Półki w sklepach uginają się od ilości dostępnych smakołyków dla zwierząt. Jednak dla psów wybór jest chyba większy niż dla kotów. Aczkolwiek i tak znaleźć najlepsze przysmaki dla kota jest ciężko. Dlaczego? Ponieważ jest ich za dużo! Ja mam tylko 5 miejsc na liście!
Dlatego ten wpis będzie inny niż pozostałe z serii #5NAJ. Ze względu na ogrom przeróżnych smakołyków dla kotów, coraz to nowszych i coraz to lepszych, musiałabym zrobić listę #20NAJ, a u mnie nie ma wyjątków od objętych reguł. 5 znaczy 5! Poza tym taka lista byłaby dość nudna, ponieważ na większości pozycji znalazłyby się liofilizowane kawałki mięsa różnych firm. Ja pragnę jednak stworzyć coś bardziej uniwersalnego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
W związku z tym w tym wpisie zajmą odpowiednie miejsca przysmaki dla kotów, które sama mam w domu! Tak się złożyło, że jest ich akurat 5. A chyba nie ma nic lepszego od polecania sprawdzonych produktów, prawda?
Najlepsze przysmaki dla kota – czyli jakie?
Do znudzenia będę powtarzać jedno, fundamentalne zdanie dotyczące żywienia kotów: kot jest mięsożercą. I to w dodatku pełnoetatowym. To znaczy, że potrzebuje w swojej diecie dużo składników pochodzenia zwierzęcego. To także znaczy, że zbędne mu są w dawce produkty roślinne.
Wiele na ten temat możesz przeczytać we wpisach znajdujących się pod kategorią ŻYWIENIE KOTÓW. Dla właściciela mruczka – lektura obowiązkowa.
Dlatego wybierając najlepsze przysmaki dla kota trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim zawartość w nich mięsa i innych składników zwierzęcych. Zbędne będą zboża, ziemniaki, ryż i inne tanie wypełniacze. Ważna jest też długość składu. Najczęściej jest tak, że im dłuższy skład, tym gorszy. Staraj się wybierać przysmaki, w których jest podanych maksymalnie kilka pozycji.
Ponadto przy wyborze kieruj swój wzrok na składniki analityczne. Powinno być w nich najwięcej białka i tłuszczu. Łącznie niech dają minimum 70% składu. Wówczas pozostaje wystarczająco mało miejsca dla zbędnych węglowodanów.
Wszystko jasne? Przejdźmy zatem do tego, na co wszyscy czekali!
Najlepsze przysmaki dla kota – lista #5NAJ
5. Catz Finefood Meatz
Przysmaki w formie cienkich, dłuższych paseczków o krucho-miękkiej konsystencji. Do wyboru cztery smaki: kurczak, cielęcina, kaczka i jeleń. My akurat mamy jelenia, za którym Koleżkot ewidentnie bardzo przepada 😉 Na skład przypadają dwa składniki: 99% mięsa i 1% dodatku (aloes, propolis lub twaróg).
Przy takich składnikach, skład analityczny powinien mnie zachwycić. Jednakże ze wszystkich pozycji mają najmniej białka i tłuszczu, dlatego lądują na 5. pozycji.
Cena: ok. 8 złotych za 30 gramów
4. Berry Handmade dla kotów
Perełka znaleziona podczas targów zoologicznych. Przysmaki własnoręcznie robione i produkowane w Polsce. Z dokładnie określonym składem wraz z wartościami procentowymi. A w składzie: filet z dorsza, serca indycze, żołądki indycze i jaja. Niestety z tego co wiem to dla kotów na razie przewidują tylko ten jeden smak. Jednakże może z czasem koty dostaną większy wybór 😉
Co ciekawe są to kocie chrupki, co oznacza że są bardzo kruche. Za każdym razem, gdy podaje je Koleżkotowi, mam wrażenie jakbym właśnie wyjęła je z pieca. Pięknie pachną i mają formę serduszek!
Cena: ok. 8 złotych za 30 gramów
3. Dr Berg Love
Liofilizowane kawałki kurczaka = 99%: do wyboru pierś lub żołądki. Do tego dodatek 1% kocimiętki. Efekt? Kot zajada, że aż mu się uszy trzęsą!
Minusem tych przysmaków jest… cena. Najwyższa ze wszystkich pozycji.
Cena: ok. 30 złotych za 30 gramów
2. Orijen Treat
W przypadku przysmaków dla kota Orijen w składzie widzimy aż 7 pozycji. Aczkolwiek to wcale nie oznacza nic złego! Bowiem te składniki to po prostu wymienione części ciała różnych zwierząt. A to z kolei wskazuje to na różnorodność. Mamy tu do czynienia z krowami rasy Angus, jagnięciną Romney i wieprzowiną Yorkshire. Ach, żeby to właściciel zajadał się takim mięsem…
To tylko jeden ze smaków, a jest ich aż sześć! W każdym tyle samo dobra.
Cena: ok. 24 złotych za 30 gramów
1. Cosma
100% mięsa z kurczaka, tuńczyka, białej ryby lub łososia. Czy muszę dodawać coś jeszcze? Absolutny numer jeden i to w dobrej cenie (jak za tyle dobroci). Według mojego kota również 😉
Cena: ok. 16 złotych za 30 gramów
Podsumowanie
Codzienny jadłospis kota może okazywać się dość monotonny. Dlatego warto urozmaicić go kilkoma przysmakami między posiłkami! Ważne jest, żeby były to przysmaki dobrej jakości, które wzbogacą dietę naszego mruczka. Mam nadzieję, że produkty z tej listy zasmakują Twojemu kotu tak samo jak mojemu!
Ściskam, Kasia