Zabawa – coś, co może dla nas oznaczać jedynie urozmaicenie dnia, dla psa jest ważnym elementem życia. Zatem jak bawić się z psem, aby dać mu szczęście? Spróbujmy ustalić wspólnie pewne zasady.
Co znajdziesz w artykule?
Jak bawić się z psem? Kilka zasad
Zakładam, że skoro tu jesteś to znaczy, że zabawa z psem nie jest dla Ciebie czymś zupełnie oczywistym. Wiele osób (i psów) robi to dość intuicyjnie, jednakże czasem sama intuicja nie wystarczy. Bowiem są psy, które potrzebują mieć spełnione specjalne warunki, bez których nie będą chciały się bawić.
Kilka prostych zasad może zdziałać cuda i przynieść to, o co nam w zabawie chodzi – czyli czyste psie szczęście. Dlatego zapoznaj się z moimi wskazówkami i sprawdź czy zwracasz na nie uwagę podczas zabawy z psem. Niechaj będzie to przyjemność zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa!
O korzyściach wynikających z zabawy przeczytasz tutaj: 6 powodów, dla których warto bawić się z psem
Dobierz odpowiednią zabawkę
Brzmi nieco banalnie, ale czasem to największy problem powodujący niechęć do zabawy. Naturalnie – istnieją psy, które potrafią bawić się dosłownie wszystkim (Kapeć? Super! Poduszka? Nieziemsko! Wielki badyl? Lepiej być nie może!). Jednakże część psów nie będzie chciała się bawić zabawką zbyt twardą/zbyt miękką, zbyt dużą/zbyt małą, zbyt krótką/zbyt długą i tak dalej…
Ponadto ważne jest również bezpieczeństwo psa. Za mała zabawka może grozić zachłyśnięciem, za twarda uszkodzeniem zębów. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać wielkość, długość i formę zabawki do wielkości i preferencji naszego psa.
Proponuj rozmaite zabawy
Wiele psów wykazuje określone preferencje do konkretnych zabaw. Ten, kto kiedyś spotkał psa zakochanego w swojej piłce i aportowaniu, będzie rozumiał.
Zatem może właśnie jesteś na etapie poszukiwania ulubionej formy zabawy u psa? Jeżeli tak, to koniecznie postaraj się zaoferować mu jak najwięcej rodzajów aktywności. Piłka, frisbee, szarpak, pluszaki, maty węchowe, piszczałki, kongi… co tylko wyobraźnia zaoferuje! Taka różnorodność pozwoli Ci lepiej poznać swojego psa, ale również rozwinie szereg sprawności ruchowych i umysłowych psa.
Niezwykle ważne w życiu psa jest również… żucie. Dlatego: Daj psu żuć! I poznaj naturalne przysmaki i gryzaki dla psa
Daj psu przestrzeń
Zdarza się, że podczas zabawy za bardzo osaczamy swojego psa. Nachylamy się nad nim, podbiegamy do niego, łapiemy go, bierzemy na ręce. To wszystko bardzo ogranicza przestrzeń 'osobistą’ naszego psa. Wówczas może on poczuć się przytłoczony i odmawiać zabawy. Pamiętaj zatem, aby nie ograniczać mu przestrzeni.
Wybierz odpowiedni czas
Gdy pies śpi, jest zmęczony lub akurat zajmuje się sobą (np. węszy na spacerze), może nie mieć ochoty na zabawę. Ważne jest, aby zabawa z psem miała miejsce w odpowiednim momencie. Najlepiej bawić się z psem, gdy ma on dużo energii, na przykład jak wracamy z pracy do domu i pies stęskniony i nieco znudzony wita nas u progu.
Pamiętaj także, że aby pies swobodnie się bawił i wyciągał z tego same korzyści, musi się również swobodnie czuć w danym otoczeniu i towarzystwie. Jeśli dopiero co przygarnąłeś psa, jest on lękliwy i nieco wycofany, zrezygnuj z zabaw, dopóki psiak nie poczuje się nieco pewniej.
Daj psu wygrać!
Dość skutecznie możemy zniechęcić psa do zabawy nadmierną rywalizacją. Jeśli szarpiemy się z psem zabawką tak jakby to była walka na śmierć i życie i za nic nie pozwalamy mu wygrać (czyli przejąć zabawkę), pies może zrezygnować z dalszej zabawy. To z kolei może powodować frustrację i dalszą niechęć do aktywności w opiekunem. Dlatego czasem wciel się w rolę zatroskanego psiego rodzica i daj mu poczuć smak zwycięstwa.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że teraz wiesz już jak bawić się z psem i jakich błędów podczas zabawy unikać. Dzięki temu Twój pies będzie szczęśliwym zwierzakiem, a Ty szczęśliwym opiekunem. A o to nam przecież chodzi, prawda? 🙂
Ściskam, Kasia