Jak pomóc kotu przetrwać Sylwestra?

Noc sylwestrowa – dla jednych długo wyczekiwana chwila, dla innych wieczór jak każdy inny. Jedno jest pewne – tej nocy w pewnym momencie robi się nieco jaśniej i głośniej, a nasze koty to zauważają. Dlatego warto zawczasu wiedzieć jak pomóc kotu przetrwać Sylwestra.

jak pomóc kotu przetrwać sylwestra

Dla nas to świetna rozrywka, a dla naszych kotów przerażający hałas. I nie ma nic dziwnego w tym, że zwierzęta się boją, ponieważ nie rozumieją istoty Sylwestra. Dla nich to tylko nagle pojawiająca się głośna noc, która powoduje paniczny strach.

Oczywiście niektóre koty reagują neutralnie na kolorowe wybuchy za oknem, a nawet lubią je oglądać. Większość jest jednak przepełniona stresem i naszym zadaniem jest wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.


Jeżeli jesteś opiekunem psa przeczytaj porady na ostatnią chwilę jak pomóc psu przetrwać Sylwestra.


Jak pomóc kotu przetrwać Sylwestra?

Aby było czytelniej, porady podzielę na listę „to do” i „not to do”, czyli co powinniśmy robić w noc sylwestrową, a czego nie. Mam nadzieję, że umożliwi to łatwiejsze przyswojenie i zapamiętanie treści. A to z kolei pozwoli kotu uspokoić nerwy w ostatnią noc roku.

Co robimy aby pomóc kotu przetrwać Sylwestra:

  • Sami zachowujemy spokój – Nasz stres i bieganina tylko pogorszy strach u naszego kota. Postarajmy się nie podskakiwać na nagły wybuch petardy za oknem. Niech ten dzień przypomina każdy inny i będzie pełen spokoju.
  • Zamknijmy wszystkie okna i pozasłaniajmy żaluzje – Dzięki temu zmniejszymy nieco hałas dochodzący z dworu oraz zasłonimy nagłe rozświetlenia nieba.
  • Włączmy radio bądź telewizor – Tak jak zwykle, na normalną głośność. W ten sposób zagłuszymy szum i odgłosy wybuchów dobiegających z podwórka.
  • Przygotujmy kotu kryjówki, w których chętnie się schowa – Pootwierajmy niektóre szafy i szuflady, porozstawiajmy pudła lub inne atrakcyjne dla kota schronienia. Co ważne – pozwólmy wybrać kotu schronienia samemu. Nie wciskajmy go na siłę na koci domek lub na kocie legowisko. Niech kot sam wybierze gdzie chce się schować na czas Sylwestra.
  • Jeszcze za dnia zmęczmy dużą dawką zabawy – Zwiększy to prawdopodobieństwo braku energii na wieczór i przespania całej nocy. Jeśli będzie to możliwe, możemy również próbować odciągnąć kota zabawą w trakcie trwania wybuchów. Jednak nie każdy kot będzie na tyle odważny, dlatego nic na siłę.

Czego nie robimy aby nie pogarszać kotu Sylwestra:

  • Nie zwracamy szczególnej uwagi na kota.
  • Nie bierzemy kota na ręce.
  • Głaszczemy w ograniczonych ilościach, a podczas kulminacji stresu najlepiej wcale.
  • Nie wyciągamy kota z kryjówek.

Brzmi to dość paradoksalnie, bowiem nasz pierwszy odruch na widok przestraszonego kotka to wzięcie w ramiona i uspakajanie. Nie rób tak! Takim zachowaniem tylko dasz znać kotu, że jest powód do strachu i że to dobrze, że się boi. Dajmy kotu możliwość wyciszenia się po swojemu, w samotności.

kot w sylwestra jak pomóc

Oprócz tego możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii i poprosić o polecenie środków na uspokojenie odpowiednich dla kota. Wybór na rynku jest duży i istnieje wiele różnych form uspokajaczy dla zwierząt. Jednakże nigdy nie podawaj kotu nic bez wcześniejszych konsultacji z weterynarzem.

Podsumowanie

Koty nie są przyzwyczajone do nagłych hałasów, przez co w Sylwestra większość z nich będzie ogarniał strach. To niezwykle ważne, aby wiedzieć jak się w tej sytuacji zachować. Zapamiętajcie moje porady i pouczajcie wszystkich domowników w tym temacie, szczególnie dzieci. Niech koty dostaną najlepsze kryjówki i niech same decydują o swoim losie. To mądre stworzenia, które same będą wiedziały, co jest dla nich najlepsze.

Z tego miejsca życzę wszystkim opiekunom zwierząt wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku! Niech przyniesie Wam i Waszym pupilom wiele radości, miłości i zdrowia. Osiągajcie same sukcesy i spełniajcie marzenia.
Szczęśliwego Nowego Roku!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment