Często zdarza się, że królik w domu pojawia się nagle i bez wcześniejszych przemyśleń. To ogromny błąd! Dlatego zanim Ty, Twoja rodzina lub ktoś znajomy podejmiecie decyzję o przygarnięciu królika, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Szczegóły poniżej.
Króliki dostępne są w wielu sklepach zoologicznych do zakupu od ręki. Wówczas są zwykle bardzo malutkie, przez co potencjalnym przyszłym właścicielom wydaje się, że potrzebują bardzo malutko miejsca, uwagi czy wiedzy na ich temat. To niestety ogromny błąd, który wielokrotnie kończy się następnie zaniedbaniem, oddaniem lub nawet porzuceniem zwierzaka.
Zachęcam Cię do zapoznania się z tekstem na temat realiów życia królików w niektórych sklepach zoologicznych: Tortury małych zwierząt w sklepach
Królik w domu – czy to zwierzę dla mnie?
Królik, wbrew powszechnej opinii, nie jest zwierzęciem łatwym i tanim w utrzymaniu. Bowiem są to zwierzęta mające specyficzne potrzeby. Te potrzeby należy poznać zanim królik zagości w naszym domu. Dodatkowo króliki wymagają regularnych kontroli u lekarza weterynarii (wyspecjalizowanego!). Ponadto musisz wiedzieć, że królik w domu może wyrządzić wiele szkód. Sama już przestałam liczyć ile kabli, torebek, książek czy ważnych dokumentów pogryzł mój królik.
Podrzucam Ci w tym miejscu kilka artykułów, z którymi powinieneś się zapoznać:
- Życie z królikiem – jak się na to przygotować?
- Prawidłowa dieta królika
- Żywienie młodego królika – na co zwrócić uwagę?
- Czego nie może jeść królik?
- Ból u królika – objawy
Jednakże, mimo tylu informacji do przyswojenia, niestety nie raz spotkałam się z sytuacją, gdy potencjalni opiekunowie kupowali królika „na żywioł”. Co prawda najczęściej wówczas wypytywali pracownika sklepu o najważniejsze informacje, ale nie zawsze. Ponadto nie każdy pracownik sklepu zoologicznego posiada odpowiednią wiedzę.
Dlatego proszę i apeluję: bądź mądrym i odpowiedzialnym opiekunem. Odpowiedz na pytania poniżej i zastanów się kilka razy wraz z całą rodziną, czy królik w domu to dobra decyzja.
Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć
- Jesteś w stanie zapewnić królikowi czas i opiekę przez najbliższe 8-10 lat jego życia?
- Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że słodka kuleczka w postaci młodego królika kiedyś urośnie?
- Czy masz odpowiednią przestrzeń w mieszkaniu dla królika? Możesz wygospodarować wybieg lub dać królikowi do dyspozycji całe mieszkanie, jedynie z klatką w jednym miejscu.
- Jesteś gotowy na wydatki związane z królikiem: dobrej jakości siano i zioła, akcesoria, ściółka, a także koszty szczepień i ewentualnego leczenia?
- Czy nikt z domowników nie ma alergii na królika? (lub siano – choć ja mam alergię na trawy, ale nigdy nie dała ona znaku przy podawaniu siana).
- Jesteś gotów na zniszczenia, które może wyrządzić królik?
- Czy podczas urlopu mam z kim zostawić królika?
- Dowiedziałeś się już co nieco o prawidłowej diecie królika i jego potrzebach?
- Czy wszyscy członkowie rodziny/mieszkańcy domu zostali poinformowani o chęci posiadania królika i zdają sobie sprawę z wyżej wymienionych punktów?
Dopiero gdy na wszystkie wyżej wymienione pytania odpowiesz TAK, możesz zacząć przygotowania do przygarnięcia królika do domu.
Podsumowanie
Podsumowując: królik to nie jest tak łatwe w utrzymaniu i tanie zwierzę, jak się wielu osobom z początku wydaje. Jednak nie myśl proszę, że ten wpis nie miał na celu zniechęcać. Miał pokazać, że wzięcie do domu królika, to równocześnie wzięcie na siebie odpowiedzialności. Tak jak w przypadku każdego zwierzaka – w tym temacie nie ma wyjątków.
Ściskam, Kasia