Jaki drapak dla kota wybrać?

Każdy kot ma swoje upodobania i preferencje względem różnych obiektów. Ilość i różnorodność dostępnych towarów zoologicznych raczej nie ułatwia nam wyboru. A przecież coś kupić trzeba. Zatem jaki drapak dla kota wybrać, aby kot zechciał go używać?

jaki drapak dla kota wybrać

Czy drapak dla kota jest konieczny?

TAK!!! Drapanie przedmiotów jest naturalną potrzebą kotów, która spełnia trzy bardzo ważne funkcje. Po pierwsze podczas drapania koty pielęgnują swoje pazury. Bowiem pazury u kotów są tworem, który rośnie przez całe życie i co jakiś czas ulega złuszczeniu. Drapanie umożliwia im pozbycie się wierzchniej warstwy pazura, odsłaniając jego świeże warstwy.

Po drugie drapanie to idealna okazja do rozciągania się. Koty mogą w ten sposób wykonywać dzienną porcję gimnastyki, która rozluźni trochę ich ciało. I po trzecie (niemniej ważne) drapiąc przedmioty koty zostawiają na nich swój zapach. Z kociego puntu widzenia jest to bardzo ważna czynność, umożliwiająca komunikację z innymi osobnikami. Kot drapiąc dany przedmiot daje znać innym osobnikom, że jest obecny na danym terenie. Ponadto sam wyczuwając swój zapach, czuje się komfortowo na danym terytorium.

Drapanie jest tak zakorzenioną potrzebą kotów, że w przypadku braku drapaka, kot na pewno znajdzie sobie inne obiekty, które będzie chciał oznaczyć swoim zapachem. Dlatego jeżeli nie chcesz mieć pozaciąganych mebli pełnych dziurek od pazurów – kup kotu drapak. A najlepiej niejeden!

Rodzaje drapaków dla kota

Dostępne na rynku drapaki mają przeróżne wielkości, kształty, materiały wykonania i przeznaczenie. Jednakże mimo ogromu rodzajów drapaków, możemy pozaliczać je do kilku ogólnych grup:

  • Słupkowe – małe słupki z podstawką, czasami dodatkowo wyposażone w półkę do leżenia. Taki drapak powinien mieć co najmniej 90 cm wysokości, aby zapewnić kotu porządne wyciąganie się.
  • Zawieszane drapaki pionowe – drapaki przymocowane do ściany. Bardzo ważna jest wysokość zawieszenia takiego drapaka, która pozwoli kotu swobodnie wyciągnąć się.
  • Drapaki narożne – mocowane do rogów i oprać kanap, foteli, łóżek oraz szaf.
  • Drapaki poziome – spełniające również często funkcję legowiska. Idealne dla kotów, które lubią drapać przedmioty w poziomie.
  • Kocie drzewka – kocia budowla trochę przypominająca w wyglądzie drzewo. Najbardziej rozbudowana forma drapaka, często z wieloma rozgałęzieniami i dodatkami (domki, zabawki na sznurkach).

Możliwe, że rodzajów drapaków jest jeszcze więcej, ale wymieniłam te najczęściej spotykane.


Temat drapaków dla kota wstępnie poruszyłam przy okazji wpisu Wyprawka dla kota – co musisz kupić.
Jeżeli niedługo w Twoim domu ma pojawić się nowy kociak, to bardzo Cię zachęcam do przeczytania tego wpisu. Podobno jest bardzo pomocny dla przyszłych opiekunów kotów.


Jaki drapak dla kota jest najlepszy

Jaki drapak dla kota wybrać?

Przede wszystkim Twoim zadaniem jest obserwacja kota i odczytywanie wskazówek jakie Ci przekazuje. Bowiem drapak ma się podobać przede wszystkim kotu! Oczywiście, może spełniać jednocześnie funkcję ozdobną pokoju, ale na pierwszym miejscu zawsze muszą być preferencje Twojego kota.

Tak więc jeżeli widzisz, że Twój mruczek uwielbia drapać dywany i kanapy w poziomie, to najprawdopodobniej najbardziej odpowiedni będzie dla niego drapak poziomy. Z kolei jeśli uwielbia drapać wszystko wyciągając się pionowo w górę, to należy zaopatrzyć się w drapak pionowy. I tak dalej.

Oprócz konkretnego rodzaju drapaka, bardzo ważne jest jego ustawienie w odpowiednim miejscu. Jeśli chcesz odciągnąć uwagę kota od kanapy, to nowy drapak postaw tuż obok miejsca, w którym najchętniej te kanapę drapie. Na nic zda się zakup drapaka, jeżeli postawisz go w spiżarni, w której kot rzadko przebywa. To musi być miejsce pełne naszych i kocich zapachów, w którym mruczek chętnie i często przebywa. Razem z nami.

Drapaki tekturowe

Jak to wygląda u nas? Oprócz kociego drzewka, który kot dzieli razem z królikiem (przeczytaj więcej na ten temat we wpisie: kot i królik pod jednym dachem), posiadamy jeszcze dwa drapaki poziome tekturowe. Stąd jak widzisz, na jednego kota przypadają trzy drapaki i taką liczbę osobiście uważam za minimum.

Ostatnim hitem okazał się drapak od polskiej firmy MyKotty, który Koleżkot dostał z okazji swoich pierwszych urodzin. Według nas spełnia on trzy funkcje: drapak, legowisko i kryjówka! I jeszcze pełni funkcję ozdobną do tego. Tylko spójrzcie, jaki ładny:

drapak dla kota tekturowy

Polecamy gorąco!

Podsumowanie

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie jaki drapak dla kota wybrać należy wziąć pod uwagę trzy rzeczy: rodzaj drapaka, materiał z którego został wykonany oraz jego położenie w domu. Za dobrze przemyślany zakup drapaka, kot na pewno nam podziękuję! (chociażby zaprzestaniem drapania mebli) 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment