Dieta psa seniora – najważniejsze zasady

Nie mija chwila a nim się obejrzysz Twój słodki szczeniak zamienia się w siwiejącego staruszka. Czasu niestety nie da się zatrzymać, ale możemy spróbować go nieco wydłużyć. Kluczowym elementem w życiu psiego seniora jest żywienie. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa dieta psa seniora?

dieta psa seniora

Długość życia psów wydłuża się przede wszystkim dzięki postępom medycyny weterynaryjnej i dietetyki zwierzęcej. Jednakże u każdego psa przychodzi kiedyś moment, gdy energii jest coraz mniej, trochę ciężej się poruszać, a pyszczek zaczyna siwieć. Bowiem starzenie się jest procesem fizjologicznym występującym u wszystkich gatunków zwierząt i ludzi. Co ciekawe proces ten rozpoczyna się w momencie osiągnięcia dorosłości i postępuje każdego dnia. Z początku niezauważalnie, z czasem jednak zaczynamy obserwować charakterystyczne zmiany dla procesu starzenia się. Na czym te zmiany polegają?


Pamiętaj, że każdy organizm starzeje się w innym tempie. Przeczytaj artykuł o tym, kiedy pies staje się seniorem? To bardzo ważne aby wiedzieć, kiedy zacząć stosować dietę psiego seniora.


Starzenie się – co ulega zmianie w organizmie?

Dieta psa seniora jest kluczowym elementem w zachowaniu zdrowia naszego psa. Bowiem oprócz wymienionych wcześniej widocznych oznak starzenia się (np. siwienie, trudności z poruszaniem się), w organizmie zachodzi szereg zmian, których nie widać na pierwszy rzut oka. Spójrzmy zatem wgłąb starzejącego się organizmu psa.

Wiele zmian związanych z wiekiem dotyczy układu pokarmowego. Obniża się wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego oraz zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych. W rezultacie organizm zaczyna gorzej wchłaniać składniki pokarmowe z pożywienia. Dodatkowo motoryka przewodu pokarmowego zwalnia.

Najbardziej istotną zmianą ze strony układu pokarmowego jest spowolnienie tempa metabolizmu. To z kolei wpływa na zapotrzebowanie energetyczne, które u psów starszych jest niższe niż u psów dorosłych. Niezwykle istotne jest podawaniu psu adekwatnej do zapotrzebowania ilości kalorii w karmie (Patrz: Zapotrzebowanie energetyczne). Zbyt duża dawka energii szybko może doprowadzić do otyłości psiaka.


Z kolei otyłość to już krótka droga do rozwoju wielu chorób. Dlatego jeśli masz psa z nadwagą, koniecznie przeczytaj wpis: Jak bezpiecznie odchudzić psa?


Wiele zmienia się także poza układem pokarmowym. Masa mięśniowa psiego seniora spada, a tkanki tłuszczowej przybywa. Bardzo często pojawiają się również choroby charakterystyczne dla psów starszych i to nie jedna, a kilka chorób na raz. Węch staje się nieco upośledzony a wzrok nie jest już taki sam jak kiedyś. Do tego dochodzą jeszcze problemy z zębami i nierzadko konieczność usunięcia niektórych zębów. To wszystko ma wpływ na dobór odpowiedniego systemu żywienia psa. Zatem jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psa seniora?

Dieta psa seniora – najważniejsze zasady

Zapotrzebowanie energetyczne

U starszych psów zapotrzebowanie na energię znacząco maleje i ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze zmniejsza się masa mięśni psa na rzecz wzrostu ilości tkanki tłuszczowej. Psi seniorzy stają się również mniej aktywni i niechętni do zabaw. Do tego dochodzą również problemy z układem kostno-stawowym, co jeszcze bardziej zmniejsza ilość ruchu psa. To wszystko powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia otyłości. Z kolei otyłość szybko prowadzi do chorób m.in. układu kostnego. I koło nam się zamyka…

Dlatego bardzo ważne jest podawanie psu odpowiedniej dla wieku i aktywności ilości energii w karmie. Prawidłowa dawka kalorii jest przeliczana po prostu na dzienną ilość karmy. Jeżeli po obniżeniu dawki karmy pies zaczyna nam chudnąć, musimy zmodyfikować dzienną porcję. U bardzo starych psów (powyżej 14 lat) może dochodzić do wystąpienia niedowagi. W takim wypadku musimy zwiększyć ilość energii w dawce pokarmowej, najlepiej przez podniesienie ilości tłuszczu, co równocześnie zwiększy nam smakowitość karmy.


Wylicz dawkę pokarmową dla Twojego psa seniora razem z naszym Kalkulatorem „Ile powinien jeść pies?”!


prawidłowa dieta psa seniora

Białko w diecie psa seniora

Zapotrzebowanie na białko dla psa seniora nie ulega aż takim zmianom w stosunku do zapotrzebowania psa dorosłego. To znaczy: mniejsze zapotrzebowanie energetyczne nie oznacza mniejszego zapotrzebowania na białko. Wręcz przeciwnie! Ważne jest, aby podawać psim seniorom białko o wysokiej strawności i wartości biologicznej. Spowodowane jest to upośledzonymi możliwościami przyswajania składników, przez co musimy nieco podwyższyć tę strawność dobrej jakości składnikami.

Dlatego zamiast podawać psim seniorom karmę pełną zbóż, kup mu pokarm o wysokiej zawartości produktów pochodzenia zwierzęcego. To właśnie mięso i podroby zwierzęce pozwolą zachować wysoką strawność białka w karmie.


W tym miejscu zobacz dobre i niedrogie karmy suche dla psów oraz najlepsze karmy mokre dla psów.


Zapotrzebowanie na tłuszcz

Dieta psa seniora to również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), głównie z rodziny n-3 (EPA i DHA). Dobrym źródłem NNKT są: olej rybny, olej lniany lub algi morskie. Dodatek kwasów do diety pozwoli utrzymać mózg psiaka w dobrej formie oraz wpłynie na prawidłowe widzenie.

Co więcej ze względu na gorszy węch psy mogą powoli tracić apetyt. Dodatek tłuszczu do pokarmu sprawi, że będzie on dla psa atrakcyjniejszy. Zazwyczaj w diecie psa seniora zaleca się 7-15% tłuszczu w suchej masie.

Włókno surowe

W żywieniu psów starszych należy raczej unikać dużych ilości składników roślinnych w diecie. Z drugiej strony włókno surowe stanowi ważny element diety psiego seniora, ponieważ pobudza motorykę spowolnionego układu pokarmowego. Jego ilość powinna się kształtować na poziomie 2-5% suchej masy. Zbyt duża ilość włókna w diecie może bowiem prowadzić do biegunek oraz do obniżenia przyswajalności pozostałych składników.

Inne potrzeby psiego seniora

Warto jeszcze wzbogacić dietę psa seniora w naturalne przeciwutleniacze takie jak selen, karotenoidy, witaminę C i E. Poprawę kondycji i aktywności psa można osiągnąć podając psiakowi L-karnitynę. Jednakże to może przyspieszyć starzenie się organizmu, dlatego L-karnitynę należy podawać w towarzystwie przeciwutleniaczy oraz koenzymu Q. Bogatym źródłem L-karnityny jest mięso. Dodatek takich substancji jak FOS czy MOS również jest pożądany, ponieważ korzystnie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego.

Ważny w diecie psa seniora jest również wapń, fosfor oraz witamina D. Odpowiednie ich ilości zapobiegają utracie masy kostnej. Istotny jest przede wszystkim stosunek wapnia do fosforu, który powinien znajdować się w przedziale 1,1:1 do 1,5:1. Uważaj na zbyt dużą zawartość fosforu w karmach – może ona prowadzić do wystąpienia chorób nerek.

Jak często karmić psa seniora?

Oprócz ilości poszczególnych składników pokarmowych, bardzo ważna jest również ilość podawanych posiłków w ciągu dnia. Dzienną dawkę pokarmową seniora powinniśmy podzielić na 2-3 porcje, dzięki czemu zachowamy dobrą przyswajalność składników karmy i nie obciążymy układu pokarmowego psa. Istotna jest także regularność posiłków. Pamiętaj, aby podawać psu jedzenie o stałych porach!

Podsumowanie

Odpowiednie dostosowanie diety psa seniora do zmian zachodzących w jego organizmie pozwala na przedłużenie życia psa i zapewnienie mu komfortu. Dlatego chwila skupienia na teorii o diecie psiego seniora jest wiele warta. Przeniesiona na odpowiednią praktykę przy psiej misce, pozwoli mu cieszyć się zdrowiem i dłuższym życiem!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment