Białko w karmie a kaloryczność

Podczas analizowania składów karm musimy brać więcej parametrów pod uwagę, niż nam się z początku wydaje. Dziś za przykład posłuży nam białko w karmie, które musimy rozpatrywać równocześnie z kalorycznością produktu.

białko w karmie a kaloryczność

Wyobraźmy sobie sytuacje, gdy w sklepie bierzemy do ręki dwie karmy i porównujemy ich składy. Składniki wydają się być na podobnym poziomie dlatego porównujemy dalej. Przechodzimy do składu analitycznego produktu i widzimy, że jedna z nich ma więcej procent białka. Wiedząc jak ważne jest białko w diecie kota i psa wybieramy karmę z większą jego ilością. Czy to zawsze dobra decyzja?

Białko w karmie a kaloryczność

Zamieńmy teraz czysto teoretyczne rozważania na konkretny przykład. Choć karma sucha jest najmniej polecanym sposobem żywienia, to właśnie ona idealnie nada się do przykładu. Bowiem w karmach suchych najlepiej widoczne są różnice w składzie i to właśnie one różnią się między sobą znacznie kalorycznością.


Jednak zawsze miej z tyłu głowy fakt, że karmy suche stanowią najbardziej przetworzony model żywienia naszych zwierząt. W szczególności dla kotów są niebezpieczne. Przeczytaj więcej tutaj: Dlaczego karma sucha szkodzi kotu?


Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie: Czy karma sucha dla psa dorosłego zawierająca 20% białka jest gorsza od tej która zawiera 25% białka? Prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy od kaloryczności. W tabeli poniżej przedstawiłam składy analityczne hipotetycznych karm suchych dla psa.

Karma AKarma B
Białko (%)2025
Tłuszcz (%)1030
Włókno surowe (%)33
Popiół surowy (%)77
Wilgotność (%)1010
Węglowodany (%)5025
Energia (kcal/100g)330430
Ilość karmy na dzień dla dorosłego psa 10 kg (g)191147
Białko (g/630 kcal)38 36

Ponieważ na samych liczbach w tabeli ciężko dostrzec różnicę, do wyjaśnienia przykładu posłużymy się jeszcze hipotetycznym psem dorosłym ważącym 10 kg. Ze względu na fakt, że jest to pies niekastrowany, jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 630 kcal.

Przypominajka

Gdy nie wiesz jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne psa oraz kaloryczność karmy, koniecznie zajrzyj do wpisów:


W przypadku naszych przykładowych karm mamy duże różnice w kaloryczności. Przez to nasz hipotetyczny pies pobierałby zupełnie dwie różne wielkości posiłków w zależności od karmy. Bowiem Karmy A pobrałby 191 g dziennie, a Karmy B 147 g dziennie (tyle gramów karmy zaspokaja jego zapotrzebowanie na 630 kcal na dzień).

W związku z tym pies pobierając mniej karmy przez wysoką jej kaloryczność, pobiera jednocześnie mniej poszczególnych składników odżywczych. Bowiem wysoka kaloryczność karmy B hamuje pobór jedzenia na skutek szybszego osiągnięcia sytości.

Stąd aby pies pobrał taką samą ilość białka z karmy B co z karmy A, musiałby przyjąć więcej kalorii. Podczas gdy jest to już krótka droga do otyłości u psa.

Podsumowanie

To dlatego białko w karmie musimy zawsze porównywać łącznie z jego kalorycznością. Na zakończenie tylko dodam, iż użyte do wyjaśnienia wartości karm są przykładowe i zdaję sobie sprawę z tego, że nie są one najlepsze.

Jednak mam nadzieję, że jest to jasne. Choć wydaje się to skomplikowane, to mam nadzieję, że udało mi się to w miarę zrozumiale wytłumaczyć.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment