Popiół w karmie – potrzebny czy zbędny?

Przychodzi pan do sklepu zoologicznego i pyta „Dostanę karmę dla psa bez popiołu?”. Po usłyszeniu odpowiedzi, że na etykiecie każdej karmy znajdziemy popiół, pan opuszcza sklep bez chęci dalszej rozmowy. A może gdyby poświęcił chwilę, dowiedziałby się, że popiół w karmie to nic złego!

Zastanowiła mnie ta sytuacja i postanowiłam wybadać co ludzie wiedzą na temat popiołu. Cytaty skopiowane z różnych forów internetowych:

  • „Nie wiem jak można do psiej karmy popiół dodawać. To jest jakieś chore…”
  • „Ja tam przeciwko popiołowi nic nieeeee mam: i trawienie lepsze i wiem jak sie go zrobiło bo przy 'produkcji’ wszelkie zarazy zabito – tylko jakoś slinka mi nie leci… ale cóż… czegoż się nie robi w cywilizacji… Zresztą – jak piekę kiełbaski nad ogniskiem to zawsze przypalam bo tylko takie lubię: chrupiące i ze spaloną skórką… mniam, mniam!!!!”
  • „Jak najbardziej powinien być. Nie pamiętam dlaczego, skleroza; może mało popiołu jem?”
  • „Ja nigdy nie wiedziałam, że popiół jest w tylu psich karmach. Ciekawe po co…”

To ja może wytłumaczę po co.


To już kolejny składnik pokarmowy każdej karmy omawiany przeze mnie. Poprzedni dotyczył węglowodanów w żywieniu psów i kotów – jeśli jeszcze Cię tam nie było, sprawdź koniecznie!


Czym jest popiół surowy? Czy popiół w karmie jest potrzebny?

Popiół surowy w karmie to po prostu składniki mineralne. Inne nazwy: mikro- i makroelementy, składniki nieorganiczne. Stanowią one, podobnie jak białka, węglowodany i tłuszcze, grupę substancji niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Muszą być w każdej karmie!! Składniki mineralne wchodzą w skład tkanek, pełnią funkcję budulcową (np. układu kostnego – wapń, fosfor), uczestniczą w utrzymaniu stanu równowagi w organizmie, wchodzą w skład hormonów, aktywizują działanie witamin i spełniają jeszcze wiele, wiele innych funkcji.

Skąd nazwa popiół?

Oznaczenie popiołu surowego przeprowadza się poprzez analizę chemiczną polegającą na kilkugodzinnej mineralizacji karmy (spalaniu) w wysokiej temperaturze (550-600˚C), w wyniku której cała materia organiczna się spala. Pozostaje tylko materia nieorganiczna, która ma formę popiołu. Stąd nazwa!

 Zwróć uwagę

Popiół surowy nie jest kolejnym wypełniaczem karmy, dorzuconym do niej w procesie produkcji. Zauważ, że nie znajdziesz go w rubryce „Składniki karmy”, ale w „Składnikach analitycznych”, a to zupełnie co innego. Oczywiście można dodawać do karmy suplementy w postaci składników mineralnych, ale na pewno nie będzie to popiół!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat czytania etykiet karm, to koniecznie przeczytaj artykuły z serii: jak czytać etykiety karm? 

Podsumowanie

Było krótko i na temat, aczkolwiek po sytuacji z panem w sklepie zoologicznym musiałam wyjaśnić sprawę. O składnikach mineralnych dokładniej napiszę innym razem, ponieważ jest to bardzo długi temat. Tak naprawdę o każdym makro- i mikroelemencie mogłabym napisać osobny wpis. I najprawdopodobniej tak się stanie.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.