Dom tymczasowy – jak nim zostać?

Dom tymczasowy to wspaniała możliwość niesienia pomocy zwierzętom! Zamiast czekać w schroniskach, bezdomne psy i koty mogą otrzymać ciepły i kochający dom. Jak zostać domem tymczasowym i czy jest to opcja dla Ciebie? Sprawdźmy to.

dom tymczasowy dla psa lub kota

Na wstępie zaznaczę, że ja niestety jeszcze nie byłam domem tymczasowym dla żadnego zwierzaka. Na tym etapie życia (25 lat, małe mieszkanko w trakcie remontu, praca po 8 godzin) dwa zwierzaki to już zbyt duża odpowiedzialność i kłopotliwość. Jednakże niedawno moja siostra została domem tymczasowym dla dwóch małych, przestraszonych kociąt, stąd pomysł na temat wpisu. Zatem informacje pochodzą z jej doświadczeń oraz przeżyć innych znajomych. Mam nadzieję, że okażą się one dla Ciebie pomocne 😉

Dom tymczasowy – co to takiego?

Aby porozmawiać o domu tymczasowym, musimy zacząć od wyjaśnienia czym dom tymczasowy w ogóle jest. Dom tymczasowy to prywatne mieszkanie lub dom, do którego trafiają bezdomne zwierzęta i uczą się w nim życia z człowiekiem. Taki dom nazywamy często tymczasem lub DT. Czyli zamiast siedzieć w schroniskowej klatce zwierzaki mogą otrzymać kawałek domowego życia. Czy to nie cudowne?


To może w tym miejscu dyskretnie podrzucę Ci dwa artykuły, które mogą pomóc podjąć decyzję o zostaniu domem tymczasowym: 
Dlaczego warto mieć psa? oraz Czy warto mieć kota?


DT daje zwierzakom szansę na nauczenie się normalnego życia. Sprawia, że psy i koty, które w schroniskach mogłyby pozostać niezauważone, zwiększają swoją szansę na adopcję. Bowiem w czasie pobytu w domu tymczasowym naszym zadaniem jest szukanie dla zwierzaka domu na stałe. Podczas tymczasowej adopcji poznajemy charakter i zachowania zwierzaka, dzięki temu łatwiej jest znaleźć odpowiedniego opiekuna na stałe.

Tak zwany tymczas to ratunek przed schroniskowym stresem. To również ciepło domu, własny kąt i nauka relacji z człowiekiem. Ta nauka to ważny element domu tymczasowego. Bowiem dzięki niej szansę na znalezienie domu stałego gwałtownie rosną!

Jak zostać domem tymczasowym?

Mam nadzieję, że wymienione zalety domu tymczasowego skłoniły Cię, aby zostać jednym z nich 😊 Zatem przyszła pora na instrukcję jak zostać domem tymczasowym. Oto moje wskazówki:

  1. Przede wszystkim zacznij od oceny swoich możliwości. Spójrz na swoje warunki mieszkaniowe – czy znajdzie się tam miejsce dla nowego zwierzaka? Fundacja zapewne będzie pytać czy posiadasz własne mieszkanie/dom lub czy właściciel mieszkania wyraża zgodę na zwierzęta. Dlatego odpowiedz sobie na to pytanie już wcześniej.
  2. Po drugie oceń swoją dostępność wolnego czasu. Zazwyczaj zwierzaki brane na DT wymagają poświęcenia sporej ilości uwagi, głównie na początku. Dobrze zatem być dostępnym w domu przez kilka godzin dziennie. Jeżeli Ty akurat dużo pracujesz, to może wspomoże Cię osoba bliska: partner, rodzic lub współlokator? Warto o tym przedyskutować z najbliższymi.
  3. Następnie porozmawiaj ze wszystkimi domownikami i zapytaj o ich zdanie. Mam tu na myśli również domowników na czterech łapach 😉 Czy Twój pies będzie chciał żyć z kotem? Albo czy Twój kot zaakceptuje drugiego kota? Weź pod uwagę charakter i przyzwyczajenia obecnych domowników i pod nich dobierz zwierzaka do tymczasowej adopcji.
  4. Na koniec wybierz się do jednej z Fundacji w Twojej okolicy i zgłoś się do bazy domów tymczasowych. Postaraj się przedstawić wszelkie szczegóły dotyczące Twoich warunków zamieszkania, sposobu życia i doświadczeń ze zwierzętami. Czasem niewinne informacje mogą okazać się kluczowe, na przykład to, że Twoje mieszkanie znajduje się w bloku bez windy lub fakt, że Twój królik kica wolno po całym domu. Powiedz im o wszystkim, odpowiadaj na wszelkie pytania i czekaj na moment, w którym okażesz się idealnym domem tymczasowym dla któregoś zwierzaka!

WAŻNE!

Nie musisz posiadać odpowiedniego budżetu na zwierzaka. Fundacje wspomogą Cię we wszystkim i jeśli tego potrzebujesz to zapewnią niezbędne pożywienie i akcesoria. Zapłacą również za wizyty weterynaryjne we wskazanej lecznicy. Oczywiście wszystko zależy od możliwości danej Fundacji.

Siostra dla maluchów (zdjęcie jednego z nich poniżej) otrzymała karmę, zestaw zabawek, kuwetę oraz transporter. Gdy zapasy się kończyły, to jechała do Fundacji po kolejną porcję. W międzyczasie kupowała kilka rzeczy od siebie, ale to była jej dobrowolna decyzja.

dom tymczasowy jak zostać dt

Dom tymczasowy – jakie będą moje obowiązki?

Wszelkie informacje na temat prawidłowej opieki oraz obowiązków jako tymczasowego opiekuna przekazuje Fundacja. Postaram się jednak wymienić te najważniejsze. Do obowiązków domu tymczasowego należy przede wszystkim:

  • poświęcanie czasu zwierzakowi – oswajanie z człowiekiem, socjalizacja, nauka, pieszczoty i zabawa,
  • spisanie informacji o zwierzaku i zrobienie mu kilku ładnych zdjęć – w celu wystawienia ogłoszeń o adopcji, pomoc Fundacji w szukaniu domu stałego,
  • w razie konieczności – podawanie leków lub innych specjalistycznych preparatów,
  • to samo tyczy się wizyt u lekarza weterynarii – w razie konieczności należy się zgłosić do wskazanej lecznicy (wizyty opłacane są przez Fundację).

Nie ma tego dużo, prawda? A satysfakcja po pierwszym pogłaskaniu nieufnego kota lub wyzdrowieniu chorego psa na pewno wynagrodzi wszystko z nawiązką!

Jakie zwierzęta trafiają do domów tymczasowych?

Wyżej skupiłam się głównie na psach i kotach, ale inne gatunki zwierząt również potrzebują naszej pomocy! Można zostać opiekunem tymczasowym królika, gryzoni, ptaków, a nawet konia! Wszystko zależy od naszych możliwości i preferencji.

Ponadto należy pamiętać, że do domów tymczasowych w pierwszej kolejności trafiają zwierzaki najbardziej tego potrzebujące. To przede wszystkim zwierzaki, które nie nadają się do życia schroniskowego. Chodzi tutaj o zwierzęta chore, starsze, młode lub o słabej psychice.

Podsumowanie

Liczę na to, że może ten wpis przekona kogoś z Was do zostania domem tymczasowym. Sprawiłoby mi to ogromną radość! Dajcie znać, jeśli tak by się stało 🧡 Czekam na Wasze relacje!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

1 Comments

Leave a Comment