DogTrekking stanowi świetną formę aktywnego spędzania czasu z psem. A czym dokładnie jest DogTrekking? Może okaże się to idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego psa? Jeśli lubicie aktywne i długie spacery, to koniecznie przeczytaj!
Czym jest DogTrekking?
Aktywne weekendowe spędzanie czasu z psem można sobie cudownie urozmaicić, zapisując się na zawody DogTrekkingu. Jest to wędrowanie z psem przypiętym linką amortyzującą do pasa biodrowego opiekuna. Taką wędrówkę można wykonywać szybciej (biegiem) bądź nieco wolnej (szybkim marszem).
Dodatkowo oprócz samego spaceru, DogTrekking łączy w sobie cechy biegu na orientację. Dlatego jeśli oprócz aktywnych spacerów lubicie odrobinę rywalizacji, to jest to sport idealny dla Ciebie i Twojego czworonoga!
Dla kogo DogTrekking?
Tak naprawdę: dla wszystkich! Ty i Twój pies nie musicie być wielkimi sportowcami aby zapisać się na taki bieg. Jednakże warto choć troszkę się przygotować przed startem w zawodach. Biorąc leniucha z kanapy i prowadząc go na 5-kilometrową trasę, możemy nabawić się u psa kontuzji.
Ważne jest, aby psiaki miały aktualne szczepienia, a ich stan zdrowia był ogólnie dobry. Przed każdym startem wszystkie psiny muszą przejść odprawę weterynaryjną, podczas której weterynarz ocenia stan czworonoga.
Ponadto każdy organizator ma kilka swoich zasad dotyczących startu w zawodach. Za każdym razem podawany jest minimalny i maksymalny wiek psa, który może wystartować. Najczęściej są to psy pomiędzy 1. a 9. rokiem życia. Jednak czasem mogą startować również starsze psy, które są w dobrej kondycji i mają odpowiednie zaświadczenie od lekarza weterynarii. W zawodach nie mogą startować suki w ciąży oraz podczas połogu.
Oprócz tego psiaki wcale nie muszą być rasowe, aby konkurować w zawodach dogtrekkingowych. Każdy zdrowy i chętny do aktywności psiak może wziąć w nich udział.
Zawody dogtrekkingowe
Przede wszystkim wyróżniamy różne formy zawodów oraz ich różny stopień zaawansowania. Główny podział stanowi wyszczególnienie zawodów bardziej rekreacyjnych oraz tych sportowych. Stąd jeśli zależy nam na prawdziwej rywalizacji i jak najlepszym czasie, to poszukajmy w okolicy DogTrekkingu sportowego. Jeżeli natomiast chcemy po prostu miło i aktywnie spędzić czas z psem i może nawet całą rodziną, to rozglądajmy się za wersją rekreacyjną.
Z kolei jeśli chodzi o długość dystansów, to jest ona różna. Zaczynając od tych najkrótszych (mini) około 10-15 kilometrów, przez średniej długości trasy około 20-30 kilometrów, a na 40-50 kilometrach kończąc. Oczywiście na świecie istnieją także dłuższe dystanse, ale to już dotyczy tylko bardzo zaawansowanych zawodników.
Przed startem w zawodach warto zaopatrzyć się w plecak, odpowiednie buty, apteczkę, wodę oraz przedmioty dla psa: miskę, szelki, linka amortyzującą oraz pas biodrowy (to akurat zakłada opiekun). Dopuszczalne są zwykłe obroże oraz smycze, aczkolwiek ze względu na komfort Twój i Twojego psa, zalecałabym zakup szelek, linki i pasa.
W tym miejscu koniecznie przeczytaj co jest lepsze dla Twojego psa: obroża czy szelki?
Tuż przed startem każdy zawodnik otrzymuje mapę oraz kompas. Dlatego warto wcześniej przypomnieć sobie jak te przedmioty funkcjonują 😉 Na mapie zaznaczone są punkty kontrolne, które po kolei trzeba zaliczyć. W takich punktach może znajdować się jakieś hasło, które trzeba spisać lub zagadka, którą trzeba odgadnąć. Oprócz tego oczywiście liczy się czas dojścia do mety. Czasem niewykonanie jakiegoś punktu kontrolnego oznacza dyskwalifikację z zawodów, stąd warto się postarać je znaleźć i wykonać. Wygrywa ten zespół, który jako pierwszy dojdzie do mety, a po drodze zaliczy wszystkie punkty kontrolne.
Brzmi fajnie? 🙂
Pamiętajcie, że przede wszystkim najważniejsze jest dobro psa. Nie można go zmuszać do maszerowania. Jakiekolwiek przymuszanie psa bądź znęcanie się nad nim skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją z zawodów.
Podsumowanie
Musisz pamiętać, że DogTrekkingu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i zdrową rywalizację. To też idealny moment na spędzenie czasu z psem oraz zaciśnięcie więzi. Ponadto to cudowna okazja, aby pozwiedzać okolicę – czy to taką niedaleko miejsca zamieszkania lub na wyjeździe na przykład w górach.
Ściskam, Kasia