Co zrobić z psem w wakacje? Poznaj 4 opcje

Wakacje rozpoczęły się na dobre! Jednakże w trakcie szaleństwa związanego z planowaniem wyjazdu, nie możemy zapomnieć o naszych kochanych czworonogach. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z psem w wakacje, poznaj cztery możliwe opcje, które Ci proponuję.

co zrobić z psem w wakacje

W szkołach zadzwonił ostatni dzwonek, studenci kończą powoli sesje, a pracownicy już od dawna mają zaplanowane urlopy. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o wyjeździe z domu, trzeba wcześniej zastanowić się co zrobić z psem podczas naszej nieobecności.

Przedstawiam zatem cztery (i według mnie jedyne) możliwe opcje, które pozwolą Ci spokojnie wypoczywać, wiedząc że zapewniłeś psu odpowiednią opiekę.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Ponadto nie w każdej sytuacji dane rozwiązanie może być zastosowane. Dlatego podaję aż 4 wyjścia, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Co zrobić z psem w wakacje?

Opcja numer 1: zabierz psa ze sobą!

Może i to banalne, ale według mnie najlepsze wyjście. Jeżeli masz psa i planujesz urlop, to poszukaj miejsc, w których psy są mile widziane. Biorąc pod swój dach psa trzeba myśleć przyszłościowo i wiedzieć, że od tego momentu wszelkie wyjazdy muszą być dobrze zaplanowane.


Więcej na temat zmian zachodzących w domu po przygarnięciu psa pod swój dach przeczytaj we wpisie o tym, dlaczego warto mieć psa 


Ze względu na to, że psy są zwierzętami wychodzącymi z domów (w przeciwieństwie do np. kotów), raczej łatwo jest im się przystosować do nowego miejsca. W szczególności, jeżeli podróżujemy z psem od małego. Nowe miejsce zawsze będzie mniejszym złem niż tęsknota za właścicielem.

Jednakże to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli planujemy podróż samochodem, to nie powinno być problemów z podróżą (chyba, że nasz pies źle znosi jazdę autem). Kłopoty zaczynają się, gdy chcemy na wakacje lecieć samolotem. Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie aby mój pies miał spędzić lot w luku bagażowym, a tak to wygląda w przypadku transportu lotniczego zwierząt (z małymi wyjątkami w przypadku psów do 10 kilogramów). Ponadto nie każda linia lotnicza wyraża zgodę na transport psów. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań.

PLUSY

  • pies jest cały czas z właścicielem, więc nie tęskni
  • nie obciążamy innych osób koniecznością opieki
  • nic nie kosztuje (chyba, że hotel wymaga dodatkowej opłaty za psa)

MINUSY

  • pies może źle znosić pobyt w nowym miejscu
  • w przypadku choroby lokomocyjnej transport psa autem jest utrudniony lub całkiem niemożliwy
  • w momencie transportu na wakacje samolotem, zabranie ze sobą psa może być niewykonalne

 

Opcja numer 2: poproś znajomych lub rodzinę o opiekę nad psem

Jeżeli pierwsza opcja jest niemożliwa, trzeba poszukać innego rozwiązania. Jednym z nich jest poproszenie kogoś z rodziny lub znajomych o zajęcie się psem. Najlepiej, aby były to osoby, które psiak dobrze zna i które lubi, a także w drugą stronę: osoby, które lubią psa. W tej opcji mamy trzy wersję tego rozwiązania:

  1. Pierwsza i zarazem najlepsza, to sytuacja, w której poproszone osoby wprowadzają się do nas na czas naszej nieobecności. Dzięki temu pies nie musi się zmierzać ze stresem związanym z przebywaniem w nowym miejscu.
  2. W drugiej wersji przeprowadzamy psa do domu znajomych/rodziny. Tutaj wszystko zależy od tego czy pies wcześniej przebywał w tym miejscu i czy dobrze zna osoby, które się nim opiekują. Im lepsza znajomość, tym mniejszy stres.
  3. Ostatnia opcja dotyczy sytuacji, gdy pies pozostaje w swoim domu, a poproszone osoby wpadają do niego kilka razy dziennie, aby dać mu jeść i wyjść z nim na spacer. Jest to wersja, którą odradzam, bowiem psy potrzebują częstych kontaktów z człowiekiem i pojawienie się osoby kilka razy dziennie na kilka minut jest niewystarczające.

PLUSY

  • jest to opcja darmowa (chyba, że w podzięce chcemy znajomym zapłacić lub obdarować ich prezentem)
  • pies przebywa z osobami, które zna
  • w przypadku pozostania psa w domu, zmniejszamy jego stres eliminując poznawanie nowego miejsca

MINUSY

  • obciążamy bliskie osoby obowiązkiem
  • pies tęskni za właścicielem
  • w przypadku przeprowadzki psa do domu znajomych, pies może źle znosić pobyt w nowym miejscu

 

Opcja numer 3: oddanie psa do hotelu dla zwierząt

Jeśli poprzednie dwie opcje są niemożliwe do wykonania, pozostaje nam rozejrzenie się za hotelem dla zwierząt. Jest to branża coraz bardziej popularna i dostępna już praktycznie w każdym mieście.

W tym miejscu ważny jest odpowiedni wybór hotelu dla psów. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu dla psa pobytu, należy z wyprzedzeniem odwiedzić to miejsce i sprawdzić czy nam odpowiada. Ponadto ważna jest rozmowa z osobą prowadzącą to miejsce. Wypytać należy o każdy szczegół, który nas interesuje.

Zaalarmować powinno nas brak jakichkolwiek wymagań od właściciela obiektu (takich jak okazanie książeczki zdrowia psa ) lub brak całodobowej opieki. Bowiem pobyt psa w hotelu powinien polegać przede wszystkim nad zapewnieniem dyżuru nad psami 24 godziny na dobę.

Aby nieco umilić psu pobyt w hotelu a tym samym zmniejszyć koszty, możemy spakować psu zapas jego karmy, ulubioną zabawkę oraz posłanie.

PLUSY

  • opieka nad psem 24 godziny na dobę przez wykwalifikowaną osobę, często z opcją całodobowej opieki weterynaryjnej
  • przebywanie z innymi psami oznacza zabawę, a to redukuje stres i pozwala zapomnieć o tęsknocie

MINUSY

  • dość duże koszty
  • dużo psów w hotelu może wywoływać stres i agresję
  • często pobyt w hotelu oznacza zamknięcie psa w klatce kennelowej na większość doby
  • stres związany z nowym miejscem
  • opcja nie dla psów-samotników
  • pies tęskni za właścicielem

co zrobić z psem podczas wakacji

Opcja numer 4: zatrudnij pet-sittera

Gdy nie wiesz co zrobić z psem w wakacje, a żadna z opcji powyżej nie wchodzi w grę, rozejrzyj się za ofertami pet-sitterów, czyli wykwalifikowanych opiekunów zwierząt. Jest to prężnie rozwijająca się branża zarówno w naszym kraju jak i na świecie, więc dostępnych ofert jest sporo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Najczęściej opieka dog-sittera polega na kilkukrotnych odwiedzinach psa w ciągu dnia w jego domu. Jednakże można także spotkać oferty zapewniające całodobową opiekę nad psem. Ta druga opcja jest korzystniejsza z punktu widzenia samopoczucia psa, ale automatycznie droższa.

Pet-sitter powinien być osobą wyszkoloną, po ukończonych kursach zarówno z samej opieki nad psami, jak i pierwszej pomocy zwierzętom a często także po kursach dotyczących behawioru. Co prawda im bardziej doświadczony opiekun, tym droższy, ale jeżeli oczekujemy profesjonalnej opieki to musimy zapłacić więcej.

PLUSY

  • indywidualne podejście do zwierzęcia, poświęcenie mu całej uwagi
  • pies przebywa w swoim otoczeniu

MINUSY

  • wysokie koszty
  • nie zawsze jest zapewniona opieka całodobowa, przez co pies siedzi sam w domu przez wiele godzin
  • pies tęskni za właścicielem

Podsumowanie

W momencie planowania urlopu i problemem co zrobić z psem w wakacje, mamy wiele dostępnych opcji. Dlatego nie rozumiem czemu nadal spotykanym widokiem są porzucone psy przy drogach… To jest okropne!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment