Zachowanie królika – królicza mowa ciała

Co królik do Ciebie mówi, gdy nagle głośno tupnie? A co czuje, gdy zgrzyta zębami podczas głaskania? Zachowanie królika może wydawać się trudne do rozszyfrowania, ale po przeczytaniu tego tekstu będziesz doskonale wiedział, co Twój królik do Ciebie mówi!

zachowanie królika

Zdecydowanie przyjemniej wspólnie się żyje, gdy jeden domownik rozumie intencje i zachowania drugiego domownika. Dotyczy to nie tylko stosunków międzyludzkich, ale również zwierzęco-ludzkich.

Zachowanie królika może czasem nam się wydawać niezrozumiałe, a brak zrozumienia może prowadzić do wzajemnych irytacji i pogorszenia relacji. Dlatego czym prędzej zapoznaj się ze sposobem komunikacji królików. Najlepiej jest to zrobić zanim jeszcze królik pojawi się w naszym domu.

Zachowanie królika – co oznacza królicza mowa ciała?

Na początek podstawowe informacje. Króliki to zwierzęta potrzebujące towarzystwa, aktywne głównie rano i wieczorem. Zwykle są bardzo przyjazne i szybko nawiązują więź z opiekunem.

Uchodzą za zwierzęta spokojne i skryte, co czasem prowadzi do problemów z wykryciem rozwijających się chorób u królika.


Króliki nie dają po sobie poznać bólu, ponieważ naturze stałyby się wówczas łatwym łupem dla drapieżników. Jest jednak kilka sygnałów, które sugerują nam, że królik odczuwa ból. Sprawdź je: Ból u królika – objawy.


Zagłębiając się bardziej w sposób życia królików, możemy poznać kilka ciekawych króliczych zachowań.

Głośne tupnięcie

Zdarza się, że królik przestraszony czymś nagle głośno tupnie tylnymi nogami. Jest to ostrzeżenie dla reszty stada, aby uciekać przed niebezpieczeństwem. Bądź zatem wdzięczny królikowi, że ratuje Cię przed śmiercią! (Choć zwykle nie jest to nic więcej niż nadciągający odkurzacz lub trzaśnięcie drzwiami).

Szalone skoki

Królik w przypływie szczęścia i radości, może poddać się szalonym skokom z wyrzucaniem tylnych nóg na boki, piruetami w powietrzu i potrząsaniem głową. Twój królik ma głupawkę!

To oznaka szczęścia, dlatego życzę Ci abyś obserwował to u swojego królika jak najczęściej.

Przesuwanie i rzucanie przedmiotami

To może być dla wielu zaskoczeniem, ale króliki potrafią się bawić. I lubią się bawić! Jedną z zabaw jest rzucanie lekkimi przedmiotami. Może to być rolka po papierze toaletowym lub wiklinowa kulka. Takie przesuwanie w zębach przedmiotów może również oznaczać, że królikowi stało coś na drodze i postanowił to przesunąć.

Kopanie i gryzienie

Naturalnymi potrzebami królików jest kopanie i gryzienie. Lubią kopać w żwirku, piasku, a nawet w kocach i kołdrach. Gryźć lubią wiele rzeczy (także kable), więc przy projektowaniu mieszkania warto ukryć wszelkie cenne elementy poza zębami królika.

Nagła ucieczka

Coś może królika przestraszyć, często nawet nie wiadomo dokładnie co. Wówczas królik nieważne co robił, nagle ucieknie przestraszony w możliwie zakryte miejsce (norę). Dlatego warto królikowi zapewnić miejsca do schowania się. Po ucieczce nie wyciągamy królika na siłę. Czekamy aż się uspokoi i sam do nas wyjdzie.


Jeśli jesteś przed przygarnięciem królika, to konieczne zadaj sobie pytanie: Czy królik jest dla mnie?


Trącanie nosem

Lekkie trącanie nosem ręki to zachęcenie do głaskania. Silniejsze trącenia mogą z kolei oznaczać „dość, przestań”. Subtelna różnica, którą z czasem na pewno będziesz dobrze rozróżniał.

Lizanie

Oznaka miłości królika! Króliki liżąc się nawzajem, okazują sobie troskę. Jeśli więc Twój królik Cię poliżę, to znaczy, że zasłużyłeś sobie czymś na jego sympatię.

Rzucanie się na bok

Ostentacyjne przewrócenie się na bok, często przy ścianie lub meblach, oznacza, że królik czuję się w tym miejscu bezpiecznie i postanawia… po prostu odpocząć! Jak widać zasłużył na chwilę drzemki.

Stawanie na dwóch łapkach

Króliki są ciekawskie. Stawanie na dwóch łapkach pozwala im lepiej ocenić otoczenie – więcej widzą i czują. Czasami uczą się prosić tak o przysmaki.

A dźwięki?

Króliki to z natury zwierzęta bardzo ciche, rzadko kiedy wydają z siebie dźwięki. Jednak jak już to robią, to nie bez powodu. Co oznaczają dźwięki wydawane przez królika?

Warczenie

Nie chcesz tego usłyszeć. To sygnał niezadowolenia i często ostrzeżenie przed atakiem zębami.

zachowanie królików
Popiskiwanie

Małe króliki w ten sposób wzywają swoją mamę. Starsze – piszczą, gdy się czegoś boją.

Mielenie zębami

Najczęściej podczas głaskania królika, połączona z przymrużonymi oczami. Oznaka głębokiego relaksu i zadowolenia. Jakby królik chciał powiedzieć „Nie przestawaj”. Można to porównać do mruczenia u kota.

Podsumowanie

Niby króliki nie są wylewne w emocjach, ale jak widać trochę zachowań udało nam się wyjaśnić. A to zdecydowanie nie wszystkie ich sygnały! Jeśli interesuje się konkretne zachowanie królika, zapytaj mnie w komentarzu, a postaram się pomóc.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment