Poidełko czy miska dla królika?

Woda do najważniejszy składnik odżywczy. Ale równie ważne jest to, w jaki sposób ją podamy. Dobry wybór sprawi, że nasz królik będzie szczęśliwszy. Zatem poidełko czy miska dla królika – co będzie lepsze?

poidełko czy miska dla królika
Co znajdziesz w artykule?

Nie ma przesady w tym, gdy twierdzę, że zmiana sposobu podawania wody może sprawić, że Twój królik będzie szczęśliwszy. Sami to przerabialiśmy kilka lat temu. Królicze szczęście dało się wyczytać z pyszczka, gdy tylko woda została podana w misce, a poidełko zniknęło na zawsze. Może u Was będzie podobnie?

Jednak zanim to sprawdzicie, przeczytajcie co wyróżnia poidełka a co miski i dopiero wówczas podejmijcie decyzje.

Ogólne zasady podawania wody (ważne!)

Nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważna jest woda w życiu każdego organizmu. Króliki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. W związku z tym minimum raz dziennie musisz zmienić wodę królika na świeżą. W okresie letnim, gdy występują wysokie temperatury, należy to robić kilka razy dziennie.

Ponadto niezależnie w jakiej formie (poidełko lub miska) podajemy wodę królikowi, zawsze należy dbać o czystość naczynia. Jest to o tyle ważne, ponieważ w takiej wodzie oraz na powierzchni naczynia bardzo szybko gromadzą się różnego rodzaju bakterie.


Chcesz dowiedzieć się więcej o chorobach, jakie mogą dotknąć Twojego królika? W takim razie przeczytaj wpis: Choroby królików domowych


Zatem przy każdej wymianie wody musimy porządnie wyczyścić poidełko lub miskę z pomocą gąbki do naczyń lub szczotki. W tym wypadku miska jest o wiele prostszą formą do utrzymania czystości. Poidełka nie da się dokładnie umyć, dlatego trzeba je często wymieniać na nowe.

Poidełko dla królika

Poidełko dla królika jest bardzo popularne. Często jest to pierwsza forma zapewnienia królikowi wody, dołączona do wyposażenia klatki, którą kupujemy na samym początku. Stąd wiele osób właśnie od tej formy zaczyna.

Poidełko ma swoje plusy i minusy. Łatwiej zachować z nim czystość, choć z drugiej strony gorzej je umyć. Oprócz tego królik nie ma szansy wylać z niego wody (musiałby się naprawdę mocno postarać).

Jednak poidełko jest mniej przyjazne dla królika, co udowodniono nawet w badaniach. Króliki mniej chętnie piją z poidełek i potrzebują dużo więcej czasu aby zaspokoić pragnienie.

Często również króliki denerwują się nie mogąc wypić na raz więcej. Tak było w przypadku Abi, która ciągała wściekła za ustnik chcąc napić się większej ilości wody.

Ponadto poidełko to również hałas. Podczas picia wody, uderzanie językiem w metalową kulkę w metalowym ustniku, poidełko generuje specyficzny dźwięk.

Miska dla królika

Miski również posiadają swoje wady i zalety, ale wydaje mi się, że zalet jest znacznie więcej. Przede wszystkim udowodniono, że króliki piją chętniej z otwartych naczyń. Mogą wówczas szybciej i więcej się napić.

Polecam miski ceramiczne. Sprawdzą się dużo lepiej niż plastikowe.

Miseczkę zdecydowanie łatwiej umyć, dzięki czemu zmniejszamy rozwój bakterii w wodzie. Miska to także brak hałasu – w kompletnej ciszy słychać jedynie połykanie wody przez królika.

Miski ceramiczne polecam również do podawania jedzenia królikowi -karmy lub ziółek. Plastikowe zwykle latają po klatce, rzucane przez królika


Woda powinna być podstawą prawidłowej diety królika. A czym jest prawidłowa dieta? Sprawdź koniecznie tutaj: Dieta królika – jak prawidłowo żywić królika?


Wadą misek ceramicznych jest to, że łatwiej w niej o zabrudzenia resztkami jedzenia. Nie zliczę ile razy wyciągałam pełne garście siana z miski z wodą. Jednak to tylko tym bardziej motywuje do częstszego zmieniania wody i mycia miseczek.

poidełko miska dla królika

Poidełko czy miska dla królika – podsumowanie

PoidełkoMiska
Zalety– chroni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz (np. sianem)
– nie zajmuje miejsca w klatce
– brak zagrożenia wylania wody
– z reguły jest tańsze niż miska
– króliki piją z niej chętniej i więcej
– królik nie hałasuje podczas picia
– łatwiejsza w utrzymaniu czystości
– przypomina naturalny proces pobierania wody
Wady– królik hałasuje podczas picia
– króliki pobierają mniej wody
– królik denerwuje się, ponieważ musi długo pić aby się napić
– bardzo trudny proces czyszczenia (konieczna częsta wymiana poideł)
– ustnik może się łatwo zatkać (wówczas królik przestaje mieć dostęp do wody)
– łatwo dostają się zabrudzenia i resztki jedzenia
– zajmuje kawałek miejsca w klatce
– królik może łatwo ją wywrócić i wylać wodę

Osobiście jestem zwolenniczką ceramicznych misek dla królików. Zmiana poidełka na miskę u naszego królika była strzałem w dziesiątkę, a wyraz ulgi na pyszczku Abi tylko utwierdził mnie w tym przekonaniu. Dlatego również i Ciebie zachęcam do zmiany poidełka na miskę. Twój królik Ci za to podziękuje 🙂

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.