Czy wiesz, że agresja u psa może wynikać z diety? Złe żywienie może także sprawić, że będzie gorzej się uczył nowych komend. Zdziwiony? Pora zatem wyjaśnić sobie pokrótce jaki jest wpływ diety na zachowanie psa.
Co znajdziesz we wpisie?
- Wpływ żywienia na zachowanie psa
- Niskiej jakości karma
- Nadmiar węglowodanów = Nadmierna aktywność
- Masa ciała a zachowanie
- Dieta matki a zachowanie szczeniąt
- Podsumowanie
Jak się okazuje, dieta i zachowanie to dwie kwestie ściśle ze sobą powiązane. Temat jest jednak niezwykle szeroki i pozostawia jeszcze wiele pytań, na które naukowcy starają się znaleźć odpowiedzi.
Wpływ diety na zachowanie psa
Wpływ diety na zachowanie dotyczy wielu gatunków zwierząt, w tym człowieka. Dlatego często będę odwoływać się do żywienia i dietetyki ludzkiej, aby jeszcze bardziej zobrazować pewne zależności.
Niskiej jakości karma – wpływ na zachowanie
Nie wiem jak wygląda Twoja dieta, choć zakładam, że jest mniej lub bardziej zdrowa. Może jednak kiedyś przeżyłeś taki fragment życia, w którym jakość spożywanego jedzenia była… niska.
Fast foody, gotowe jedzenie odgrzewane w mikrofali, brak warzyw i owoców w diecie, zbyt dużo słodyczy i słonych przekąsek. Znasz to? Jak czułeś się na takiej diecie? Nie miałeś może problemów ze snem, z koncentracją?
U psów niskiej jakości dieta działa podobnie. Dzieje się tak, ponieważ zachowanie jest regulowane m.in. przez pewne neuroprzekaźniki, a ich poziom może być uwarunkowany obecnością w karmach składników pokarmowych, w tym makro- i mikroelementów oraz witamin.
Nadmiar węglowodanów = nadmierna aktywność
Bogate w węglowodany surowce pokarmowe są przyczyną m.in. nadmiernej aktywności i nadwrażliwości na bodźce. Z kolei kukurydza, występująca często w niskiej jakości karmach, zawiera niewielkie ilości tryptofanu, co w dalszej kolejności może wpływać na kontrolę nastroju i wrażliwość m.in. na ból, dźwięk czy dotyk.
Niedobór tego aminokwasu może prowadzić do zaburzeń snu, a u szczeniąt utrudnia procesy uczenia. Dużo tryptofanu znajdziemy w składnikach pochodzenia zwierzęcego, a więc w dobrej jakości karmach.
Sprawdź jakie są najlepsze karmy dla psów: #5NAJ Najlepsza karma sucha dla psa
Masa ciała psa a zachowanie
Otyłość i nadwaga oraz (w drugą stronę) niedowaga również wpływają na zachowanie zwierząt. Przy nadmiarze kilogramów często występuje zmniejszona aktywność i apatia, z kolei przy niedoborze jedzenia po zachowania agresywne związane z pierwotnym dążeniem do zdobywania pokarmu.
Koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę jedzenia dla swojego psa i wylicz ile powinien dostawać karmy. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator: Kalkulator – ile powinien jeść pies
Czy zauważasz podobną zależność u ludzi? Czy osoby otyłe nie są nieco bardziej leniwe niż osoby o prawidłowej masie ciała?
Dieta matki a zachowanie szczeniąt
Co ciekawe, na zachowanie psów można wpłynąć zanim jeszcze pojawią się na świecie. Okazuje się bowiem, że niedobory w żywieniu suk ciężarnych i karmiących modelują możliwości adaptacyjne i poznawcze szczeniąt, a w efekcie zaburzenia u dorosłych psów.
Nadmierna agresywności bądź lękliwości u zwierząt może wynikać z niedożywienia matki, która jest wówczas bardziej agresywna w stosunku do swego potomstwa. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie suczek w ciąży.
Ten temat poruszałam również na edukacyjnym koncie na Instagramie o nazwie karma.wraca.podwojnie. Zapraszam Was do śledzenia tego profilu – znajdziecie tam dużo wiedzy z zakresu żywienia psów i kotów!
Podsumowanie
Jak zatem widać, wpływ diety na zachowanie psa jest znaczący i może mieć różne oblicza. Zapewniając psu odpowiednio zbilansowaną dietę (pełnowartościową i wysokiej jakości) w odpowiedniej ilości i odpowiednich dawkach, możemy pozytywnie wpływać na zachowanie naszego psa. Prawidłowa dieta to podstawa zdrowia, również psychicznego.
Ściskam, Kasia