Choroby królików domowych

Biorąc królika pod swój dach powinniśmy posiadać przynajmniej podstawowe informacje na temat chorób, które mogą dotknąć naszego pupila. Dzięki temu mamy większe szanse im zapobiec. Dlatego choroby królików to temat, który muszę chociaż pokrótce omówić na blogu.

choroby królików
Co znajdziesz we wpisie?

W dzisiejszym wpisie dowiesz się kilku informacji o tym jakie spotykamy ważniejsze choroby królików, czym się objawiają oraz jak się przed nimi zabezpieczyć. Ponadto poniżej znajdziesz listę obowiązkowych szczepień.


A może dopiero myślisz o przygarnięciu królika? Przeczytam zatem wpis: Królik w domu – czy królik jest dla mnie?


Ważniejsze choroby królików

Myksomatoza to śmiertelna choroba wywoływana przez wirusy. Wirus przenoszony jest głównie przez owady kłujące (komary, pchły) i roztocza. Choroba rozprzestrzenia się niezwykle szybko.

Podstawowe objawy to: zapalenie spojówek, wypływ z oczu, obrzęk oczu a następnie całej głowy, uszu oraz narządów płciowych. Króliki dostają wysokiej gorączki, przestają jeść i pić, po czym chudną i umierają.

Pomór królików to również choroba wirusowa, niezwykle szybka w przebiegu. Od momentu zakażenia do śmierci najczęściej mija zaledwie 36-48 godzin.

Objawy to gwałtowne osłabienie, duszności, wysięk z nosa (często krwawy, pienisty). Przed samą śmiercią króliki wykonują nagłe, gwałtowne ruchy.

Katar zakaźny (Pasterelloza) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą bakteryjną. Do zarażenia dochodzi zwykle na skutek utraty odporności organizmu.

Pierwszym objawem jest wyciek z nosa, na początku wodnisty, a w dalszej kolejności staje się śluzowaty i ropny. Królik zaczyna kichać i kaszleć. Oczy królików stają się zaropiałe, a na głowie mogą wystąpić obrzęki.

Obowiązkowe szczepienia królików

Jak widzisz, objawy wyżej wymienionych chorób nie są przyjemne, dlatego nie życzę żadnemu opiekunowi, aby ich doświadczył. Na szczęście na wymienione trzy choroby istnieją szczepionki, które w łatwy sposób mogą zabezpieczyć naszego pupila przed wystąpieniem choroby.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia królików na myksomatozę i pomór. Szczepionka na katar zakaźny jest dobrowolna, ale zalecana. Szczepienia wykonujemy po ukończeniu 6 tygodnia życia królika i powtarzamy cyklicznie co roku (lub co pół roku, w zależności od szczepionki).

Jako odpowiedzialny opiekun musimy regularnie szczepić naszego pupila. To dla niego gwarancja zdrowia i dłuższego życia. Niezależnie od tego czy królik korzysta z wybiegów poza domem, czy jest królikiem typowo domowym, szczepić trzeba.

Pamiętaj bowiem, że komary i pchły dostają się również do mieszkań, gdzie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia królika.

choroby królików miniaturowych

Inne choroby

Do schorzeń występujących u królików zalicza się również choroby wywołane przez pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne. Ponadto choroby (np. skórne) mogą wywoływać różne gatunki grzybów powodując grzybicę.

U królików może również wystąpić udar słoneczny, wzdęcia, zaparcia, wady zgryzu lub szok. Wszystkie można uznać za groźne dla życia królika.

Warto wiedzieć

Króliki należą do zwierząt stosunkowo mało odpornych na choroby. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie im (szczepienia, regularne wizyty kontrolne, odpowiednia dieta i pielęgnacja).


A co oznacza odpowiednia dieta? Sprawdź szczegóły tutaj: Dieta królika – jak prawidłowo żywić królika?


Ponadto warto obserwować królika, poznać jego naturalne zachowania. Dzięki temu szybciej dostrzeżemy, gdy coś złego będzie działo się z naszym zwierzakiem.


Czy wiesz w jaki sposób Twój królik wyraża emocje, w tym również ból? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zachowanie królika – królicza mowa ciała


Podsumowanie

Pamiętaj. Nie jestem lekarzem weterynarii, więc nie jestem również specjalistą w dziedzinie chorób. Dlatego przedstawione wyżej informacje traktuj jako podstawy podstaw, wskazówki lub punkt wyjścia do zadawania kolejnych pytań.

Po szczegółowe dane dotyczące chorób królików udaj się do lekarza weterynarii specjalizującego się w królikach i zwierzętach egzotycznych.

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.