Dieta psa sportowego – na co zwrócić uwagę?

Ludzcy sportowcy, aby zachować odpowiednią sylwetkę i kondycję, muszą stosować określoną dietę. U psów jest podobnie. Dieta psa sportowego będzie się różnić od psiego kanapowca. Wielkość i kierunek tych różnic zależy jednak od pewnych czynników. Jakich? Sprawdźmy.

dieta psa sportowego
Co znajdziesz w artykule?

Żywienie psów sportowych to temat, który właśnie poruszam na zajęciach ze studentami kynologii (jeżeli czyta to ktoś z moich studentów to serdecznie pozdrawiam!).

Dieta psa sportowego – od czego zależy?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na osiągane wyniki sportowe (zarówno u psów, jak i ludzi) jest odpowiednia dieta. Oczywiście samo żywienie nie zapewni nam od razu złotych medali. Prawidłowo dobrana dieta musi iść w parze z odpowiednią dawką treningów oraz uwarunkowaniami genetycznymi. A od czego w sumie zależy dieta psa sportowego?

Przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Zgadza się, drodzy Państwo. Od pracy. Bowiem psi sport to nic innego jak praca, którą pies dla nas wykonuje. Dlatego będę zamiennie używać sformułowania „psy sportowe” i 'psy pracujące”.

Wracając jednak do rodzaju wykonywaj pracy: on z kolei zależy od trzech bardzo ważnych czynników. Czasu, intensywności i częstotliwości pracy (uprawianego sportu). Poniżej umieszczam przykładową tabelę z podziałem sportów kynologicznych na czas trwania, intensywność wysiłku oraz zapotrzebowanie kaloryczne z tym związane.

Rodzaj aktywnościIntensywnośćCzas trwaniaZapotrzebowanie energetyczne
Psy zaprzęgowe, biegi długodystansoweUmiarkowanaDługiBardzo wysokie
Psy myśliwskie, tropiąceNiskaDługiWysokie
Bieganie rekracyjneUmiarkowanaKrótki do średniegoUmiarkowane
FlyballUmiarkowana do wysokiejKrótkiUmiarkowane
AgilityUmiarkowana do wysokiejKrótkiNiskie do umiarkowanego
CoursingBardzo wysokaKrótkiNiskie

Jak już zapewne wywnioskowałeś z tabeli, te trzy czynniki (czas trwania, intensywność, częstotliwość) będą decydowały o zapotrzebowaniu na energię naszego psa sportowego. I nie tylko na energię (o tym za chwilę).

Zwróć uwagę, że psy zaprzęgowe wykonują pracę o umiarkowanej intensywności, ale czas trwania jest długi (od kilku godzin do kilku dni), stąd zapotrzebowanie na energię mamy bardzo wysokie. Z kolei u innych psów o umiarkowanej intensywności np. psy trenujące agility, mamy czas trwania krótki, stąd zapotrzebowanie energetyczne jest niskie do umiarkowanego.

Co to dla nas oznacza? Na pewno różne potrzeby psów w zależności od poziomu ich aktywności!

Zapotrzebowanie psa sportowego

Zwiększony metabolizm (spowodowany zwiększoną aktywnością fizyczną) powoduje zwiększenie potrzeb żywieniowych. Poza optymalnym składem pokarmowym, dieta powinna być podawana w odpowiedniej dla każdego psa ilości, a częstotliwość dostosowana do planu treningów czy czasu pracy.

żywienie psów sportowych
Energia

Zapotrzebowanie na energię może być bardzo różne: od zbliżonego do potrzeb psa o umiarkowanej aktywności (np. poza okresem zawodów) do wielokrotnie wyższego.

W zależności od rodzaju uprawianego sportu i częstotliwości wykonywanych treningów, dzienne zapotrzebowanie energetyczne (DER) może wynosić 2-8 x RER (spoczynkowe zapotrzebowanie)!


Jeśli nie masz pojęcia o co chodzi z DER i RER lub po prostu chcesz obliczyć zapotrzebowanie energetyczne dla swojego psa sportowego to koniecznie zajrzyj tutaj: ile powinien jeść pies – jak to obliczyć?


