Kocia miłość. Jak poznać, że Twój kot Cię kocha?

Koty nie są z natury tak wylewne jak psy, bowiem ich język jest zdecydowanie bardziej subtelny. Nic więc dziwnego, że niejeden z nas ma problem z odczytaniem uczuć kota względem nas. Jak działa kocia miłość? Zobacz jak poznać, że Twój kot Cię kocha!

kocia miłość

Jako właściciel kota powinieneś nauczyć się rozpoznawać, gdy Twój pupil mówi Ci, że Cię kocha. To ważne ze względu na możliwość nauki odpowiadania mu tym samym w jego języku! Dlatego zapoznaj się z poniższą instrukcją kociej miłości.

Kocia miłość – Jak poznać, że Twój kot Cię kocha?

Na samym początku musimy odciąć się od postrzegania miłości przez ludzki pryzmat. Bowiem koty mają zupełnie inne zachowania i kocia miłość jest zdecydowanie daleka od ludzkiej. Bo przecież dla ludzi miłość to przede wszystkim kontakt fizyczny: tulenie, całowanie, czuły uścisk dłoni… U kotów miłość może przebiegać kompletnie z pominięciem zmysłu dotyku.

Dla kotów bliskość jest już wtedy, gdy tylko widzą drugiego osobnika. Czyli przebywanie w jednym pomieszczeniu, nawet na dwóch jego końcach, można już poniekąd nazwać miłością. Dlatego jeżeli Twój kot lubi przebywać razem z Tobą w jednym pokoju i gdziekolwiek byś nie poszedł on idzie za Tobą – wiedz, że Cię kocha.

Jeżeli to mamy już wyjaśnione, to pora przejść do kolejnych, subtelnych znaków kociej miłości.

Czułe i powolne mruganie

Zawsze niezmiernie się cieszę, gdy kot patrzy mi w oczy po czym powoli zamyka oczy i równie wolno je otwiera. To nic innego jak kocie „kocham Cię!”, dlatego odwdzięcz się czym prędzej tym samym!

Wąchanie na powitanie

Jeśli Twój kot czeka przy drzwiach za każdym razem, gdy wracasz do domu, wiedz że coś jest na rzeczy. Tym bardziej, jeżeli za każdym razem obwąchuje Cię, a przede wszystkim Twoją twarz, włosy i rękę. To nic innego jak kocie przywitanie i zbieranie informacji: „cześć! gdzie byłeś? co robiłeś? fajnie, że jesteś!”. W ten sposób koty witają osobniki ze swojego stada.


Gdy już wrócisz do domu, możesz kotu wynagrodzić swoją nieobecność porządną dawką zabawy!
Sprawdź Jak bawić się z kotem i dlaczego zabawa z kotem jest tak ważna?


Ocieranie się

Koty ocierające się o siebie okazują sobie sympatię, Tak samo wygląda to w stosunku do ludzi. Gdy Twój kot plączę się między Twoimi nogami ocierając się o nie, to znaczy że właśnie okazuje Ci swoją miłość. Jak możesz mu się odwdzięczyć? Pogłaszcz kota po głowie lub po bródce. Niech też wie, że go kochasz!

Wylizywanie

Czasem, kiedy kot nas obwąchuje, nagle lecz płynnie zamienia wąchanie w lizanie. Tak robią koty, które dbają o siebie wzajemnie. Wylizywanie futerka to opiekuńczy gest względem drugiego kota. Dlatego gdy poczujesz na sobie szorstki koci języczek, to bądź szczęśliwy!

kocia miłość jak kot okazuje miłość

Pokazywanie brzuszka

Kot pokazuje brzuch tylko w miejscu i sytuacji, gdy czuje się w 100% bezpiecznie. Dlatego jeśli tylko zobaczysz koci brzuszek, to nie rzucaj się od razu na mizianie (niewiele kotów to lubi), tylko wiedz, że kot właśnie okazuje Ci pełne zaufanie.

Udeptywanie łapkami

Udeptywanie łapkami to pozostałość z czasów bycia kociakiem. Wówczas kocię podczas picia mleka masowało matkę w celu pobudzenia wydzielania płynnego pożywienia. Był to czas beztroski i bezpieczeństwa. To samo oznacza w życiu dorosłym – ugniatanie łapkami Ciebie lub bliskiej okolicy oznacza, że kot czuje się przy Tobie jak przy mamie. Cudowne, prawda?

Czółko-czółko

Tak zwane barankowanie ma miejsce wtedy, gdy kot lekko uderza swoim czółkiem w Twoje czoło, nogi lub ręce. A robi tak tylko wtedy, gdy kogoś naprawdę bardzo lubi. Wówczas dobrze jest pogłaskać kocie czoło lub jeszcze lepiej – zrobić „czółko-czółko”!

Podsumowanie

Wydaje mi się, że są to najważniejsze przejawy kociej miłości. Aczkolwiek jeżeli znasz jeszcze inne dowody kocich uczuć względem nas, to daj znać w komentarzu! Zapewne jest coś o czym zapomniałam 😉

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.