Kąpiel kota – dlaczego torturujesz kota?!

Zapewne każdy właściciel kota pragnie dla niego wszystkiego co najlepsze. Jednak zdarza się, że jako ludzie nie dostrzegamy prawdziwych potrzeb naszych zwierząt. Wówczas przekładamy nasze potrzeby na życie czworonogów, a to nie zawsze jest prawidłowe. Dobrym przykładem jest kąpiel kota.

kąpiel kota

Kąpiel kota można uznać za torturowanie zwierząt. Dlaczego? Pozwól, że wyjaśnię poniżej. I wcale nie chodzi tutaj o niechęć kotów do wody.

Po co koty się myją?

Zacznijmy od tego, że koty myją się same i robią to wiele razy w ciągu dnia. Jest to jedna z rzeczy, które naturalnie występują u kotów jako część cyklu dobowego. Nawet przodkowie kota między polowaniem, jedzeniem i snem, znajdowali czas na toaletę. Było to wpisane w ich rytm dobowy. Ale czy koty robią to tylko po to, żeby być nieskazitelnie czystym?


Możesz przeczytać więcej na temat przodka kota domowego we wpisie jak często karmić kota?


Kot ma o wiele ważniejszy powód do częstej toalety niż samo zapewnienie czystości. Podczas mycia się swoim językiem kot naznacza się swoim zapachem. A to z kolei stanowi podstawę egzystencji kota. Jest to jego wizytówka w świecie zwierzęcym. Zatem jakim prawem mamy odbierać kotu jego tożsamość?

Kąpiel kota = tortury?

Wsadzenie kota do wanny i umycie go szamponem równa się całkowitemu wymazaniu tego, na co tak długo pracował. Bowiem mycie się to dla kota praca, której efektem jest rozprowadzenie reprezentatywnego zapachu na całym ciele.

W związku z tym dlaczego mamy odbierać kotu tak ważny dla niego indywidualny zapach? Jeżeli nie mamy ku temu ważnych powodów, takich jak ubrudzenie się odchodami lub kota bez sierści z wyjątkowymi potrzebami, to trzymajmy kota z daleka od wanny.

Mój kot się nie myje – co robić?

Jeżeli Twój kot się nie myje to najprawdopodobniej woła o pomoc. Brak toalety może być oznaką choroby lub depresji. Wówczas konieczne jest przyjrzenie się otoczeniu kota i próba odnalezienia przyczyny problemu. Jednocześnie niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii i behawiorystą.

Oprócz tego warto obserwować kota podczas mycia, czy aby na pewno sięga wszystkich partii ciała. Jeżeli kot omija grzbiet lub okolice ogona to znak, że może być zbyt otyły i nie potrafi do nich dosięgnąć. Konieczna jest wówczas zmiana diety i pilnowanie odpowiedniej dawki jedzenia.


Zobacz czy na pewno podajesz kotu odpowiednią ilość karmy: ile powinien jeść kot? 


kąpiel kota jak kąpać

Co zamiast kąpieli?

Skoro już wiemy, że kąpiel kota nie jest dobrym pomysłem to pora na jakieś alternatywy. Większość kotów samemu bardzo dobrze dba o czystość swojej sierści. Jednakże koty starsze, schorowane lub otyłe mogą potrzebować w tym naszej pomocy. Wystarczy wtedy przecierać kota nawilżanymi chusteczkami dla dzieci.

Niezastąpione jest również wyczesywanie kotów szczotką, a w szczególności kotów długowłosych. Pozwoli to zachować sierść kota w idealnym stanie i uniknąć jej filcowania lub tworzenia kołtunów.

Podsumowanie

Zawsze chcemy dla naszych zwierząt jak najlepiej, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z realnych potrzeb zwierzaka. Dlatego warto uczyć się jak najwięcej o behawioryzmie naszych pupili i wiedzieć, czego naprawdę potrzebują. U kotów zdecydowanie taką potrzebą nie będzie kąpiel!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment