Białko w diecie kota – rola i zapotrzebowanie

Ze względu na role jakie pełni białko w diecie kota, można powiedzieć, że jest to najcenniejszy składnik kociej diety. Jak dużo powinno być białka w diecie kotów oraz jakiego rodzaju białka dla kotów są najcenniejsze? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te i inne pytania.

białko w diecie kota

Oczywiście samo białko to nie wszystko. Do optymalnie zbilansowanej diety potrzeba jeszcze innych składników odżywczych. Jednak dzisiaj to właśnie białko bierzemy pod lupę. Bowiem kot pośród wszystkich zwierząt towarzyszących ma najwyższe zapotrzebowanie na białko. Dlatego tak ważne jest dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Białka – ich budowa, jakość, strawność

Białka, inaczej zwane proteinami, stanowią niezwykle cenny składnik diety nie tylko kotów, ale wszystkich gatunków zwierząt. Zbudowane są z setek lub tysięcy aminokwasów, o których powstanie osobna seria wpisów. Białka są zatem wyjątkowo dużymi cząsteczkami  zaliczanymi do związków organicznych.

W temacie białka ważna jest nie tylko ilość (o której za chwilę), ale również jego jakość. Ta z kolei zależy od szeregu różnych czynników. Na jakość białka wpływa między innymi jego źródło, skład aminokwasowy oraz jego strawność. Natomiast strawność białka zależy od predyspozycji strawnych danego zwierzaka, obróbki termicznej pożywienia, ilości pozostałych składników odżywczych oraz strawności poszczególnych aminokwasów.

Dla przykładu duża zawartość włókna surowego w diecie może obniżać przyswajalność białka. Z kolei gotowanie w odpowiednich warunkach może niekiedy zwiększyć strawność białka. Z drugiej strony zbyt wysoka temperatura i zbyt długi czas obróbki może znacząco strawność obniżyć.

W warunkach domowych ciężko nam określić dokładną ilość przyswojonego białka przez zwierzaka. Jednakże przyjmuje się, że najwyższą strawnością charakteryzują się białka pochodzenia zwierzęcego (nawet do 98% strawności). Natomiast strawność białek roślinnych nie przekracza najczęściej 70% (między innymi przez wspomniane wcześniej włókno surowe obniżające strawność). Zatem po samej strawności białka widać, że lepsze dla naszych kotów będą białka pochodzące z produktów zwierzęcych.

białko w diecie kota zapotrzebowanie

Białko w diecie kota – jego rola w organizmie

Pokrótce jeszcze o samej roli białek w kocim organizmie, aby wszyscy zrozumieli wartość tego składnika diety. Białka to podstawowy budulec wszystkich komórek w organizmie. Oprócz tego aktywnie uczestniczą w reakcjach odpornościowych (immunoglobuliny), trawiennych (enzymy) i transportowych (hemoglobina).

Co ważne – białka dla kotów stanowią główne źródło energii. 45-60% zapotrzebowania kalorycznego u kotów pokrywana jest właśnie z białek. Reszta zapotrzebowania pokrywają tłuszcze, a tylko około 2% stanowią węglowodany.


Ciut więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie – Karma sucha szkodzi Twojemu kotu!


Zapotrzebowanie na białko w diecie kota

Po tej krótkiej teorii możemy przejść do praktyki. Ile białka w diecie kota stanowi minimum, ile optimum, a ile maksimum?

Według FEDIAF minimalna ilość białka w diecie kota wynosi 25-33 gramów na 100 gramów suchej masy karmy. I jest to absolutne minimum! Dieta kotów powinna zawierać większe zawartości białka, aby nie powodować wyniszczenia organizmu.

Zakłada się, że optymalne zapotrzebowanie kota na białko wynosi około 5 gramów na kilogram masy ciała. To założenie dotyczy 100% strawności białka, dlatego im mniejsza strawność, tym automatycznie wyższe zapotrzebowanie. Dotyczy ono kotów zdrowych, o normalnej aktywności. Koty rosnące, kotki w ciąży/karmiące lub koty bardzo aktywne będą miały odpowiednio wyższe zapotrzebowanie – nawet do 11 gramów na kilogram masy ciała. Także koty starsze, niedożywione i chore mogą mieć wyższe zapotrzebowanie na białko.

Co ciekawe do tej pory nie wyznaczono maksymalnej ilości białka w diecie kotów, po przekroczeniu której obserwowano by negatywne skutki zdrowotne. Jednak zawsze ilość białka dopasowujemy do danego kota i pamiętamy o jego obserwacji oraz modyfikacji diety w razie konieczności.


Nie zapominaj o taurynie dla kotów!


Słowo na koniec

Jak wspomniałam na początku – białko w diecie kota to nie wszystko. Temat białka powinien być rozpatrywany przy jednoczesnym sprawdzaniu ilości tłuszczu i energii w dawce pokarmowej. Na pewno jeszcze rozwinę wątek składników odżywczych w karmach, abyś mógł dokładnie ustalić idealną dietę dla swojego kota.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz jak ważnym składnikiem odżywczym jest białko dla kota. Teraz tylko wylicz odpowiednią ilość dla swojego mruczka i sprawdź czy taką wartość dostarczasz kotu wraz z dietą. Powodzenia!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.