Jajko dla psa lub kota – czy mogą jeść jaja?

Jajka, a przede wszystkim jajka kurze, stanowią bombę aminokwasową i witaminową. Z tego powodu są zalecane w codziennej diecie człowieka. Ale czy to samo dotyczy diety psa i kota? Czy jajko dla psa to dobry pomysł?

jajko dla psa czy pies może jeść jajko

Poruszałam już kiedyś temat naturalnych suplementów dla psów, gdzie między innymi wspominałam o skorupach jaj. Teraz pora zająć się tym, co znajduje się pod skorupką, czyli białkiem i żółtkiem jaj w diecie psów i kotów.

Co skrywa w sobie jajko?

Jak myślisz „jajko”, to jaki składnik odżywczy od razu przychodzi Ci na myśl? Zapewne „białko” i mam nadzieję, że nie tylko przez to, że tak się nazywa jedna z części jaja. Jajka są bogate w wysokiej jakości białko, tak niezbędne w psiej i kociej diecie! Ponadto jest to białko o wysokim procencie strawności. Mało tego, jajo zawiera w sobie wszystkie niezbędne aminokwasy! Zaznaczę w tym miejscu, że białko jaja kurzego zostało uznane za międzynarodowy wzorzec składu aminokwasowego. A jeżeli coś jest wzorcowe, to znaczy, że jest najlepsze!

Oprócz tego jajka to źródło wielu witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nim witaminę A, B, D, E, biotynę, niacynę, miedź, siarkę, fosfor i żelazo. I jeszcze nienasycone kwasy tłuszczowe. I jeszcze awidyna, lecytyna i ksantofile. Dużo tego, prawda?

Ale gdyby jajo było takie idealne, to każdy człowiek, pies czy kot już dawno jadłby tylko jaja. Jest jednak coś, co ogranicza nam spożycie tego surowca i co budzi wiele kontrowersji zarówno w tematyce żywienia, jak i diet psów i kotów.

Cholesterol. Nie ma co się oszukiwać. Jajko kurze zawiera dużo cholesterolu, w żółtku znajdziemy go około 210 mg. Jednakże obecnie produkcja jajczarska dąży do zmniejszenia tych ilości i już spotykane są dużo mniejsze liczby. Aczkolwiek kurze jajka zawierają w swoim składzie również choliny i lecytyny. Ich działanie poleca na niwelowaniu szkodliwego działania cholesterolu. Więc czy na pewno ten cholesterol jest taki straszny?

jajko dla psa i kota

Jajko dla psa i kota – potrzebne czy zbędne?

Jak najbardziej potrzebne! W diecie psa i kota w celu uzupełnienia aminokwasów egzogennych zaleca się właśnie podawania białka jaja kurzego. I to nawet kilka razy w tygodniu! Oczywiście tylko w sytuacji, jeżeli nasz pies i kot je lubią. Jeśli jednak jajko dla psa stanowi coś  tak okropnego jak flaki dla mnie, to nie zmuszajcie psa do konsumpcji. Proszę.

W sytuacji, gdy nasze psy i koty lubią jajka, może je podawać nawet kilka razy w tygodniu.

W jakiej formie podawać jajko dla psa i kota?

To bardzo ważne pytanie. O ile żółtko można zwierzakom podawać surowe, o tyle wokół białka krążą kontrowersje w tej kwestii. To ze względu na zawartość między innymi wspomnianej wcześniej awidyny, która inaktywuje biotynę. Podanie surowego białka może powodować całkowite zahamowanie wchłaniania tej witaminy, a to z kolei prowadzić do wypadania sierści, chorób skóry czy ogólnego osłabienia.

Jednak aby tak się stało należałoby surowego białka podać naprawdę ogromne ilości. Podanie jednego białka, oddzielnie od żółtka (niezmieszanego) nie powinno stanowić problemu dla zwierzaka o kwaśnym pH żołądka (czyli psa i kota).

Podsumowanie

Jedzmy jaja! I niech nasze psy i koty też jedzą jaja! To niezwykle cenne źródło wszelkich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.