Biorąc do domu małą kuleczkę w postaci królika, na wstępie powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego o ich prawidłowym żywieniu. Dzięki temu króliczek będzie zdrowo rósł i długo żył. Jak zatem powinno wyglądać żywienie młodego królika?
Żywienie młodego królika wygląda nieco inaczej niż dieta dorosłego uszaka. Jeśli planujesz przygarnąć malucha pod swój dach, to dobrze trafiłeś. Powiem Ci co taki maluch może jeść, a czego nie. To niezwykle ważne, aby wiedzieć co włożyć młodemu królikowi do miski, żeby mu nie zaszkodzić.
Jeśli natomiast masz już dorosłego królika to koniecznie zajrzyj do wpisu Dieta królika – Jak prawidłowo żywić królika?
Żywienie młodego królika – na co zwrócić uwagę?
Młode króliki mają jeszcze nie w pełni dojrzały układ pokarmowy. Każde złe posunięcie w żywieniu takiego malucha może zagrażać jego życiu. Królicze maluchy są bowiem często zbyt wcześnie zabierane od matki, przez co stają się niezwykle wrażliwe na błędy w opiece.
W tym miejscu zachęcam do przeczytania dramatycznego wpisu o torturach małych zwierząt w sklepach zoologicznych…
Pewne jest to, że odpowiednią dietą możemy zapewnić króliczemu maluchowi dobry start w życiu. Najważniejszym elementem diety królika jest siano. Koniec kropka. Ważna jest również jakość siana – nie kupuj go w hipermarketach. Takie siano jest najczęściej kiepskiej jakości. Dobre siano ma mieć piękny zapach i kolor oraz w miarę możliwości nie pylić się.
Na drugim miejscu diety młodego królika znajdują się suszone zioła i płatki kwiatów. To one dostarczą królikowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Szukaj takich ziół jak: babka lancetowata i szerokolistna, mniszek lekarski, malwa, melisa, nagietek… Pamiętaj, aby króliczkowi każdą nową zieleninę wprowadzać stopniowo.
Dopiero na trzecim miejscu znajdziemy dobrej jakości granulat bezzbożowy. Małemu królikowi wystarczą niewielkie jego ilości. Zbyt duża dawka gotowego pokarmu może powodować problemy trawienne i szybkie doprowadzenie do otyłości.
Kolorowe mieszanki, kolby, dropsy – NIE!
Nie nabieraj się na zapewnienia sprzedawców, że króliczek będzie szczęśliwy jeżeli podasz mu kolorową mieszankę dropsów. NIE BĘDZIE. Wszelkie kolorowe mieszanki, „cukierki” i kolby dla królików to przede wszystkim sam cukier, który może negatywnie wpłynąć na pracę delikatnego przewodu pokarmowego młodego królika.
Jako smakołyki dla młodego królika mogą posłużyć tylko suszone zioła i płatki kwiatów.
Ponadto nie podawaj młodemu królikowi żadnych świeżych warzyw ani owoców. Jego układ trawienny nie jest jeszcze na nie przygotowany. Zaczekaj z tym aż skończy 4-5 miesięcy życia.
Podsumowanie
Żywienie młodego królika nie jest wielce skomplikowane. Musisz zapamiętać jedynie kilka ważnych zasad i obserwować swojego króliczka. Niech rośnie zdrów!
Ściskam, Kasia