Gdy wejdziesz do pokoju, w którym przebywa kot rosyjski niebieski, prawdopodobnie odniesiesz wrażenie jakby sam car Rosji zaszczycił dom swoją obecnością. Od kotów tej rasy bije niesamowita gracja i elegancja. Jakie jeszcze cechy są charakterystyczne dla tej rasy?
Z tym carem Rosji to może trochę mnie poniosło. Aczkolwiek nieraz będąc u znajomych, którzy posiadają kotkę tej rasy, pieszczotliwie zwracałam się do niej „caryco”. To określenie według mnie bardzo pasuje do tych kotów (a zwłaszcza kotek).
W szczególności, jeśli jesteś osobą dla nich obcą. Kot rosyjski niebieski nie jest zbyt ufny, raczej z dystansem podchodzi do osób nieznajomych. Usiądzie gdzieś u góry i z dużą gracją będzie obserwował. Na zaufanie cara trzeba sobie przecież zapracować, prawda?
Kot rosyjski niebieski = Samotnik?
Zdecydowanie nie! To, że kot jest nieufny i raczej wycofany wśród osób obcych, nie znaczy, że lubi być sam. Wręcz przeciwnie! Kot rosyjski niebieski bardzo łatwo przywiązuje się do właściciela. A jak już się przywiąże, to nie opuści na krok. Całkowicie uzależnia się od opiekuna, ale w zamian pozostaje mu wierny jak pies.
W związku z tym, tak jak już pisałam w przypadku kotów rasy Ragdoll, kot rosyjski niebieski nie nadaje się dla osób, które długo przebywają poza domem. Długie godziny pracy, częste wyjazdy, liczne aktywności poza domem – takie sytuacje dyskwalifikują osoby na przyszłych właścicieli. Ta rasa potrzebuje swoich opiekunów mieć blisko siebie i mieć ich często.
Ciekawym jest, że koty te bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzakami. Jeśli nie chcesz, aby Twój kot czuł się samotny, spraw mu towarzysza w postaci drugiego kota, psa lub tchórzofretki.
Kot rosyjski niebieski – wygląd ogólny
Kot rosyjski niebieski to kot średniej wielkości. Ich waga waha się w granicach 3-5 kilogramów, przy czym samice będą nieco lżejsze od samców.
Sylwetka jest smukła, długa, elegancka (do znudzenia będę używać tego słowa, ale tak cudownie do nich pasuje!). Oczy o kształcie migdału (w Europie), lekko skośne, żywo zielone. Charakterystyczną cechą są lekko skierowane do góry krańce warg, przez co mówi się, że koty tej rasy są zawsze uśmiechnięte. Nie jest to szeroki i wyraźny uśmiech, a raczej porównywany do wyrazu twarzy Mona Lisy.
Mają długie kończyny, zakończone zaokrąglonymi łapkami. Futro gęste, połyskujące i przyjemne w dotyku. Nic tylko miziać!
Charakter
Oprócz niesamowitego przywiązania do właściciela i nieufności do obcych, kot rosyjski niebieski charakteryzuje się jeszcze innymi cechami. Jest to między innymi nadzwyczajna inteligencja i ciekawość świata. Lubią się wspinać, więc warto mieć to na uwadze, urządzając kotu nowe lokum.
Ponadto są to zwierzęta stabilne i spokojne. Nie lubią zamieszania i hałasu, dlatego raczej nie nadają się dla rodzin z dziećmi. Z drugiej strony koty te bardzo lubią zabawę, dlatego codziennie należy poświęcić trochę czasu na wspólne szaleństwa i pieszczoty.
Pielęgnacja kota rosyjskiego niebieskiego
Pielęgnacja kota rosyjskiego niebieskiego nie jest skomplikowana. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać jego aksamitną sierść, aby pozbyć się martwych włosów. Poza standardowymi zabiegami pielęgnacyjnymi u kotów (obcinanie pazurów, mycie zębów itp.) nie wymagają raczej żadnej pracy.
Wizyty u weterynarza w przypadku tej rasy to też raczej rzadkość. Mogą się ograniczyć tylko do okresowych kontroli i szczepień, ponieważ koty te z natury są zdrowe i nie chorują.
Podsumowanie
Koty rasy rosyjskiej niebieskiej mogą się okazać ukochanymi towarzyszami, jednak trzeba sobie na to zapracować. Nie każdy będzie miał takie szczęście, aby zaprzyjaźnić się z tymi niezwykle eleganckimi kotami. Jako kocia arystokracja nie mogą sobie przecież pozwolić na zadawanie się z byle kim 😉
Ściskam, Kasia