Sylwester 2020 będzie inny niż wszystkie. Jednak niekoniecznie będzie inny dla kotów. Ten dzień (a raczej wieczór i noc) może okazać się bardzo stresujący dla naszego mruczka. Jak zatem zaplanować sylwester z kotem, aby zminimalizować ryzyko stresu?
Co znajdziesz w artykule?
- Sylwester z kotem – najważniejsze zasady
- Goście w dom, kot pod łóżko
- A może kocie party?
- Leki i środki uspakajające
- Podsumowanie i życzenia
Choć wiele osób spędzi najbliższego sylwestra w domu, fajerwerki zapewne i tak będą strzelać za oknem, a większość kotów będzie przeżywać stres. Jeżeli jeszcze dołożymy do tego wizyty gości, możemy otrzymać kocią stresową mieszankę wybuchową. Jak jej zapobiec?
A jeśli masz psa, dowiedz się jak mu pomóc z tego wpisu: Pies w sylwestra – porady na ostatnią chwilę
Sylwester z kotem – najważniejsze zasady
Kot, który nie boi się fajerwerków to prawdziwy odważniak w kocim świecie. Bowiem dla większości mruczków seria wystrzałów za oknem to źródło ogromnego stresu. Mam dla Was kilka porad jak przygotować się na sylwester z kotem, aby zmniejszyć koci niepokój.
- Zapewnij kotu bezpieczną kryjówkę, którą lubi. Może to być karton, wnętrze szafy, legowisko, miejsce pod łóżkiem lub uchylone drzwi do łazienki.
- Gdy zaczynają się wystrzały – zamknij i zasłoń w domu wszystkie okna. Dzięki temu zmniejszymy niepokój kota związany z błyskami dochodzącymi z zewnątrz.
- Ponadto warto nieco zagłuszyć fajerwerki, puszczając kotu relaksacyjną muzykę. W Internecie można znaleźć nawet specjalne uspakajające kocie utwory.
- Oprócz tego możesz również użyć kocich feromonów. Pozwolą się kotu uspokoić. Najlepiej zastosować je już kilka dni przed sylwestrem. Jednak nie na każdego kota one zadziałają.
- Czytaj sygnały wysyłane przez swojego kota. Jeżeli chowa się, to najprawdopodobniej chce być sam i potrzebuje odrobiny spokoju w samotności. Nie wyciągaj go wówczas na siłę. Jeśli z kolei kot szuka z Tobą kontaktu, poświęć mu czas. W zależności od preferencji kota – głaskaj go lub baw się z nim (przeczytaj również: Jak bawić się z kotem?), odciągając tym samym uwagę od wystrzałów.
- I przede wszystkim – zachowaj spokój! Twój stres tylko spotęguje niepokój kota.
Goście w dom, kot pod łóżko?
A co jeżeli spodziewamy się gości? Wszystko oczywiście zależy od charakteru danego kota. Jednak większość mruczków, nawet tych na co dzień najbardziej towarzyskich, w momencie zwiększonego niepokoju nie będzie miało ochoty na kontakty z obcymi ludźmi.
Dlatego oprócz wyżej podanych zasad, które warto zawczasu wytłumaczyć również naszym gościom, wprowadź zasadę „Nic na siłę”. Niech kot decyduje czy chce poznawać nowo przybyłe osoby. Najlepiej unikać nadmiernego głaskania lub brania na ręce.
Z kolei jeśli wychodzimy z domu na noc sylwestrową, najlepiej jest zostawić kota w domu i zaprosić do domu osobę z rodziny lub znajomych. Może akurat ktoś jest mniej imprezowy i chętnie potowarzyszy zestresowanemu kotu. Wówczas zapoznaj taką osobę z wyżej podanymi zasadami.
A może kocie party?
Czasem w naszych głowach rodzi się pomysł, że skoro ludzie spotykają się na imprezkach, to może warto również takie imprezki zorganizować kotom. Nie róbcie tego swojemu zwierzakowi!
Wprowadzanie nowych zwierząt w noc sylwestrową może przysporzyć kotu jeszcze więcej stresu niż same fajerwerki. Proces socjalizacji u kotów może trwać nawet 4-8 tygodni, niemożliwe jest więc 'zaprzyjaźnić’ koty w kilka godzin. Nie przyprowadzajcie zatem obcych kotów do mieszkań z innym kocim rezydentem.
Leki i środki uspakajające
Przy podawaniu leków zwierzakom obowiązuje jedna, bardzo ważna zasada: nic na własną rękę. Podawanie leków powinno się odbywać po dokładnej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Istnieją bowiem leki, które dają sztuczny efekt wyciszenia zwierzaka. Należą do nich preparaty na bazie Acepromazyny, która obniża motorykę pupila (zarówno psa jak i kota) przez co zwierzę nie może się ruszyć. Dalej jednak pozostaje w pełni świadome tego, co się wokół niego dzieję, co jeszcze bardziej potęguje stres!
Również suplementy uspakajające (ziołowe) warto skonsultować wcześniej z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Takie preparaty należy zacząć stosować co najmniej kilka dni przed stresującym wydarzeniem.
Podsumowanie i życzenia
Mam nadzieję, że temat sylwestra z kotem został przeze mnie wyczerpany, dzięki czemu najbliższa noc sylwestrowa będzie nieco mniej niepokojąca dla waszych mruczków.
Wszystkim moim czytelnikom i ich pupilom życzę spokojnego sylwestra oraz szczęśliwego Nowego Roku. Niech każdy następny dzień będzie wyjątkowy i przyniesie nadzieję na powrót do normalności…
Ściskam, Kasia