienę jamy ustnej psów i kotów tak powszechnie bagatelizujemy? Najwyższa pora to zmienić! Jak dbać o zęby psa i kota? Sprawdź moją checklistę!

jak dbać o zęby psa

W niektórych kwestiach zbyt chętnie (i niestety błędnie) przekładamy ludzkie zachowania i przyzwyczajenia na nasze zwierzaki. Dotyczy to chociażby żywienia psa tym co my, czyli resztkami ze stołu.

Dla odmiany w innych obszarach życia nawet nie wpadnie nam do głowy to, aby porównać życie zwierząt do naszego (ponownie błędnie). Mam tu na myśli chociażby dbanie o higienę jamy ustnej właśnie…

Jak dbać o zęby psa i kota? Najlepiej tak jak o swoje!

Do tematu mycia zębów naszych pupili powinniśmy podchodzić jak do higieny naszej jamy ustnej. I wcale nie jest to przesada ani nadużycie. Spójrzcie sami.

Swoje zęby myjemy codziennie, kilka razy dziennie. Dlaczego zatem zęby psa i kota myjemy tylko od święta lub (o zgrozo) nigdy?

Stan naszych zębów poddajemy kontroli u stomatologa, zwykle raz do roku. Wiele osób robi to częściej, profilaktycznie lub ze względu na gorszy stan uzębienia. Dlaczego więc naszych psów i kotów nie umawiamy raz na jakiś czas na kontrolę paszczy do specjalisty?

Jeśli z naszych ust wydobywa się nieprzyjemny zapach – działamy. Zaczynamy częściej myć zęby lub idziemy do specjalisty szukać porady. Dlaczego więc, gdy z pyska psa wydobywa się odór nie do zniesienia, nic z tym nie robimy?

Oprócz tego przecież my czyścimy sobie zębów chipsami i krakersami. Dlaczego zatem sądzimy, że psie i kocie zęby mogą zostać wyczyszczone za pomocą chrupek lub specjalnych przysmaków?

Magiczne karmy i przysmaki czyszczące zęby

Lubimy chodzić na skróty, taką zwykle mamy naturę. Jednak nie możemy dać się nabierać na magiczne produkty, które bez naszego zaangażowania zadbają o stan paszczy psa i kota. Tak się nie da. Takie produkty nie istnieją.


Poczytaj więcej o micie czyszczenia zębów przez suchą karmę we wpisie: Sucha karma szkodzi kotu!


Oczywiście – możemy znaleźć gotowe rozwiązania, które wspomagają dbanie o higienę jamy ustnej psa i kota. Ale raz jeszcze podkreślę: wspomagają! Nie mogą stanowić podstawy higieny, nie mogą zastąpić naszego działania.

Brak mycia zębów = Ból zwierzęcia

Biorąc pod swój dach zwierzę, stajemy się za nie w pełni odpowiedzialne. Nasze działania (a właściwie ich brak) mogą doprowadzić do cierpienia zwierzęcia. Musimy być tego świadomi.

Bowiem brak odpowiedniej higieny jamy ustnej naszych psów i kotów wcześniej czy później doprowadza do powstania kamienia nazębnego. On z kolei skutkuje dalszymi problemami: zapaleniem dziąseł, nieświeżym oddechem, a także dostającymi się do krwi bakteriami.

Takie problemy w jamie ustnej przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu! Zwierzak może cierpieć latami, a opiekunowie bagatelizują ten problem, skazując pupila na ciągły ból. Przy naprawdę silnym bólu zwierzak może utracić apetyt i odmawiać jedzenia. To naprawdę okrutne z naszej strony.

Nie dopuszczajmy do takich sytuacji. Jak dbać o zęby psa i kota? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w liście kontrolnej poniżej.

jak dbać o zęby psa i kota

Checklista – Jak dbać o zęby psa i kota?

  • Myj zęby pupila, najlepiej codziennie. Mechanicznie czyli szczoteczką do zębów wraz ze specjalną pastą. Tego punktu nie możesz pominąć!
  • Sprawdzaj stan uzębienia. Przy każdym myciu kontroluj stan paszczy, a także na każdej wizycie poproś o to lekarza weterynarii.
  • Znajdź zwierzęcego stomatologa w okolicy i odwiedzaj go regularnie ze swoim pupilem.
  • Postaw na zdrową dietę – odpowiednie żywienie również może wpływać na stan psich i kocich zębów.
  • Na koniec – wspomagaj. Dla psów dobrymi wspomagaczami przy dbaniu o stan zębów są surowe mięso i kości (na diecie durowej) oraz naturalne gryzaki. U kotów podobnie: kawałki surowego mięsa (podawane maksymalnie 3 razy w tygodniu) lub gryzaki takie jak np. uszy królicze.

Uwaga na koniec

Gdy od kilku lat nie zaglądałeś do pyska psa lub kota, teraz może być już za późno na samodzielną walkę z kamieniem nazębnym. Najprawdopodobniej stan uzębienia i ból zębów będzie wymagał pomocy lekarza weterynarii. Udaj się więc od razu do specjalisty, zamiast próbować samodzielnie coś zdziałać, fundując przy tym zwierzęciu nic tylko ból.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment