Wpływ diety na zachowanie psa

Czy wiesz, że agresja u psa może wynikać z diety? Złe żywienie może także sprawić, że będzie gorzej się uczył nowych komend. Zdziwiony? Pora zatem wyjaśnić sobie pokrótce jaki jest wpływ diety na zachowanie psa.

wpływ diety na zachowanie psa
Co znajdziesz we wpisie?

Jak się okazuje, dieta i zachowanie to dwie kwestie ściśle ze sobą powiązane. Temat jest jednak niezwykle szeroki i pozostawia jeszcze wiele pytań, na które naukowcy starają się znaleźć odpowiedzi.

Wpływ diety na zachowanie psa

Wpływ diety na zachowanie dotyczy wielu gatunków zwierząt, w tym człowieka. Dlatego często będę odwoływać się do żywienia i dietetyki ludzkiej, aby jeszcze bardziej zobrazować pewne zależności.

Niskiej jakości karma wpływ na zachowanie

Nie wiem jak wygląda Twoja dieta, choć zakładam, że jest mniej lub bardziej zdrowa. Może jednak kiedyś przeżyłeś taki fragment życia, w którym jakość spożywanego jedzenia była… niska.

Fast foody, gotowe jedzenie odgrzewane w mikrofali, brak warzyw i owoców w diecie, zbyt dużo słodyczy i słonych przekąsek. Znasz to? Jak czułeś się na takiej diecie? Nie miałeś może problemów ze snem, z koncentracją?

U psów niskiej jakości dieta działa podobnie. Dzieje się tak, ponieważ zachowanie jest regulowane m.in. przez pewne neuroprzekaźniki, a ich poziom może być uwarunkowany obecnością w karmach składników pokarmowych, w tym makro- i mikroelementów oraz witamin.

Nadmiar węglowodanów = nadmierna aktywność

Bogate w węglowodany surowce pokarmowe są przyczyną m.in. nadmiernej aktywności i nadwrażliwości na bodźce. Z kolei kukurydza, występująca często w niskiej jakości karmach, zawiera niewielkie ilości tryptofanu, co w dalszej kolejności może wpływać na kontrolę nastroju i wrażliwość m.in. na ból, dźwięk czy dotyk.

Niedobór tego aminokwasu może prowadzić do zaburzeń snu, a u szczeniąt utrudnia procesy uczenia. Dużo tryptofanu znajdziemy w składnikach pochodzenia zwierzęcego, a więc w dobrej jakości karmach.


Sprawdź jakie są najlepsze karmy dla psów: #5NAJ Najlepsza karma sucha dla psa


Masa ciała psa a zachowanie

Otyłość i nadwaga oraz (w drugą stronę) niedowaga również wpływają na zachowanie zwierząt. Przy nadmiarze kilogramów często występuje zmniejszona aktywność i apatia, z kolei przy niedoborze jedzenia po zachowania agresywne związane z pierwotnym dążeniem do zdobywania pokarmu.


Koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę jedzenia dla swojego psa i wylicz ile powinien dostawać karmy. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator: Kalkulator – ile powinien jeść pies


Czy zauważasz podobną zależność u ludzi? Czy osoby otyłe nie są nieco bardziej leniwe niż osoby o prawidłowej masie ciała?

dieta a zachowanie psa

Dieta matki a zachowanie szczeniąt

Co ciekawe, na zachowanie psów można wpłynąć zanim jeszcze pojawią się na świecie. Okazuje się bowiem, że niedobory w żywieniu suk ciężarnych i karmiących modelują możliwości adaptacyjne i poznawcze szczeniąt, a w efekcie zaburzenia u dorosłych psów.

Nadmierna agresywności bądź lękliwości u zwierząt może wynikać z niedożywienia matki, która jest wówczas bardziej agresywna w stosunku do swego potomstwa. Dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie suczek w ciąży.

Ten temat poruszałam również na edukacyjnym koncie na Instagramie o nazwie karma.wraca.podwojnie. Zapraszam Was do śledzenia tego profilu – znajdziecie tam dużo wiedzy z zakresu żywienia psów i kotów!

Podsumowanie

Jak zatem widać, wpływ diety na zachowanie psa jest znaczący i może mieć różne oblicza. Zapewniając psu odpowiednio zbilansowaną dietę (pełnowartościową i wysokiej jakości) w odpowiedniej ilości i odpowiednich dawkach, możemy pozytywnie wpływać na zachowanie naszego psa. Prawidłowa dieta to podstawa zdrowia, również psychicznego.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.