Białko w diecie psa. Zapotrzebowanie i źródła

Białka pełnią w organizmie kluczową, a jednocześnie bardzo zróżnicowaną rolę. Jakie jest zapotrzebowanie na białko w diecie psa i jakie są jego najlepsze źródła? Zapraszam do lektury.

białko w diecie psa
Co znajdziesz w artykule? Spis treści

Na samym początku warto przypomnieć, że białka skonstruowane są z 22 rodzajów mniejszych związków zwanych aminokwasami. Niektóre z nich organizm psa jest w stanie wytworzyć samemu (12 aminokwasów endogennych), a inne muszą być mu dostarczane z zewnątrz. Ta druga grupa to tzw. aminokwasy egzogenne, które musimy psu dostarczyć wraz z pożywieniem (pozostałe 10).

Zapotrzebowanie na białko w diecie psa

Zapotrzebowanie na białko jako takie nie istnieje, ponieważ przez to pojęcie rozumie się zapotrzebowanie na poszczególne aminokwasy. Jednak w praktyce dla wygody bilansowania pokarmów używamy norm określających ogólne zapotrzebowanie na białko.


Masz kota? Przeczytaj zatem o zapotrzebowaniu na białko u mruczków: Białko w diecie kota


FEDIAF zaleca następujące minimalne wymagania na białko u psów na 100 g suchej masy: 18% u psów dorosłych, u psów podczas wzrostu i rozrodu: 22%. Raz jeszcze zaznaczę, że są to wartości MINIMALNE jakie muszą być spełnione przez karmy dla psów, aby zapobiegać chorobom związanym z niedoborami białka w diecie.

Natomiast ilość białka niezbędna do zaspokojenia zapotrzebowania zależy od wartości biologicznej i strawności danego białka w pożywieniu. Ponadto zawartość białka w diecie psa zawsze powinna być skorelowana z jego kalorycznością.


Bardzo ważny temat: Białko w karmie a kaloryczność. Przeczytaj koniecznie!


Źródła białka w diecie

Źródło białka ma ogromne znaczenie w żywieniu psów i kotów. Pies jako dość elastyczny gatunek przystosował się do różnorodnego pożywienia. Mimo że jego organizm przyzwoicie radzi sobie z trawieniem produktów roślinnych, to idealne białko w diecie psa pochodzi z mięsa.

Białka pochodzenia zwierzęcego są pełnowartościowe: ich wartość biologiczna jest wysoka i wynosi 80-99%. Białka roślinne są zazwyczaj niepełnowartościowe, gdyż albo zawierają niepełny profil aminokwasowy, albo posiadają wszystkie niezbędne aminokwasy, ale w nieodpowiednich ilościach.

zapotrzebowanie na białko w diecie psa

Nadmiar białka w diecie psa

Wbrew krążącym mitom, nadmiar białka w diecie psa nie jest często spotykany. Bardziej powszechny jest niedobór składników odżywczych i nieodpowiednie proporcje między nimi. Dlatego do tej pory nie wyznaczono maksymalnej ilości białka w diecie psów, po przekroczeniu której obserwowano by negatywne skutki zdrowotne.

Jednakże nadmiar czegokolwiek nie pozostaje obojętny dla organizmu. Dieta z nadmiarem białka może negatywnie oddziaływać na nerki, w szczególności gdy dodamy do tego nadmiar fosforu. Jeśli pies ma problemy z nerkami lub wątrobą, spożywanie zbyt dużej ilości białka może zwiększyć obciążenie tych narządów i zaburzyć równowagę składników odżywczych, co może prowadzić do zaostrzenia choroby.

Ponadto należy pamiętać, że białko dostarcza kalorii. Zatem nadmiar białka to także nadmiar kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości u psa.

Dlatego, jak ze wszystkim, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i dobieranie odpowiednich proporcji między poszczególnymi składnikami odżywczymi.

Podsumowanie

Białko w diecie psa to jeden z podstawowych składników odżywczych. A czy wiesz ile białka otrzymuje w diecie Twój pies? Sprawdź etykietę karmy, którą podajesz psu i zobacz

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.

Leave a Comment