Kot i żwirek to dwie rzeczy, które nierozłącznie są ze sobą powiązane. Stąd tak ważne jest wiedzieć, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy. Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Co znajdziesz w dzisiejszym artykule?
Jaki żwirek dla kota? – Rodzaje żwirków
Na rynku możemy znaleźć wiele producentów żwirków. Ich rodzaje również są zróżnicowane. Nic dziwnego zatem, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego żwirku dla swojego kota. Wejście na dział żwirków w sklepie naprawdę może przyprawiać o zawrót głowy.
Dlatego odpowiedź na pytanie, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy, nie jest wcale taka prosta. Przyjrzyjmy się na początku rodzajom żwirków dostępnych w sklepach.
Żwirek bentonitowy
Jeden z najpopularniejszych żwirków dla kotów. Przypomina jasny żwir, a po kontakcie z moczem zbryla się w kulki wielkości moreli (wielkość zależna od ilości moczu). Dobrze pochłaniają mocz i zapach, nie szeleszczą, pylą się umiarkowanie i są dość łatwo akceptowane przez koty.
Żwirek zeolitowy
Bardzo podobny do żwirku bentonitowego. Zarówno w wyglądzie, jak i użytkowaniu. Jedyna zauważona przeze mnie różnica to forma po zbryleniu – w przypadku żwirku zeolitowego jest ona mniej zbita i bardziej wilgotna. Przez to zdecydowanie bardziej przykleja się do łopatki i dna kuwety, co z kolei wpływa na cięższe usuwanie brudnego żwirku. Cenowo wychodzi korzystniej niż żwirek bentonitowy.
Jeden z dostępnych żwirków zeolitowych oceniałam tutaj: Żwirek Prezent dla Kota – moja opinia
Żwirek drewniany
To bardzo zróżnicowana grupa naturalnych żwirków. Bowiem możemy spotkać zarówno żwirki drewniane zbrylające, jak i niezbrylające. W przypadku kotów przede wszystkim stosuje się żwirki zbrylające ze względu na wygodę czyszczenia kuwety. Dobrze pochłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Co ciekawe, są lżejsze od żwirków mineralnych (bentonitowych i zeolitowych).
Żwirek kukurydziany
W pełni naturalny produkt, podobny w użytkowaniu do żwirku drewnianego. Jednakże uważaj na ten rodzaj żwirku ze względu na fakt, że niektóre zwierzaki próbują go podjadać (nie mówię w tym wypadku tylko o kotach, ale również pozostałych mieszkańcach naszych domów).
Żwirek silikonowy
Żwirkom silikonowym mówię zdecydowanie NIE. Dlaczego? Dlatego iż są to żwirki wygodne jedynie dla opiekunów. Podczas gdy dla kotów mogłyby one nie istnieć. Po pierwsze jest to żwirek, który mocno podrażnia łapki kota. Po drugie jest on bardzo głośny, a biorąc pod uwagę niezwykły słuch kota, sprawia mu to wiele nieprzyjemności podczas użytkowania kuwety. Ponadto kot podczas wylizywania się może połykać silikonowe granulki przylepione do sierści. One z kolei zapychają układ pokarmowy kota i prowadzą do jego niedrożności. NIE, NIE i jeszcze raz NIE.
To wszystko może prowadzić do tego, że kot nie będzie chciał się załatwiać w kuwecie. Poznaj także inne przyczyny problemu załatwiania się poza kuwetą.
Piasek
Tak naprawdę nie powinnam nawet wymieniać tej opcji w rodzajach żwirków. Jednakże musiałam gdzieś wyraźnie zakomunikować, że piasek z podwórka zdecydowanie nie nadaje się do kociej kuwety. Piasek zebrany na dworze jest pełen chorobotwórczych drobnoustrojów i pasożytów. Umówmy się zatem, że zastanowisz się dwa razy zanim zdecydujesz się zarobaczyć swojego kota, okej?
Zasady wyboru żwirku dla kota
Czy już wiesz jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Jeśli nie, to wcale Ci się nie dziwię, ponieważ dalej możliwości jest sporo.
Przede wszystkim poleciłabym Ci żwirek drewniany lub bentonitowy. Cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród opiekunów, jak i samych kotów.
Jednakże pamiętaj, że ostatnie słowo zawsze należy do kota. To przede wszystkim kotu ma pasować żwirek. My swoje upodobania musimy w tej sytuacji schować głęboko do kieszeni. To kot sam musi wybrać swój ulubiony żwirek.
Sam żwirek to nie wszystko, ponieważ ważna jest również odpowiednia kuweta. Zobacz jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?
Zapamiętaj!
- Żadnych żwirków w Polsce nie można spuszczać w toalecie. Nawet jeżeli producent na opakowaniu napisał, że można. Nie jest to wówczas prawda. Nasze oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjne nie są przystosowane do usuwania żwirków przez toaletę.
- Będąc w temacie toalety – proszę, zapomnij o uczeniu kota korzystania z wc. Nie jest to zgodne z jego naturalnymi potrzebami (zakopywanie odchodów). Ponadto pozycja jest wówczas nienaturalna. To wszystko może prowadzić do problemów behawioralnych i zdrowotnych.
- Wymieniaj żwirek tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Takie zmiany mogą powodować wielki stres w życiu naszego kota.
- Nie stosuj zapachowych żwirków. Drażnią one czuły węch kota. Jeżeli chcemy mieć ładny zapach z kuwety, to po prostu często ją czyśćmy i myjmy.
Podsumowanie
Choć możesz próbować dowiedzieć się jaki żwirek dla kota jest najlepszy, ostatnie słowo zawsze musisz pozostawić kotu. Poza tym – chętnie dowiem się co o tym myślisz. Jakie są Twoje doświadczenia ze żwirkami? Który jest stosowany u Ciebie w domu? Daj znać w komentarzu 😉
Ściskam, Kasia