6 cech, które musi spełniać karma dla zwierząt

Aby móc zagłębić się w żywienie naszych zwierząt oraz porównywać sposoby żywienia lub karmy między sobą, musimy zacząć od samych podstaw. Przedstawiam Ci 6 cech, którymi musi się odznaczać każda karma dla zwierząt!

Miska z karmą

Poniższe zestawienie pochodzi z podręcznika „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii”, który niezmiernie polecam. Książka pełna znakomitej wiedzy, wyjaśnień i porad. Na pewno jeszcze nie raz o niej wspomnę, ponieważ jest to jedna z najważniejszych pozycji w moim zbiorze podręczników na temat zwierząt.

Jaka cechy powinna spełniać karma dla zwierząt?

Aby uznać pokarm za kompletny i zbilansowany musi on przede wszystkim:

  1. BYĆ KOMPLETNY

    – (banalne, nie?), czyli zawierać wszystkie niezbędne do życia składniki pokarmowe. Co z tego, że karma dla psa będzie zawierała mnóstwo białka, jeśli nie będzie zawierała popiołu surowego (składników mineralnych)? Pies może nie będzie chudł, ale z powodu braku niezbędnych mikro- i makroelementów może zacząć chorować.

  2. BYĆ ZBILANSOWANY

    – (o, znowu banał, a jakże ważny), czyli zawierać te składniki w ilościach i proporcjach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu zwierzęcego. Każdy zwierzak musi otrzymywać odpowiednie ilości poszczególnych składników diety dla swojego gatunku. Dla przykładu królik w pożywieniu powinien dostawać większe ilości włókna surowego niż białka, a u psów czy kotów to białko musi stanowić główną rolę.


    Więcej na temat tych dwóch określeń poruszałam w osobnym wpisie: „Kompletna i zbilansowana karma”. Zachęcam do zapoznania się!


  3. BYĆ STRAWNY

    – w taki sposób, aby wszystkie składniki mogły być w odpowiednich ilościach przyswojone. A na strawność karmy wpływa wiele różnych czynników. Między innymi to co w poprzednich dwóch punktach, czyli skład karmy i proporcje składników pokarmowych. Ponadto metoda obróbki technologicznej – inny stopień strawności będzie miała karma mokra od karmy suchej. Istnieją różnice strawności pomiędzy samymi składnikami pokarmowymi (z czego największa strawność posiadają tłuszcze).

  4. DOSTARCZAĆ ENERGIĘ

    – niezbędną do prawidłowego przedbiegu wszystkich procesów zachodzących w ciele zwierzaka. To tak naprawdę główne zadanie pożywienia wszystkich gatunków na świecie, w tym ludzi. Ilość potrzebnej energii oczywiście musi zależeć od wieku zwierzęcia, jego kondycji, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej i tego, czy jest wykastrowany. Nadmiar energii w karmie prowadzi do przybierania nadmiernych kilogramów, więc należy odpowiednio dopasować ją do naszego zwierzęcia.

  5. BYĆ BEZPIECZNY

    – tzn. nie może zawierać składników szkodliwych dla zwierząt. Tego chyba nie muszę rozwijać, prawda?

  6. BYĆ SMACZNY

    – aby zwierzę pobrało jego odpowiednie ilości. Bez tego nawet najbardziej kompletne pożywienie nie dostarczy wystarczającej ilości składników pokarmowych.

Ja od siebie dodałabym jeszcze jeden punkt:

  1. Pokarm powinien MIEĆ FORMĘ ODPOWIADAJĄCĄ ZARÓWNO ZWIERZĘCIU, JAK I WŁAŚCICIELOWI

    – granulat, karma mokra, BARF, a może gotowane posiłki? Jeżeli pies czy kot nie przepada za karmą suchą, to nie będzie jej jadł, choćby wszystkie powyższe punkty były spełnione (tym lepiej dla niego, bowiem karma sucha to najbardziej przetworzony rodzaj pokarmu). A wówczas nie ma możliwości, żeby dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach.

Prawidłowe żywienie jest równoznaczne z poprawą stanu zdrowia lub profilaktyką niektórych zaburzeń, takich jak otyłość, choroby układu pokarmowego, choroby stawów, układu moczowego czy zaburzenia rozrodu. Od tego wychodząc możemy rozpocząć naszą dalszą podróż w świat żywienia i zdrowia zwierząt. A nie będzie to podróż krótka…

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment