Żywienie kota po kastracji

Zabieg kastracji jest prosty i rzadko kiedy niesie za sobą komplikacje. Jednak nie oznacza to, że jest to zabieg obojętny dla kociego organizmu. Wręcz przeciwnie. Warto zatem dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota po kastracji.

żywienie kota po kastracji

Zalety kastracji kotów

Kastracja kotów niesie za sobą wiele korzyści. To zabieg, który znacząco może wydłużyć życie Twojego kota. Dzięki temu koty przestają znaczyć teren, spada u nich chęć życia włóczęgi, a także maleje poziom agresji. Ponadto (w szczególności przy wczesnej kastracji) znacznie spada ryzyko nowotworów układu rozrodczego oraz guzów listwy mlecznej u kotek. Oprócz tego  jest to także sposób na ograniczenie liczby kotów bezdomnych poprzez eliminację niekontrolowanego rozmnażania się tych zwierząt.


Przeczytaj również wypowiedź technik weterynarii o kastracji psów i kotów.


Wady kastracji kotów

Jednak kastracja to nie tylko same zalety. Jak każdy zabieg, kastracja również posiada swoje wady. Po zabiegu kastracji w organizmie kota dochodzi do wytworzenia nowej równowagi hormonalnej. W tej nowej równowadze zaczynają dominować czynniki odpowiedzialne za rozwój otyłości. Dochodzi do nadmiernego powstawania i utrzymywania się tkanki tłuszczowej, apetyt jest pobudzony, nasila się nietolerancja glukozy oraz oporność na insulinę.

Mówiąc krótko: po kastracji apetyt rośnie, a metabolizm maleje. Zmniejsza się tym samym zapotrzebowanie na kalorie, a zwiększa potrzeba aktywności ruchowej. Wszystko tak jakoś na opak.

Ale wszystkiemu da się zaradzić i przy odrobinie chęci zabieg kastracji nie wpłynie negatywnie na życie Twojego kota. Musisz tylko dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota po kastracji. Odpowiednia dieta ma wówczas przeogromne znaczenie!

Żywienie kota po kastracji – najważniejsze zasady

Skoro już wiemy, że metabolizm kota po zabiegu kastracji maleje, to musimy jakoś to dopasować do jego żywienia. Wolniejszy metabolizm wymaga mniejszej podaży energii w diecie. Zatem kluczową zasadą przy żywieniu kota po kastracji jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii.

Jest to ciężkie do spełnienia, ponieważ jak już wyżej wspomniałam równocześnie rośnie koci apetyt. Jednakże jest niezwykle istotne, aby przestrzegać rygoru kalorycznego, w szczególności w ciągu pierwszych 6-15 tygodniu po zabiegu (!). Czyli nasz plan działania będzie wyglądał następująco:

  1. Po zabiegu obliczamy ograniczone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla kota według jego obecnej wagi i przyjmując wartość współczynnika dla kotów kastrowanych. Jak to zrobić? Odsyłam do wpisu: Ile powinien jeść kot? 
  2. Przestrzegamy wyliczonej dawki pokarmowej choćby nie wiem co! Pamiętajcie, że w ilość spożywanych kalorii wliczają się również wszelkie przysmaki.
  3. Po kilku tygodniach sprawdzamy kondycję kota i jego wagę – korygujemy wówczas dawkę według potrzeb. Jeśli kot wyraźnie przytył, to dawkę pokarmową zmniejszamy. Jeżeli kot schudł to zwiększamy ilość karmy.

Co ciekawe: w żywieniu kotów kastrowanych znaczenie ma jedynie ograniczenie ilości energii w diecie, a nie rodzaj jej źródła. Czyli bierzemy pod uwagę ogólną kaloryczność pokarmu, a mniej istotne stają się poszczególne składniki analityczne (ilość białka, tłuszczu, węglowodanów).

dieta kota po zabiegu kastracji


UWAGA!

Nie ma konieczności podawania kotu specjalnej karmy weterynaryjnej dla kastratów. Takie karmy to zazwyczaj karmy suche (suche karmy powoli zabijają Twojego kota!), które są wysoko kaloryczne i w niczym nie przypominają naturalnego pokarmu kotów. Dodanie do takiej karmy zbóż zamiast mięsa wcale nie redukuje ilości kalorii. Nie mam pojęcia dlaczego producenci karm stosują taką metodę, ale to na pewno nie jest dobra droga.


Najodpowiedniejszym pokarmem dla kota po kastracji będzie dobrej jakości puszka lub dieta surowa. Sprawdź moje propozycje najlepszych karm mokrych dla kotów. Następnie wylicz odpowiednią dawkę takiej karmy i podziel na możliwie najwięcej porcji w ciągu dnia (minimum 3-4 porcje). Dzięki temu Twój kot nie przytyje, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego zdrowiem i dobrym samopoczuciem!

Młode koty po zabiegu kastracji

Wyjątek od reguły zmniejsza ilości kalorii w diecie stanowią koty rosnące. Ze względu na fakt, że rozwijający się organizm potrzebuje dużej ilości energii do prawidłowego wzrostu, kotom rosnącym nie należy ucinać dawki pokarmowej. Dopiero gdy kot osiągnie dojrzałość fizyczną, należy wyliczyć mu pomniejszoną dawkę, jak dla kota kastrowanego.

Podsumowanie

Widzisz? To wcale nie jest skomplikowane! Żywienie kota po kastracji polega po prostu na ucięciu ilości kalorii podawanych w diecie. Sztuka to rygorystyczne trzymanie się określonej wielkości porcji pożywienia. Pamiętaj, że to Ty musisz być wytrwały i że to od Ciebie zależy zdrowie Twojego kota!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.