Białko

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że intensywne ćwiczenia pobudzają w organizmie procesy kataboliczne. Wówczas dochodzi do licznych uszkodzeń białek ustrojowych i białek mięśniowych. Dlatego tak ważne jest, aby w diecie psa sportowego znalazła się odpowiednia ilość wysokowartościowego białka. Bowiem to białko będzie niezbędne w procesach regeneracji organizmu.

Jednakże białko tylko w niewielkim stopniu ma znaczenie energetyczne. A u psów sportowych to właśnie ilość potrzebnej energii rośnie najbardziej. Stąd zapotrzebowanie na białko u psów sportowych jest „jedynie” o 5-15% większe niż u innych dorosłych psów.

Tłuszcz

Tłuszcz to składnik odżywczy, który dostarcza nam najwięcej energii (możesz się o tym dowiedzieć więcej we wpisie o wyliczaniu kaloryczności karmy). Niedostarczenie odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie psa sportowego może powodować katabolizm własnych białek, ponieważ organizm musi skądś czerpać energię.

Jednak warto zapamiętać, że zapotrzebowanie na tłuszcz u psów sportowych rośnie wraz z ze wzrostem czasu trwania aktywności. Psi sprinterzy mają umiarkowane zapotrzebowanie na tłuszcz.

Z kolei psy wykonujące pracę o długim czasie trwania jako główny składnik energetyczny wykorzystują przede wszystkim tłuszcze. Bowiem tłuszcze potrzebują więcej czasu, aby aktywować swoje wykorzystanie – stąd ich rola przy długodystansowych pracach.

Węglowodany

Żadna organizacja nie podjęła się określenia minimalnego zapotrzebowania na węglowodany u psów czy kotów. Jednakże w żywieniu psów sportowych ta grupa związków ma pewne znaczenie.

Ponieważ węglowodany stanowią najszybsze źródło energii, psy wykonujące pracę krótkotrwałą (nawet bardzo intensywną) jako główne źródło energii wykorzystują właśnie węglowodany. Oczywiście mówimy tu o węglowodanach strawnych. Bowiem węglowodany niestrawne (włókno surowe) nie powinny przekraczać 5% suchej masy diety.

Czyli zapamiętujemy, że im bardziej intensywna i krótkotrwała praca psa, tym zapotrzebowanie na węglowodany jest wyższe (nawet do 200 g na 1000 kcal EM).


Więcej na temat cukrów w diecie psa znajdziesz tutaj: Węglowodany w żywieniu psów i kotów


Najważniejsze zasady – żywienie psów sportowych

Jeśli posiadasz psa sportowego, to myślę, że przyda Ci się ta krótka lista zasad poniżej:

  1. Każdego psa pracującego (i rodzaj jego pracy) musimy traktować indywidualnie. Dzięki temu będziemy w stanie określić zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki pokarmowe.
  2. Warto karmić psy użytkowe trzy razy dziennie, aby utrzymać składniki odżywcze na jednakowym poziomie przez cały dzień. Poza tym jednorazowa porcja karmy będzie mniejsza, dzięki czemu organizm szybciej ją rozłoży, a więc ryzyko obciążeń przewodu pokarmowego i skrętu żołądka będzie mniejsze.
  3. Podawanie psom pracującym karmy dla psów o normalnym zapotrzebowaniu energetycznym, ale w zwiększonej ilości stanowi znaczne obciążenie dla układu pokarmowego zwierzęcia. Przez to pies może osiągać gorsze wyniki. W związku z tym o wiele korzystniej jest znaleźć karmę lub ułożyć dietę o wyższej kaloryczności.
Podsumowanie

Dieta psa sportowego na pewno stanowi duże wyzwanie dla ich opiekunów. Najlepszym wyznacznikiem prawidłowego żywienia takiego psa jest ocena jego kondycji i stanu zdrowia. Ponadto odpowiednio żywiony pies znacznie lepiej wykonuje powierzone mu zadania i ma więcej energii, więc staje się on bardziej wydajny. A o to nam przecież chodzi, prawda? 😉

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie diety psa sportowego, pisz śmiało! Zostaw komentarz lub napisz do mnie maila: Kontakt.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment