Jack Russell Terrier to 6 kilogramów niekończącej się energii i ogromnej dawki radości. Jeżeli potrzebujesz kompana do częstych aktywności na dworze, który jednocześnie obdarzy Cię ogromną dawką miłości – postaw na JRT!
Pierwsze co mi przychodzi na myśl, kiedy słyszę Jack Russell Terrier: kochają swojego właściciela, ale jeszcze mocniej kochają swoją piłkę. Poznałam w życiu kilku przedstawicieli tej rasy i zawsze ich największą miłością była piłka. Dbały o nią i pilnowały ją bardziej, niż matki pilnują swoje dzieci. Ale zacznijmy od początku.
Dla kogo Jack Russell Terrier?
Jak już napomknęłam, JRT są bardzo energicznymi psami. I to w takim stopniu, że niemal można dostrzec tryskającą z nich energię. W związku z tym opiekun takiego psiaka musi poświęcać mu dużo uwagi. Przede wszystkim właściciel powinien mieć dużo czasu na częste aktywności ze swoim pupilem. Długie spacery połączone z intensywną zabawą (np. rzucanie piłeczki) to konieczność w przypadku JRT.
Tym samym psy tej rasy na pewno nie będą odpowiednie dla osób zapracowanych, nierzadko przebywających poza domem, przeciwników aktywności fizycznej na powietrzu, osób starszych oraz schorowanych.
Zobacz opisy innych ras psów i kotów! → Kategoria Rasy
Jack Russell Terrier – wygląd ogólny
JRT to małe psiaki, mające krótkie kończyny. Przez to nie są wysokie, ale długie (jednak nie tak długie jak jamnik). Ciało tych psów wbrew pozorom jest mocne i muskularne. Uszy Jacków są w kształcie płatków. Ogon powinien być długi, prosty i mocny. Sierść może występować w trzech odmianach: krótkowłosej, złamanej oraz szorstkowłosej. Przy czym każdy z podanych rodzajów jest łatwy w pielęgnacji.
Mnie osobiście najbardziej w Jack Russell Terierach urzeka ich spojrzenie. Jest głębokie i mądre, a zarazem przyjazne.
Psy tej rasy znane są ze swojej mocnej szczęki, dużych zębów i mocnej sile ścisku.
Jack Russell Terrier – charakter
JRT to psy bardzo aktywne. Taka błahostka, a często jest największym problemem dla właścicieli. Bowiem ciężko jest zaspokoić tak wielką potrzebę aktywności. Jeżeli opiekun nie poświęca dostatecznej uwagi swojemu psu, wówczas psiak może stać się zestresowany. Będzie to okazywał wysoką nadpobudliwością, szczekliwością i wprowadzaniem chaosu w domu.
Ponadto do Jacków trzeba mieć dość twardą rękę (ale bez przesady!), ponieważ w innym wypadku wejdą nam na głowę. Przede wszystkim te psy wymagają konsekwencji i jasnych sygnałów co jest dobre, a co nie.
Poza tym to psy bardzo ufne i radosne. Chętnie poznają nowe osoby, jednak gorzej jest z innymi psami. Jeżeli od szczeniaka nie będziemy oswajać naszego Jacka z innymi zwierzętami, może on być w przyszłości wrogo do nich nastawiony. No chyba, że na spacery zawsze będziemy brali ukochaną piłeczkę. Wówczas jest szansa, że psiak całą uwagę skupi na piłce, nie zwracając uwagi na inne psy.
Na koniec dodam, że Jacki to psy bardzo empatyczne i rozumne. Jeśli właściciel źle się czuje, pies może przy nim czuwać całymi dniami, zapominając o zabawie i potrzebie ruchu. Właściciel zawsze jest na pierwszym miejscu (albo na drugim, zaraz po piłce :)).
Pielęgnacja
Tak jak już wspomniałam, Jack Russell Terrier jest łatwy w pielęgnacji. Sierść należy przeczesywać minimum raz w tygodniu, a poza tym obowiązują jedynie ogólne podstawy pielęgnacji psów (czyli np. szczotkowanie zębów, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu itp.).
Podsumowanie
Jack Russell Terrier może okazać się cudownym przyjacielem człowieka, ale tylko w momencie, gdy poświęcimy mu odpowiednią ilość czasu. To psy potrzebujące niesamowitej dawki ruchu i zabawy, które jednocześnie mogą obdarzyć swojego właściciela mnóstwem radości i miłości.
Ściskam, Kasia