Co zrobić z kotem na czas wyjazdu?

Dylemat, który dopada każdego kociego opiekuna przed wakacjami, czyli co zrobić z kotem na czas wyjazdu? Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś poszukać takiego rozwiązania, jakie najbardziej będzie odpowiadało Twojemu kotu/Twoim kotom. Pomogę Ci znaleźć takie rozwiązanie!

co zrobić z kotem na czas wyjazdu

Nie jestem jedną z tych, które twierdzą, że biorąc pod swoją opiekę zwierzę, trzeba się pożegnać na długi czas z jakimikolwiek wyjazdami. A przypominam, że w przypadku kotów mowa o 20 lub więcej latach życia.

Żyjemy w takich czasach, że wszelkie podróże są na wyciągnięcie ręki, a zorganizowanie odpowiedniej opieki nad zwierzakiem podczas naszej nieobecności nie jest już wielkim problemem. Dobrym przykładem jestem ja sama, pisząca ten wpis ze słonecznej Krety, w momencie kiedy mój kot został w domu i ma się dobrze.

Co zrobić z kotem na czas wyjazdu? Możliwe opcje

Koty są przeróżne. Jedne towarzyskie, drugie agresywne, a trzecie odważne i pewne siebie. Aczkolwiek jedna rzecz dotyczy niemalże wszystkich kotowatych: są zwierzętami terytorialnymi. Dla nich sprawą najwyższej wagi jest ich terytorium. To właśnie najczęściej przez problemy z „kocią przestrzenią” rodzą się kłopoty behawioralne.

Ponadto koty to najczęściej zwierzęta niewychodzące. Dlatego często ich całym światem jest dom, w którym żyją. Jedyne wyjścia spoza swojego terytorium kojarzą się z wizytami u weterynarza, więc koty mogą szybko przestać lubić opuszczać swoje lokum.

Stąd według mnie planując wyjazd na urlop, najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżować opiekę nad kotem w naszym domu. Nieważne czy to będzie ktoś z rodziny, znajomy czy petsitter. Ważne, aby kot pozostał w miejscu, gdzie najlepiej się czuje.


Jeśli masz psa to koniecznie sprawdź wpis „Co można zrobić z psem w wakacje?”


Kot sam w domu – czyli co zrobić z kotem w czasie wyjazdu? 

Organizując opiekę do domu, najlepiej jest zagwarantować kotu nowego współlokatora. To znaczy osoba, która zadeklaruje chęć opieki nad kotem powinna się do nas wprowadzić na czas naszej nieobecności. Najlepiej, żeby była to osoba, która zna kota i którą kot lubi. Wówczas kot mając całodobowe towarzystwo nie będzie się nudził, dzięki czemu będzie mniej odczuwał tęsknotę za nami. W moim przypadku wprowadziła się do mnie siostra, która jest częstym gościem u nas i która kocha koty. A koty chyba to odwzajemniają 😉

Odwiedziny kota raz na dwa dni

Nie wyobrażam sobie, aby do mojego kota miał ktoś przychodzić raz na dwa/trzy dni, aby dać mu jeść i chwilę go pogłaskać. Taka opcja może i jest lepsza niż wyrzucenie kota na ulicę (o zgrozo), ale w naszym domu równie niedopuszczalna. Koty potrzebują towarzystwa! Przy dłuższym braku kontaktu z kimkolwiek mogą stać się bardzo nieśmiałe lub nawet agresywne. Obawiam się, że 20-minutowe odwiedziny (nawet każdego dnia) nie wypełnią potrzeb społecznych kota.

Opieka petsittera

Jeżeli nikt ze znajomych ani rodziny nie może opiekować się naszym kotem, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej osoby opiekującej się kotami (tzw. catsitter). Oczywiście jest to opcja płatna i nie zawsze dotyczy opieki całodobowej, ale dobrze wybrana kocia-opiekunka zapewni profesjonalne doglądanie naszego mruczka. Często dotyczy to również zagwarantowanej opieki weterynaryjnej.


Chcesz wiedzieć więcej o pracy Catsittera? Zatem koniecznie przeczytaj wywiad z Blanką Majewską – założycielką Catosfery, czyli profesjonalnej opieki nad kotem!


co zrobić z kotem na czas urlopu

Inne możliwe opcje opieki nad kotem podczas naszej nieobecności

Jeśli z różnych przyczyn pozostanie kota w jego domu jest niemożliwe, istnieją jeszcze inne opcje. Możemy zawieźć kota do domu kogoś znajomego, kto zadeklaruje chęć doglądania kota w swoim domu. Albo możemy wykupić dla mruczka pobyt w kocim hotelu. Ostatnią opcją jest wzięcie kota ze sobą. Jednakże to zależy głównie od miejsca, w które się wybieramy. Bowiem nie wszystkie obiekty wyrażają zgodę na zakwaterowanie kotów.

Wyżej wymienione opcje wiążą się jednak z ryzykiem pojawianie się stresu u kota związanego ze zmianą miejsca i opuszczeniem swojego terytorium. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim stopniu nasz kot jest przyzwyczajony do opuszczania domu, podróży i przebywaniu w nowych miejscach.

Podsumowanie

Koty, tak jak i ludzie, mają różne charaktery i różne przyzwyczajenia. Nie ma jednego dobrego rozwiązania obejmującego wszystkie koty. Jednakże planując urlop nigdy nie możemy zapominać o swoich mruczkach. Konieczne jest wcześniejsze zagwarantowanie im odpowiedniej opieki, często najlepiej w ich własnym domu.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment